Moskisvet.com
Najbolj nevarna 'naprava' je še zmeraj dobro trenirani vohun.

Visoki obrati

Naprave iz vohunskih vojn

U.K.
06. 07. 2010 11.12
0

Kaj vse so uporabljali vohuni v prejšnjem stoletju, da so prestrezali podatke, jih pošiljali do svojih nadrejenih v drugih državah ali izvršili atentat na katerega od sovražnikov!?

Vohunske vojne še zdaleč niso končane, saj so, tako kot včasih, v akciji najrazličnejše osebe, ki delujejo v škodo ene in v korist druge strani. Čeprav so edine informacije, ki jih dobimo o tej temi, bolj ali manj iz akcijskih filmov, pa smo lahko prepričani o nečem; tudi v resnici uporabljajo razne tehnološke naprave, s katerimi prikrivajo identiteto, shranjujejo podatke in jih pošiljajo svojim vladam.
Tehnologija, ki so jo uporabljali vohuni v prejšnjem stoletju, je danes zastarela, a je vseeno precej zanimiva. Eno največjih zbirk vohunske oprema ima The International Spy Museum v Washingtonu. Za nekatere pripomočke bi lahko trdili, da gre za izmišljotine iz Bondovih filmov, a so v resnici obstajali in tudi bili v uporabi.

Pištola ali šminka?
Pištola v obliki šminke je lahko izstrelila po en 4,5-milimetrski naboj, ki je bil dodatno zastrupljen s cianidom. Našli so jo pri KGB agentki leta 1960. Ni znano, ali je bila kdaj dejansko uporabljena, vendar je bil v bližini agentke uporabljen naboj s cianidom za umor nekega agenta.

Fotoaparat v plašču – F 21
Tudi to napravo so uporabljali agentje KGB in CIE (verjetno tudi drugi), v uporabo pa je prišla okoli leta 1970. Okular je bil skrit v gumbu, sprožilec pa v rokavu plašča. Tovrstne kamere so se navadno uporabljale na javnih dogodkih, kot so bila zborovanja politikov. Direktor vohunskega muzeja Peter Earnest, ki je delal tudi za CIO, je dejal, da je večkrat uporabil to kamero.

Microdot kamera
Ta fotoaparat je razvila vzhodnonemška vohunska organizacija HVA. Kamera je s kemično obdelavo zmanjšala tekst, da je izgledal kot majhna pika. Uporabljali so jo za fotografiranje tajnih dokumentov in načrtov. Dusko Popov, dvojni agent, ki je delal za Američane, je med drugo svetovno vojno poslal takšne dokumente šefu CIE J. Edgarju Hooverju, na njih pa so bili opisani načrti za napad na Pearl Harbor. Hoover dokumentom ni verjel in Pearl Harbor je bil uničen.

Čevelj z oddajnikom
Zahodni diplomati, ki so delali v Vzhodni Evropi, so navadno kupovali obleke z Zahoda, kar so izkoristile vohunske službe. V čevlje, ki so jih kupovali diplomati, so vstavile mikrofone in oddajnike, preko katerih so prisluškovali njihovim pogovorom.

Enigma
Sporočila, ki so jih pošiljali med drugo svetovno vojno preko brezžičnih povezav, je sovražnik lahko prestregel. Zato so Nemci uporabljali kriptografsko napravo, s katero so sporočila zakodirali. Poimenovali so jo Enigma. Na zunaj naprava izgleda kot navaden pisalni stroj, vendar je bila tipkovnica povezana z rotorji na električni pogon, ki so vsako črko večkrat pretvorili. Kljub temu so zavezniki kodo razvozlali.

Bolgarski dežnik
Leta 1978 so bolgarski agenti s posebnim smrtonosnim dežnikom umorili bolgarskega prebežnika Georgija Markova v Londonu. Gre za navaden dežnik, ki je predelan tako, da v žrtev spusti strup.

Golobja kamera
Pred nastopom vohunskih satelitov so vohuni pogosto uporabljali golobe, ki so leteli čez sovražno ozemlje s fotoaparati z avtomatskim sprožilcem. Poleg tega so prenašali sporočila in uspešnost njihovih misij je bila kar 95-odstotna. Nekateri golobi so dobili celo medalje za pogum.

Prisluškovalni štor
V začetku sedemdesetih je drevesnemu štoru podobna naprava prestrezala podatke iz Moskve. Delovala je na sončne celice, narejena pa je bila tako, da je prestrezala sporočila iz bližnje letalske baze in jih pošiljala preko satelita v ZDA. Napravo so Sovjeti odkrili in jo uničili.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382