Evropski skrajno velik teleskop (E-ELT), kot so ga poimenovali, bo astronomom pomagal pri odkrivanju novih informacij o izvoru vesolja in iskanju novih planetov, ki bi bili morebiti primerni za naselitev.
"Trenutno nimamo dokazov o obstoju življenja, kakršnega poznamo na Zemlji, ampak to je zato, ker še nimamo dovolj zmogljivih orodij. Z E-ELT pa jih bomo dobili," je dejal astronom Fernando Comeron, čilski predstavnik Evropskega južnega observatorija (ESO), ki je pristojen za gradnjo teleskopa.
Gradnja bo po ocenah trajala deset let, teleskop pa bo začel delovati dve leti pozneje.
Prvi korak, ocenjen na 1,4 milijarde dolarjev, je bil odstraniti 5000 kubičnih metrov skal z vrha gore Armazones.
Na zravnano površino bodo postavili temelj teleskopa, skupaj z njegovim "očesom" - glavno lečo, ki bo imela premer 39 metrov. "Teleskopova površina za zbiranje svetlobe bo tako 10 do 15-krat večja od že obstoječih teleskopov," je povedal Comeron.
Zahvaljujoč suhemu in mrzlemu podnebju je puščava Atacama popolna lokacija za delovanje astronomov, poleg tega je dovolj oddaljena od mest, tako da ponoči ni moteče svetlobe.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV