Moskisvet.com
Jovanka Broz

Skrivnosti

Jovanka Broz je bila šokirana, ko je videla temnopoltega Črnogorca

Urban Klančnik
26. 10. 2018 15.05
0

V Ulcinju je živelo več sto temnopoltih družin in eden od njih je bil tudi partizan. In to dejstvo je popolnoma šokiralo ženo Josipa Broza Tita in privedlo do precej zabavne anekdote. 

V črnogorskem mestu Ulcinj je bila nekoč precej velika temnopolta skupnost, njen izvor pa vodi v 15. stoletje. Danes te skupnosti v bistvu ni več, čeprav ekateri potomci te skupnosti še živijo v mestu. Zadnji povsem temnopolti potomec te skupnosti Rizo Šurla pa je umrl leta 2002. A kako je prišlo do nastanka relativno velike temnopolte skupnosti v Črni gori?

Policija lovi nogometne navdušence
Preberi še
Policija lovi nogometne navdušence

Izvor
V zgodovini Ulcinja piše, da so leta 1571, ko so na področju današnje Črne gore zavladali Turki na tem področju naselili okoli 400 berberskih družin iz severne Afrike. Ti so pogosto odhajali v Afriko kjer so lovili in kupovali temnopolte sužnje ter jih na silo odvlekli v Evropo. Prav v Ulcinju je bil namreč eden največjih tržnic sužnjev v Evropi. Sužnji so morali delati za bogate družine, a so sčasoma dobili svobodo. Prevzeli so črnogorska imena, nacionalnost, nekateri tudi vero in sčasoma postali skupnost. Okoli leta 1878 je v Ulcinju živelo približno 100 družin. 

Zelo hito lahko pozabimo, da so bili sužnji dolgo prisotni tudi v Evropi.
Zelo hito lahko pozabimo, da so bili sužnji dolgo prisotni tudi v Evropi. FOTO: Profimedia

Rizo Šurla
Med najbolj znanimi temnopoltimi Črnogorci je zagotovo Rizo Šurla, ki se je pridružil narodnoosvobodilnemu boju tekom druge svetovne vojne. V eni od bitk je bil ranjen in odpeljali so ga v partizansko bolnišnico, kjer je bila tudi (takrat) bodoča žena Josipa Broza Tita. Ko je videla temnopoltega ranjenca je bila menda precej presenečena. 
“Od kot pa ste vi?” naj bi Jovanka vprašala Šurlo in ta ji je odgovoril, da iz Ulcinja. 
“Kje pa je ta Ulcinj, v kateri afriški državi?” naj bi vprašala Jovanka in Šurla se je zasmejal.
“Ni v Afriki, tovarišica Jovanka.”
“Katere narodnosti pa ste potem?”
“Črnogorec,” je odvrnil Šurla.
“Hm,” se je zamislila Jovanka. “Nisem vedela, da so Črnogorci temnopolti. Mislila sem, da so beli kot mi.”
 

Potrebno je dodati, da suženjstvo še meraj ni izkoreninjeno.
Potrebno je dodati, da suženjstvo še meraj ni izkoreninjeno. FOTO: Profimedia

Šurla je bil tudi prvi, ki je prekinil tradicijo, da se lahko temnopolti moški poročajo samo s temnopoltimi ženskami. V času vojne je delal kot fotograf, po vojni pa je odšel nazaj v Ulcinj kjer se je poročil z Nado. Ime Šurla je dobil, ker so njegovi predniki delali pri družini Šurla, on pa je dejal, da je ime obdržal, ker se je potrebno spominjati preteklosti, ki je bila za sužnje seveda zelo okrutna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660