Moskisvet.com
Žarki svetlobe v prostoru.

Visoki obrati

Izumili snov za skrivanje predmetov

M.B.
05. 11. 2010 16.13
0

Znanstveniki v Veliki Britaniji so razvili poseben fleksibilen sloj snovi, ki predstavlja velik korak v razvoju ustvarjanja nevidnosti. Od 'plašča nevidnosti', kot ga je nosil filmski čarovnik Harry Potter, še precej oddaljeni.

Fleksibilni film oziroma filmski sloj je sestavljen iz zelo majhnih struktur, ki skupaj tvorijo t. i. metamaterial, ki lahko svetlobo pretvori tako, da predmeti postanejo nevidni. Fleksibilni metamateriali so bili predmet raziskav že v preteklosti, ki pa so delovali le na svetlobi določene barve, ki pa ni vidna človeškemu očesu.

Metamaterial razvit v Veliki Britaniji, ki naj bi omogočal nevidnost.
Metamaterial razvit v Veliki Britaniji, ki naj bi omogočal nevidnost. FOTO: BBC
Metamateriali pridejo do izraza s prekinjanjem in preusmerjanjem toka svetlobe na najbolj osnovni ravni. To zgleda tako, kot bi valujoči svetlobni žarki v ustaljenem ritmu poskakovali v posebnem zaporedju. Toda zakoni optike omogočajo pretvarjanje oziroma spreminjanje poteka svetlobnih žarkov le s strukturami, ki so velike kot sam svetlobni žarek. Do sedaj je bilo mogoče nevidnost predmeta ustvariti pri svetlobnih žarkih s precej daljšo valovno dolžino, na precej bolj rdeči barvi, kot jo s prostim očesom lahko zazanamo.

Mikrostrukture za nevidnost
Za precej krajše in manjše valove, ki so nam nevidni, so morali znanstveniki ustvariti tak metamaterial, ki vsebuje izredno majhne strukture imenovane nanodelci. Strokovnjaki poudarjajo, da je bilo večina poskusov pri ustvarjanju nevidnosti opravljenih na ravnih in nefleksibilnih površinah. Na podlagi teh okolij pa so potem ustvarili postopek za razvoj nanostruktur. Tako so strokovnjaki sedaj razvili posebno obliko mrežiih struktur, ki temeljijo na zelo tankih trdnih polimerskih slojih. Prejšnje strukture pa so bile osnovane na krhki silicijevi podlagi.

Metamaterial, ki naj bi v prihodnosti tako lahko omogočal nevidnost, je bil v preteklosti sestavljen iz večih plasti prej omenjenih mrežnih struktur. Novo odkriti fleksibilni filmski sloj pa je sestavljen le iz ene plasti, ki se obnaša kot samostojna membrana. Lastnosti te membrane nakazujejo možnost razvoja tridimenzionalnega fleksibilnega materiala, ki bi lahko ustvaril učinek nevidnosti.

Večdimenzionalno zakrivanje predmetov
Tak 3D material bi lahko omogočal, da bi skrili nek predmet in ga človek s prostim očesom ne bi zaznal.
V raziskavah, ki so jih znanstveniki opravljali v preteklosti so metamateriali lahko skrili predmet le pod določenim kotom. V kolikor so predmet gledali pod drugim kotom, pa je bil le-ta viden. Novi fleksibilni film oziroma metamaterial, pa bi predmet lahko skril gledano iz večih zornih kotov.

Žarki svetlobe v prostoru.
Žarki svetlobe v prostoru. FOTO: iStockphoto

Raziskovalci iz Nemčije so to predstavili tako, kot da bi položili nek predmet pod preprogo in mi ne bi videli izbokline predmeta na preprogi. Natančneje povedano, na izboklino bi položili plast metamateriala, ki bi 'ukrivil' svetlobo pod takim kotom, da bi izboklina izginila. Trik je v tem, da so znanstveniki spremenili hitrost in smer, s katero potuje svetloba skozi material.

Tako nemški kot britanski strokovnjaki so še dejali, da je odkritje fleksibilnega filmskega sloja izrednega pomena. Vendar pa so nekoliko v šali napovedali, da bo do razvoja Harry Potterjevega plašča nevidnosti preteklo še kar nekaj časa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660