Moskisvet.com
Nemci razvili „nevidno pregrinjalo“

Visoki obrati

Nemci razvili 'nevidno pregrinjalo'

U. K.
19. 03. 2010 17.02
3

Naprave, ki bi osebo ali predmet naredile nevidne, že dolgo obstajajo v znanstveno fantastičnih filmih, a raziskovalci že razvijajo novo tehnologijo, ki bo fantastiko spremenila v resničnost.

Znanstveniki tehnološkega inštituta Karlsruhe so izdelali napravo, ki lahko naredi predmet neviden v vseh treh dimenzijah. Razvili so namreč fotonični metamaterial, ki s pomočjo ukrivljanja svetlobe zakrije predmete.

Metamaterial s pomočjo ukrivljanja svetlobe zakrije predmete.
Metamaterial s pomočjo ukrivljanja svetlobe zakrije predmete. FOTO: arhiv proizvajalca
Prejšnji poizkusi so bili le polovično uspešni, saj je bil predmet neviden samo iz določene smeri, medtem ko je nemškim znanstvenikom uspelo predmet skriti iz vseh smeri. Znanstveniki pravijo, da so še v začetni fazi, a na dobri poti, da razvijejo napravo, ki bo lahko popolnoma zakrila večje predmete ali ljudi.
Tolga Ergin, vodja projekta pravi, da so idejo o nevidnostni napravi vzeli iz koncepta, da lahko z materialom spremenimo prostor. Ustvarili so metamaterial - umetni material, ki je narejen z lastnostmi, ki jih v naravi ni. Metamaterial namreč vpliva na gibanje svetlobe.

Harry Poter kmalu ne bo več edini z nevidnih pregrinjalom
Naprava se imenuje „carpet cloak“, v prevodu nevidna preproga ali nevidno pregrinjalo, in v resnici deluje kot preproga. Idejo za celoten koncept je dal John Pendry iz univerze v Londonu, ki je dejal, da bi morali predmet dati pod izboklino in nato skriti izboklino. Kot če bi skrili predmet pod preprogo, kjer bi bila izboklina, ki jo povzroči predmet, nevidna. V poskusu so storili natančno to. Carpet cloak je ukrivil svetlobo, izboklina in predmet pa sta izginila.

Ukrivljanje svetlobe
Bistvo je v tem, da je potrebno spremeniti hitrost in smer v kateri potuje svetloba skozi predmet. Se pravi, da je potrebno spremeniti indeks loma svetlobe predmeta. Raziskovalcem je to uspelo s polimernimi kristali. Z upogibanjem svetlobe na površini izbokline ta izgine iz vidnega spektra in rezultat je ravna površina. Podobno tehniko uporabljajo tudi pri dvodimenzionalnem skrivanju, a je v tem primeru predmet neviden samo iz določene smeri. V primeru dvodimenzionalne nevidnosti so v koščke silikona navrtali luknjice, ki so spremenile indeks loma svetlobe. Te luknjice pa lahko izvrtajo samo v eno smer.
V primeru "carpet cloaka" so znanstveniki uporabili tehniko, imenovano lasersko pisanje (laser writing), kjer zelo natančen laser „vpisuje“ v materiale, ki vplivajo na svetlobo.

Tretja dimenzija
V osnovi naj bi projekt deloval samo v dveh dimenzijah, ko pa so preračunali, kakšne bodo poti svetlobnih žarkov skozi predmete, so ugotovili, da lahko izdelajo napravo, ki bo „izbrisala“ predmet v vseh treh dimenzijah. Prvi uspešen preizkus je naredil nevidno izboklino, ki je bila samo eno tisočinko milimetra visoka, vendar pa v teoriji ni omejitve kar se tiče velikosti predmeta, ki bi ga želeli skriti. Z izdelavo večje naprave ali cloaka, bi lahko napravili nevidno tudi hišo, pravi Dr. Ergin, izdelava večje naprave pa bi trajala tudi precej dlje časa.

Nemci razvili „nevidno pregrinjalo“
Nemci razvili „nevidno pregrinjalo“ FOTO: arhiv proizvajalca

Takšni in podobni preizkusi predvsem zanimajo vojsko, ki bi naprave lahko potencialno uporabila v vojaških operacijah. Britanska vojska je že delala poskuse, s katerimi jim je iz določene smeri uspelo skriti tank, vendar so njihove metode vključevale kamere in projekcije. Vsekakor pa je to dober pokazatelj za kaj bi se tehnologija najverjetneje uporabljala.
Ne smemo pričakovati, da bodo v kratkem izdelali nevidno polje okoli večjih predmetov, vendar pa so prvi rezultati obetajoči.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 400