Moskisvet.com
Roboti-zdravniki-bojevniki

Visoki obrati

Roboti-zdravniki-bojevniki

U. K.
04. 03. 2010 15.10
0

Mednarodni zakon pravi, da medicinsko osebje in vozniki, ki v boju pomagajo ranjencem, ne smejo biti pod nobenim pogojem tarča napada.

Če jih kdo napade, je po mednarodnem pravu vojni zločinec. Kljub temu na večini kriznih žarišč po svetu tega zakona ne upoštevajo.

„Combat Casualty Extraction System“
„Combat Casualty Extraction System“ FOTO: arhiv proizvajalca

Reševanje poškodovanih vojakov in civilistov je v času vojne eno najnevarnejših opravil, saj se mora medicinsko osebje navadno med streli nasprotnikov prebiti do poškodovanca. Zato so pri Pentagonu začeli s projektom 'combat casualty extraction system' ali v prevodu s 'sistemom za reševanje poškodovancev'.

Glavni cilj je izdelati sistem, ki bo vključeval vozilo brez posadke in robote, ki bodo opravljali različne naloge. V poročilu je zapisano, da bodo naloge robotov reševanje vojakov, reševanje ljudi na minskih poljih, pri nesrečah na gradbiščih in jedrskih elektrarnah, pri razlitjih kemikalij, gašenju požarov, terorističnih napadih in policijskih akcijah, kjer so osumljenci oboroženi.

Pentagon pa ne želi vozila in dodatnih robotov, ki bi jih nadziral človek, temveč bi popolnoma samostojno napravo, ki bi lahko nudila poškodovancem tudi osnovno prvo pomoč. Želijo avtonomno vozilo in nekakšnega robotskega zdravnika, z minimalno podporo medicinskega osebja.

Z zmanjšanjem števila osebja pri ranjencih bodo zreducirali število ljudi, ki bodo v neposredni nevarnosti, s tem pa seveda tudi število smrtnih žrtev. Pričakujejo tudi, da bodo lahko v prihodnosti izdelali tehnološko bolj dovršene robote, ki bodo imeli človeško gibljivost, a bodo močnejši, hitrejši, in bodo lahko popolnoma zamenjali medicinsko osebje na bojišču. Kar pa bi lahko pomenilo, da bodo zamenjali tudi vojake na bojišču, kar bi si pri Pentagonu gotovo želeli.

Zveni kot znanstveno-fantastični film.
Zveni kot znanstveno-fantastični film. FOTO: arhiv proizvajalca

Pentagonov opis teh robotskih „medicincev“ zveni kot znanstveno-fantastični film. Roboti naj bi imeli precejšnjo avtonomijo. Program bo sam sprejemal preproste odločitve, določil načrt poti, omogočal bo povezavo med ranjencem in zdravnikom ter koordiniral delovanje robotske ekipe. Lahko bo zaščitil in nato tudi odpeljal ranjenca z bojišča. Lahko bo avtonomno ugotovil, kakšne poškodbe ima poškodovanec, da z reševanjem ne bo povzročil še hujših. In če bodo res tako gibljivi, kot pravijo pri Pentagonu, bodo lahko reševali ponesrečence tudi iz težavnih terenov, kot sta močvirje ali led, lahko pa bodo normalno opravljali svoje funkcije tudi pod nasprotnikovim ognjem ali v naravnih katastrofah, kot so potresi in poplave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660