Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Shimon, robot, ki obožuje jazz

U.K.
05. 05. 2010 15.04
0

Premišljujete, da bi ustvarili jazz bend in potrebujete tolkalista, ki bi igral marimbo? Potem je Shimon popoln kandidat za vas. Nikoli se ne utrudi in skoraj gotovo ne bo imel težav z drogami.

Shimon je namreč robot s štirimi rokami, v glavnem sestavljen iz aluminija, ki posluša glasbenike, analizira strukturo glasbe in kot pravi jazzist improvizira.

Robot se zanaša na kompleksne algoritme s katerimi prepoznava tempo, ritem, akorde in melodične disonance in konsonance.

Ryan Nikolaidis, študent na univerzi Georgia Tech Center for Music Technology, ki je napravil program za robota, poleg tega pa igra z njim v bendu, je dejal, da čeprav je v osnovi komunikacija z robotom seveda precej drugačna kot z ljudmi, je na trenutke srhljivo človeška. „Shimon posluša naše igranje in se uči. Improvizira kot človek in igra kot stroj.“

Shimon v hebrejščini pomeni 'tisti, ki posluša' ali 'tisti, ki je poslušan'. „Neverjetno je, kako se Shimon odziva kadar kateri od članov benda začne solirati, ali kadar 'groova' na pesem. Skoraj pozabiš, da je samo programiran robot,“ je dejal Nikolaidis.


Robot meša stile najboljših jazz glasbenikov kot sta Coltrane in Thelonious Monk, ter z mešanjem različnih stilov vrhunskih glasbenikov izdeluje nove aranžmaje, ki navdihujejo človeške člane benda.
„Shimon lahko 'prestavlja' med različnimi stili in s tem ustvarja popolnoma unikatne aranžmaje, ki jih ljudje še niso igrali. To navduši tudi ostale člane benda, da igramo popolnoma nove stvari, ki jih z ljudmi ne bi,“ je še dodal Nikolaidis.

Shimona je izdelal Gil Weinberg, igralec marimbe pa ni njegov prvi tovrstni robot. Že pred leti je izdelal tudi Hailea, robotskega bobnarja, ki tako kot Shimon improvizira z živimi glasbeniki. Oba robota imata možnost učenja.
Weinberg je izdelal tudi popularno aplikacijo za iPhone ZOOZbeat, ki omogoča vsakemu uporabniku, naj bo še tako brez glasbenega talenta, da ustvarja lastne pesmi, s tem ko trese svoj telefon.

Bodo roboti zamenjali človeške glasbenike?
Čeprav se v zadnjem času pojavlja vse več glasbenih robotov, pa ideja elektronskih glasbenikov ni v tem, da bi zamenjali ljudi. Vsaj Weinberg ter Nikolaidis ne verjameta, da bodo roboti kdaj v celoti zamenjali človeški bend. Zanima ju predvsem interakcija robota, ljudi in glasbe. Kljub temu morda nismo več daleč, ko bodo robotske glasbene skupine začele koncertirati po svetovnih odrih. Navsezadnje bi bilo zanimivo videti robotski heavy metal bend.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660