Moskisvet.com
Starost

Skrivnosti

Bomo lahko že kmalu živeli 200 let?

M.S.
30. 06. 2022 10.00
6

Človek od nekdaj želi živeti dlje in odkriti eliksir mladosti. Boljši pogoji za življenje, napredek v medicini, plastična, prehranska in kozmetična industrija so vse to v veliki meri omogočili. Z dodatnim napredkom v medicini pa je na dosegu še več. Bomo že kmalu lahko živeli 200 let?

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Britanski biolog Andrew Steele meni, da ni razloga, da ljudje ne bi mogli že kmalu živeti 200 let in več, potem ko naj bi bilo na dosegu rok zdravilo, ki nam bo za več kot enkrat podaljšalo življenje. Že danes lahko kvalitetno živimo tudi v osemdesetem letu starosti – pričakovana življenjska doba moškega v Sloveniji je bila leta 2020 78,7 leta, ženske pa 83,4 leta (podatek za leto 2019). Vprašanje je, ali je s tem človek že dosegel svoj maksimum, ko gre za naravno oz. biološko starost. Znanost meni da ne, zato ima drugačne načrte kot narava. Steele, ki se je nedavno podpisal pod knjigo o dolgoživosti z naslovom 'Ageless: The New Science of Getting Older Without Getting Old', je dejal, da ni ne fizičnega ne biološkega razloga, ki bi človeku preprečeval, da ta ne bi dočakal 150 let in več. Verjame, da bo človeku preboj uspel z zdravilom, ki bo odstranil "zombi" celice (več o tem v nadaljevanju), ki so krive, da se tkiva in organi začno starati. "Ne verjamem, da obstaja zgornja meja, koliko let lahko živimo. Vsakih nekaj let izide študija, ki je izračunala zgornjo starostno mejo, a vedno manjka ključni element – še nikoli nismo skušali ustaviti procesa staranja," je prepričan Steele.

Ljudje se vse bolj igramo boga.
Ljudje se vse bolj igramo boga. FOTO: Adobe Stock

Zdravila, ki odplaknejo "zombi" celice, že preizkušajo na ljudjeh – v senolitike, o tem več v nadaljevanju, vlagata tudi Jeff Bezos in soustanovitelj PayPala Peter Thiel; "njun" Unity Biotechnology je izvedel prve poizkuse s tovrstnimi zdravili na ljudeh, trenutno pa preizkuša zdravilo UBX1325, ki naj bi ozdravilo starostno slepoto – po mnenju Steela bi bila lahko na prodajnih policah že čez 10 let. Dodaja, da bi lahko nekateri, ki berete te vrstice, s pomočjo teh zdravil živeli 150 let. Biotehnolog Alex Zhavornkov na drugi strani svari, da se ne smemo prenagliti in da je bolj realno, da bi tovrstna zdravila koristili čez 25 let ali še kasneje.

Steel je prepričan, da bi lahko življenje drastično podaljšal dodaten napredek v razvoju senolitičnih zdravil, ki so najnovejši napredek regenerativne medicine v boju s starostjo povezanih bolezni. Preboj so znanstveniki na tem področju dosegli leta 2016, ko so z zdravilom AP20187 iz miši odstranili senescentne celice (tudi "zombi" celice) in jih biološko pomladili, saj se je njihova življenjska doba podaljšala za 35 odsotkov – tako so senescentne celice povezali s staranjem. Gre za celice, ki so glavni vzrok staranja. Te se namreč nehajo deliti, njihovo število pa se s starostjo povečuje, s čimer vplivajo na delovanje mlajših celic, ki se v tkivu nahajajo okoli njih. Senolitiki (naravno tovrstno zdravilo je črni čaj) selektivno uničijo te celice v tkivih in povzročijo, da vstopijo v proces apoptoze (vrste programirane celice smrti), kar bi se sicer moralo zgoditi po naravni poti. Za senescentne celice je značilno, da ko je konec njihovega naravnega celičnega ciklusa, ne odmrejo v procesu, imenovanem apoptoza, ampak se kopičijo v tkivu, kjer izločajo encime, ki razgrajujejo še zdrave celice, obenem pa izločajo signalne molekule, ki sprožijo provnetni odziv, kar povzroča vnetja in vodi v mnoštvo bolezni, povezanih s starostjo. Povzročijo tudi disfunkcijo telomer, kar pospeši proces staranja, in poškodujejo izvorne matične celice ter s tem preprečujejo tkivu, da bi se obnovilo. Če se jih v mladosti telo lažje znebi, z leti to počne vse težje.

Tudi Jeff Bezos želi živeti dlje.
Tudi Jeff Bezos želi živeti dlje. FOTO: Profimedia

Področje, ki danes še zaposluje um znanstvenikov, ki želijo ustaviti staranje, je preučevanje dednega zapisa plazilcev in drugih hladnokrvnih živali. Strokovnjaki z državne univerze v ameriškem Michiganu tako npr. preučujejo različne dolgoživeče plazilce in dvoživke, kot so krokodili, želve in močeradi, ki lahko živijo tudi 120 let, in skušajo ugotoviti, kaj jim to omogoča in kako to znanje uporabiti pri razumevanju delovanja človeških celic. Spet drugi strokovnjaki so prepričani, da je ključ do dolgoživosti, da izkoreninimo bolezni, kot so rak, demenca in bolezni srca. Mednje sodi ruski molekularni fizik Peter Fedičev in ustanovitelj podjetja Gero, ki pravi, da je naravna starost 150 let na dosegu roke, če bi le odpravili glavne vzroke (kronične bolezni) za prezgodnje smrti. Do tega dognanja se je dokopal s skupino raziskovalcev svojega podjetja, ki je preučevalo genske podatke pol milijona Britancev, da bi "skrekalo" staranje. Na podlagi starosti, bolezni in življenjskega sloga so ugotovili, kako odporno je telo in kako dobro okreva po poškodbah in boleznih. Na podlagi matematičnega modela so izračunali maksimalno starost telesa brez pomoči zdravil in genske terapije in kako si lahko ta opomore, ko je staro 120 let in več. Fedičev je ob tem posvaril, da podaljševanje življenja nima smisla ne da bi izboljšali kvalitete življenja, zato so nova zdravila ključna v boju za "večno mladost".

 

Vir: nature.com, dailymail.co.uk

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660