Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Podmornica na kolesih

S.R.
10. 03. 2011 13.58
1

Natečaj Transatlantic Seafloor Research Challenge za zdaj sicer obstaja samo kot ideja inovativnega britanskega oblikovalca Philipa Pauleya, ki si je za promoviranje svoje ideje zamislil podmornico, ki se bo vozila po morskem dnu.

Pauley si je za svoj izmišljeni natečaj izmislil tudi kar nekaj smernic, ki bi jih vozila za udeležbo na tekmovanju morala izpolnjevati. Oblikovalci bi morali razviti podvodno vozilo, ki bi lahko pod vodo kar najhitreje prevozilo pot od Velike Britanije do ZDA, pri tem pa bi moralo čim dlje ostati v stiku z morskim dnom.
Pauley, ki je sicer znan po svojih 'odštekanih' idejah, med katere spada tudi leteča jahta, si je tako zamislil podmornico imenovano Pathfinder. A ker 'natečaj' zahteva plovilo, ki bi se vozilo po morskem dnu, je Philip svojo podmornico opremil s kolesi in gosenicami, čeprav bi Pathfinder (vsaj teoretično) po potrebi lahko plul tudi kot običajno podmornica.

Pauley ocenjuje, da bi potovanje trajalo od dva do štiri tedne, povprečna globina podmornice pa bi bila 4000 metrov. Med potjo se po pravilih tekmovanja podmornice ne bi smele dvigniti. Spremljevalna plovila bi na površini nadzirala njihovo aktivnost, jih oskrbovala z zalogami in električno energijo, opremljena pa bi bila tudi z majhnimi reševalnimi podmornicami (ROV – remote-operated vehicle), ki bi Pathfinderju pomagale v skrajni sili.
Plovila Pathfinder bi bila dolga od 10 do 15 metrov, posadka pa bi štela tri člane. Litij-ionske baterije bi zagotavljale energijo kolesom ali gosenicam, dvema ali štirim stranskim motorjem ter zadnjemu propelerju. Vse odpadke, ki bi jih proizvedla posadka bi morali shraniti znotraj plovila.

Čeprav podoben natečaj najverjetneje ne bo nikoli razpisan, pa Pauley pravi, da si ga je zamislil zato, da bi ''povečal zanimanje za koncept in pritegnil morebitne vlagatelje.'' Philip s Pathfindrjem tudi ne namerava zmagovati na dirkah, temveč uporabnost plovila vidi predvsem v raziskovanju morskega dna. Pri celotnem konceptu so se seveda pojavili dvomi o plovnosti vozila s tako velikimi gumami ali gosenicami, Philip pa je priznal, da bi plovnost res znala biti problematična, gume pa naj bi vključil predvsem zato, da pritegne pozornost vojaškega lobija. Velika okna so v koncept vključena predvsem zaradi večje privlačnosti, v samo plovilo pa ne bi bila vključena, saj štiri kilometre pod vodno gladino ogromnega pritiska zagotovo ne bi zdržala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660