Moskisvet.com
Meteor je povzročil večmilijonsko škodo.

Zanimivo

Video razkriva skrivnost eksplozije nad Čeljabinskom

A.M.
21. 02. 2013 08.21
35

Posnetki posledic eksplozije meteorita nad rusko regijo Čeljabinsk vsak dan znova polnijo naslovnice. Siloviti udarni vali, 1000 ranjenih in ogromna gmotna škoda. Kaj se je dejansko zgodilo nad mestom?

Meteorit Čeljabinsk - 1
Meteorit Čeljabinsk - 1 FOTO: Wikipedia
Nepoznani meteor, ki je eksplodiral nad Sibirijo, je dodobra prestrašil krajevno prebivalstvo. V Zemljino atmosfero je priletel pod zelo plitvim kotom, manj kot 20 stopinj, in s hitrostjo 18 km/s. Vesoljsko skalo premera 17 metrov in težko okrog 10.000 ton je razneslo na višini 27 kilometrov nad krajem Korkino. Ob eksploziji se je sprostila energija 500 kt, kar ustreza moči enaintridesetih atomskih bomb. Prebivalce na njegovi poti je prestrašil močan blisk, ki sta mu sledila silovit pok in udarni val. Ostanki, ki so deževali na šest mest, so poškodovali 1500 oseb in 4000 zgradb, skupaj z udarnim valom pa so razbili za skoraj 100.000 kvadratnih metrov steklenih površin. Strokovnjaki ocenjujejo, da je šlo za najbolj silovit vpad po eksploziji v Tunguski. Toda zakaj je meteor eksplodiral v zraku?
Ostanki meteorja so v ledu na jezeru Čebarkul naredili šestmetrsko luknjo.
Ostanki meteorja so v ledu na jezeru Čebarkul naredili šestmetrsko luknjo. FOTO: Wikipedia

Meteor je v Zemljino atmosfero priletel z zelo visoko hitrostjo. Ko je dosegel plasti, v katerih je zrak gostejši in zračni upor večji, se je začel močno segrevati in žareti. Voda in led, ki se skrivata v notranjosti meteorja, sta začeli vreti, notranji tlak je narasel in vesoljski popotnik je začel razpadati. Meteor je razpadal več kot trideset sekund, eksplozijo pa so zaznali tudi na 15.000 kilometrov oddaljeni Antarktiki. Večji ostanki so na srečo padli na jezero Čebarkul, po katerem je vesoljska skala tudi dobila ime. Znanstveniki in lovci na meteorite so tam naleteli na šest metrov široko luknjo v ledu, okrog katere so našli 53 manjših kamnov vesoljskega izvora, ki so vsebovali do 10 % železa. Dogodek je povzročil za 24 milijonov evrov gmotne škode.

Moč in posledice udarnega vala si lahko ogledate v videu, ki bolj spominja na kakšne posnetke z vojnega območja.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
 

KOMENTARJI (35)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 400