Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Strupena supernevihta na tujem planetu

U.K.
24. 06. 2010 11.36
1

Znanstveniki z univerze v Leidnu so odkrili, da po planetu v ozvezdju Pegaz divjajo neverjetne nevihte, ki si jih na Zemlji ne moremo niti predstavljati. Kljub temu pa bi na planetu lahko obstajalo tudi življenje.

Planet HD 209458b leži približno 150 svetlobnih let stran od Zemlje, v ozvezdju Pegaz, in ima približno 60 odstotkov mase Jupitra, leži pa ob podobno veliki zvezdi, kot je naše Sonce. Je vroč plinast velikan, po katerem nenehno divjajo nevihte.
Pri preučevanju strupenega ogljikovega monoksida na planetu so znanstveniki ugotovili, da tam divjajo vetrovi s hitrostjo od 5.000 do 10.000 kilometrov na uro. Planet so odkrili leta 1999.

Nezemeljska supernevihta
HD 209458b je precej bližje svoji zvezdi, kot je recimo Zemlja. Zaradi te bližine je temperatura površine planeta na vroči strani približno 1.000 stopinj Celzija, zato raziskovalci domnevajo, da te močne vetrove in nevihte povzroča sevanje zvezde in seveda temperaturne razlike. Majhna orbita namreč povzroča, da je proti zvezdi obrnjena zmeraj ista stran planeta, kar pomeni, da je del planeta izjemno vroč, drugi del pa precej hladen, kar vodi v te izjemno hitre vetrove. Na Zemlji ekstremne temperaturne razlike vodijo v močne vetrove in očitno ni na HD 209458b nič drugače.

Merjenje hitrosti ogljikovega monoksida je možno zaradi Dopplerjevega efekta, ki razlaga, kako zaradi gibanja vira, opazovalca ali obeh nastane navidezna razlika v valovni dolžini zvoka ali svetlobe. S tem pojavom so lahko izračunali tudi hitrost gibanja planeta okoli zvezde, na podlagi tega pa tudi njegovo maso.

Študije so tudi pokazala osnovne elemente za nastanek življenja v atmosferi planeta. Poleg ogljikovega monoksida in drugih plinov so v ozračju tudi voda, metan in ogljikov dioksid, kar je precej vzpodbudno za vse, ki verjamejo v življenje zunaj našega planeta. Vendar znanstveniki ne morejo potrditi obstoja življenja na HD 209458b ali katerem koli drugem planetu.

„Kot kaže, je HD 209458b planet, bogat z ogljikom, podobno kot Jupiter in Saturn, kar verjetno pomeni, da je nastal v podobnih razmerah kot ta dva planeta. V prihodnosti bomo lahko na takšen način opazovali druge, Zemlji podobne planete, in ugotovili, ali obstaja življenje še kje drugje v vesolju,“ je dejal dr. Ignas Snellen, vodja raziskovalcev, ki preučujejo planet.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660