Moskisvet.com
Krater v Latviji

Visoki obrati

Z novim teleskopom v lov na asteroide

V.S.
23. 06. 2010 10.51
1

Pan STARRS je najnovejši tehnološki dosežek, ki bo znanstvenikom pomagal pri odkrivanju potencialnih nevarnosti v vesolju.

Na Havajih se trenutno gradi nov teleskop z največjo digitalno kamero, s pomočjo katere bodo preiskovali vesolje. Cilj: identifikacija asteroidov, ki bi utegnili ogroziti Zemljo. Glavno ogledalo kamere bo imelo premer okoli 152 centimetrov. Morda se na prvi pogled teleskop Pan STARRS, s skrajšanim imenom P1, zdi majhen v primerjavi z deset metrskim teleskopom Keck, ki se nahaja na vrhu havajske gore Mauna Kea, vendar pa Pan STARRS s kamero s 1400 mega piksli predstavlja pravega giganta. 1,4 milijarde pikslov je razporejenih na 40-tih centimetrih. Kamera bo nočno nebo fotografirala avtomatsko, noč za nočjo, vse z namenom, da identificira potencialno nevarne asteroide.

Čeprav je po velikosti 'skromen', pa teleskop Pan STARRS (Panoramic Survey Telescope & Rapid Response System) predstavlja enega najnovejših tehnoloških dosežkov v lovu na 'vesoljske lebdeče gore' na svetu. Po mnenju Nicka Kaiserja, glavnega lovca na asteriode, lahko teleskop prikaže in analizira področje, ki je do 40-krat večje od skupne površine lune. Opazovalci vesolja pravijo, da je z najnovejšim teleskopom zdaj Zemlja nekoliko bolj varna za življenje. Zveni kot grožnja iz kakšnega znanstveno fantastičnega film.

Teleskop so v upravljanje dobili člani konzorcija PS1, ki ga sestavlja mednarodna skupina desetih institucij iz ZDA, Nemčije, Tajvana in Združenega kraljestva. V konzorciju je tudi havajsko vseučilišče v Manoi, sicer odgovorno za gradnjo teleskopa.

Novi teleskop je nekakšen prototip še bolj ambicioznega projekta, observatorija P4, ki naj bi bil kar štirikrat močnejši od Pan-STARRS-a in se gradi na Mauna Keai. P1, ki je trenutno krona teleskopov, naj bi v začetni fazi pokrival oziroma opazoval kar 75 odstotkov nočnega neba. Opazovalci pričakujejo, da bo v prvih treh letih pregledal okoli sto tisoč asteroidov in ocenil, ali lahko kateri med njimi ogrozi naš planet. Njegov drugi namen je digitalna katalogizacija pet milijard zvezd in okoli 500 milijonov galaksij, trdijo strokovnjaki iz observatorija.

Krater v Latviji
Krater v Latviji FOTO: Reuters

Pan STARRS je oblikovan tako, da naredi okoli 500 posnetkov na noč in analizo v Maui High Performance Computin Center pošlje približno 4 terabajte podatkov, ali v prevodu okoli 1000 DVD-jev.
Strokovnjaki upajo, da bodo lahko s pomočjo teleskopa našli tudi oddaljene kvazarje in močne eksplozije supernov v bolj oddaljenih galaksijah.

Po podatkih ameriške znanstvene akademije NAS ((National Academy of Sciences) je v Zemljini orbiti identificiranih 85 odstotkov velikih asteroidov, med njimi je 15 odstotkov takšnih, ki bi lahko povzročili pravo apokalipso na našem planetu. Ameriški predsednik Obama je nedavno predlagal, da bi do leta 2025 na enega od asteroidov poslali skupino astronavtov, ki bi proučila, kako bi lahko pot asteroida, ki ogroža Zemljo, še pravočasno preusmerili in tako preprečili trk. To sicer zveni kot idealna rešitev, vendar realno gledano: kaj bi v resnici lahko storili, če bi se izkazalo, da bo asteroid trčil v naš planet?!

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 400