Moskisvet.com
Maria Callas

Skrivnosti

Vsi se sprašujejo, kdo je bila ta ženska

E.R.
06. 10. 2024 03.00
0

V svojem najnovejšem filmu jo je upodobila Angelina Jolie, vsi pa se sprašujejo, kdo je bila v resničnem življenju ta ženska?

Temu se je posvetil pistelj, ki je o njej napisal knjigo.

Čeprav je rojena pred stotimi leti, Maria Callas ostaja najbolje prodajana pevka klasične glasbe vseh časov. Toda ko ljudem povem, da sem napisal roman o njej, pride reakcija z vzdihom: "Oh Maria, kakšen talent, toda kakšna tragedija." Vse zato, ker je Mario Callas zapustil moški. Leta 1968 je pevkin devet let starejši ljubimec, zlati grški ladjar Aristotel Onassis, prekinil razmerje z njo, da bi se poročil z nekdanjo prvo damo Jacqueline Kennedy. Zgodba o Callasovi, podobno kot zgodbe romantičnih oper, v katerih je igrala, pravi, da jo je izdal človek, ki ga je ljubila, preden je začela propadati, kar pa se je končalo z njeno smrtjo osem let kasneje.

Imela je afero s "samurajem seksa", ta jo v postelji ni impresioniral
Preberi še
Imela je afero s "samurajem seksa", ta jo v postelji ni impresioniral

Maria Callas ni edina, ki je mitologizirana kot velika pevka, ki umre nesrečna in sama: Judy Garland, Edith Piaf, Billie Holiday, Janis Joplin, Amy Winehouse je samo nekaj dodatnih imen s tega seznama. Zdi se, da je nekaj na ideji, da mora biti ženska z velikim talentom križana zaradi svojega uspeha, da nima pravice pričakovati, da bo živela srečno in izpolnjeno življenje. Pri Callasovi, tako kot pri Garlandovi, je poudarek vedno na poti navzdol, nikoli na veličastnem vrhuncu. Renée Zellweger je prejela oskarja za upodobitev Garlandove na samem koncu kariere, medtem pa so vsi v velikem pričakovanju, kako se bo Angelina Jolie odrezala v svojem prihajajočem filmu, v katerem bo upodobila Mario. Filmska zgodba se odvija v pevkinih zadnjih dneh v Parizu v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, kjer je umrla zaradi srčnega infarkta.

Toda če življenje Marie Callas označimo za tragično, tej izjemni ženski naredimo veliko medvedjo uslugo. Callasova je na vsak nastop gledala kot na bitko, ki jo je morala dobiti. Eden od razlogov, zakaj se mi je zdela tako navdihujoča za pisanje, je bila njena neomajna vera v svoj talent. Pri 23 letih, ko je bila še vsem neznana sopranistka, ki je pela le v Atenah, je pristala na avdiciji v Metropolitanski operi v New Yorku. Tam so bili dovolj navdušeni nad mlado pevko, da so ji ponudili pogodbo za petje stranskih vlog, toda Maria je vedela, da si zasluži petje glavnih vlog, zato jih je zavrnila ter jim povedala, da jo bodo nekega dne rotili, naj se vrne. Namesto tega je odšla v Italijo, kjer se je njena spektakularna kariera pravzaprav začela. In seveda se je izkazalo, da je imela prav, ko ji je moral 10 let po avdiciji direktor newyorške opere Rudolf Bing plačati honorar brez primere, da je lahko nastopala za eno sezono. Maria Callas se je zavedala lastne vrednosti: zahtevala je enako plačilo, kot so ga dobivali ne samo moški pevci, ampak tudi dirigent Von Karajan, kar je šokiralo glasbeni svet. Toda v resnici, koga je občinstvo plačalo, da bi ga videlo? Kot je takrat rekla: "Denar me res ne zanima, a mora biti več, kot dobi kdo drug."

Mati jo je imela zaklenjeno v sobi 25 let
Preberi še
Mati jo je imela zaklenjeno v sobi 25 let

 

To je bila nekakšna pripomba, ki je utrdila njen sloves "dive". Callasova je bila znana po tem, da je vadila dlje in intenzivneje kot kdorkoli drug, nad čimer drugi pevci niso bili navdušeni, saj so jih jezile njene zahteve. "Težavna sem le toliko, kolikor je potrebno, da dosežem popolnost," je bil njen odgovor. Težko si je predstavljati moškega umetnika njenega kova, ki bi moral opravičevati svoje iskanje najboljšega.

