Jamie Chadwick: prva svetovna prvakinja v ''ženski'' formuli ena

A.P.
12. 08. 2019 15.09
0

V senci boja za naslov prvaka v formuli ena, se je razpletla tudi krstna sezona ženske različice formule ena, serija W. Krstna zmagovalka je postala dirkačica Jamie Chadwick. ''Bila sem že pod tovrstnim pritiskom, a precej drugače je, če je v igri pol milijona,'' je o teži zadnje dirke spregovorila Britanka, tudi najmlajša zmagovalka dirkaške serije British GT Championship, kjer je krotila Aston Martina V8 Vantage GT4.

Bitka za naslov prvakinje v seriji W je bila odprta do zadnje dirke v Angliji, kjer je s četrtim mestom vodilno mesto na lestvici ubranila 21-letna Britanka Jamie Chadwick, ki je na koncu za 10 točk premagala Nizozemko Beitske Visser in v žep pobasala 445.00 evro  (500.000 ameriških dolarjev). Mlada Britanka je svoje dirkaške kilometre začela nabirati pri enajstih letih, ko je sukala krmilo gokarta, leta 2013 pa je namesto hokeja izbrala oktanske hlape.

Jamie Chadwick v elementu.
Jamie Chadwick v elementu. FOTO: Profimedia

Na zadnji preizkušnji na dirkališču Brands Hatch (Kent) je slavila njena rojakinja Alice Powell, druga je bila Finka Emma Miliainen, tretje pa viceprvakinja Visserjeva. Chadwickova je zadnjo dirko, ki jo je začela s prvega štartnega položaja, opisala kot ''najslabšo dirko v življenju. Na začetku sem se počutila dobro, saj sem se borila za naslov, ostale pa niso imele kaj izgubiti. Pritisk me je rahlo zdelal, toda počasi bom dojela, kaj mi je uspelo,'' je bila mešanih občutkov po koncu sezone mlada Britanka, ki je dobila dve od šestih dirk – edina s tovrstnim dosežkom, saj je šest dirk dalo pet različnih zmagovalk – in sicer v Nemčiji in Italiji, prvi štartni položaj pa osvojila v Nemčiji, Belgiji in na domačih tleh. Samo na zadnji preizkušnji ni stala na odru za zmagovalke in se tako upravičeno veselila naslova.

Prve tri v skupnem seštevku.
Prve tri v skupnem seštevku. FOTO: Profimedia

Pred letom dni je sicer postala sploh prva ženska, ki je prav na prizorišču zadnje preizkušnje serije W dobila dirko v seriji BRDC British Formula 3 Championship, februarja 2019 pa je postala prva predstavnica nežnejšega spola, ki je slavila na dirki MRF Challenge v Indiji.

Kateri dirkač formule ena je v karieri zaslužil največ?
Preberi še

Serija W se je začela s preizkušnjo v nemškem Hochenheimu, se preselil v belgijski Zolder, pa italijanski Misano, se vrnila v Nemčijo na dirkališče Norisring, zavila v nizozemski Assen, zastor pa je padel na Otoku. Za naslov se je pomerilo 18 oz. 20 dirkačic, ki sm jih predstavili TU. Za zmago je dirkačica prejela 25 točk, za drugo mesto 18 in za tretje mesto 15 točk.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Končni vrstni red:

1. Jamie Chadwick (VB): 110 točk

2. Beitske Visser (Niz): 100 točk

3. Alice Powell (VB): 76 točk

4. Marta Garcia (Špa): 66 točk

5. Emma Kimilainen (Fin): 53 točk

Mesto v sezoni 2019/20 že imajo zagotovljene Jamie, Beitske, Alice, Marta, Emma, Fabienne, Miki, Sarah, Vicky, Tasmin Pepper, Sabre in Jess.