Maria Callas in Aristotel Onassis
Maria Callas in Aristotel Onassis FOTO: Profimedia

Najhujša stvar, ki se je zgodila Marii Callas, ni bil konec njene zveze z Onassisom, ampak izguba njenega glasu. Seveda je bilo neizogibno: operni pevci so na nek način glasbeni športniki in zdržijo le tako dolgo, dokler jih telo ne izda. Toda Maria je začela opažati spremembe v svojem glasu že sredi svojih 30-ih, ko je lahko pričakovala vsaj še eno desetletje nastopanja. Nekateri kritiki so prezgodnjo izgubo glasu pripisali teži, ki jo je izgubila leta 1954, ko se je pripravljala na svojo za kariero odločilno vlogo Violette v La Traviati v režiji Luchina Viscontija. A ta izguba teže ni bila posledica samouničevalnih nagonov – Callasova je shujšala, ker je želela biti na odru prepričljiva kot ženska, ki umira od zaužitja. In glede na to, kako skrbno je zaščitila svoj glas pred dimom, klimatsko napravo ali drugimi stresnimi dejavniki, je nepredstavljivo, da bi to storila, če bi mislila, da bi to škodilo njenemu največjemu daru.

Ideja, da je ženska, ki se je celo življenje borila, preprosto propadla, ko jo je izdal moški, ki ga je ljubila, je po mnenju pisatelja absurdna.

Ne boste verjeli, kaj je Angelina Jolie storila s svojo hčerko
Preberi še
Ne boste verjeli, kaj je Angelina Jolie storila s svojo hčerko

Mislim, da ta mit vztraja zaradi naše želje, da verjamemo, da so velike umetnice samouničujoče. Ne verjamem, da to velja za Mario Callas. Danes operni pevci zelo skrbno ščitijo svoj glas, tako da v zgodnjih letih omejujejo svoje nastope – a ker je bila Callasova tako nadarjena, je lahko pela in pela je vse. V svojih zgodnjih 20-ih je v istem tednu v Benetkah zapela Wagnerja in Bellinija, kar je glasbeni ekvivalent teku na maratonu in teku na 100 metrov z ovirami. Nič čudnega, da je njen glas izzvenel preden je mislila, da bo.

Osem let je bila sama, zdaj se videva z dvema
Preberi še
Osem let je bila sama, zdaj se videva z dvema

 

A tudi brez dejstva, da je prezgodaj izgubila glas, je zamisel, da je Callas, ženska, ki se je vse življenje borila, preprosto sesula, ko jo je izdal moški, ki ga je ljubila, absurdna. V letih po razhodu je igrala v filmu Pasolinija; opravila izjemno uspešno svetovno koncertno turnejo; vodila mojstrske tečaje na newyorškem vrhunskem konservatoriju za uprizoritvene umetnosti Juilliard School in imela afero s tenoristom Giuseppejem di Stefanom. Ne strinjam se s tem, da je Callasova opustila kariero zaradi Onassisa: mislim, da si je dovolila, da se je zaljubila vanj samo zato, ker je njen glas začel šepati. Če bi ji dali izbiro med še enim desetletjem na vrhu svoje kariere in Onassisom, po mojem mnenju ni nobenega dvoma, da bi se odločila za petje.

 

Kljub temu, da je bila njena kariera skrajšana, je dosegla osupljivo veliko. Po njej se je glasbeni svet premaknil iz sloga opere "park and bark", kjer so pevci nastopali stoje. Bila je operna pevka, ki je postala svetovno znana po svojem glasu in moči svoje igre. Zaradi sloga je postala modna ikona, ki navdihuje še danes – zadnja oddaja Erdema Moraloluja je bila poklon Callasovi. Toda bila je predvsem ženska, katere talent je nenadzorovano cvetel. V zgodovini jih je premalo, zato ne ponižujmo njenega dosežka z oznako tragična, je še opomnil avtor knjige.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: www.theguardian.com

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 641