Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Izumili napravo, ki popolnoma izniči delovanje laserjev

M.J.
22. 02. 2011 13.35
5

Čeprav se sliši kot najnovejše vojaško orožje, ki so ga razvili v Pentagonu, je 'antilaser' prva tovrstna naprava, ki lahko popolnoma izniči delovanje laserskih žarkov.

'Antilaser' deluje tako, da ujame vstopajoč žarek laserske svetlobe, ki jo nato krožno pošilja okoli, vse dokler se njegova energija ne iztroši. S tem ko se energija ne absorbira, je moč laserja zmanjšana do te mere, da ne more več negativno vplivati na predmet. Toda namesto da bi se nova tehnologija uporabila v vojaški tehnologiji, jo želijo računalniški strokovnjaki uporabiti pri snovanju nove generacije računalnikov, z njeno pomočjo pa naj bi računalniki delovali hitreje. Predvsem zaradi dejstva, ker 'antilaser' ne absorbira energijo laserskega žarka.

'Antilaser' je razvila ekipa znanstvenikov pod vodstvom profesorja Douglasa Stona, ki poučuje na inežnirskem oddelku univerze Yale. Stone je tudi tisti, ki si je omenjeno napravo zamislil in idejo svojim kolegom predstavil v lanskem letu. Ostali znanstveniki po svetu so se z omenjeno idejo tudi že ukvarjali, vendar še nobenemu do sedaj ni uspelo izdelati naprave, ki bi lahko laserski žarek, ki je do sedaj veljal za ireverzibilnega, izničila. "Ostali raziskovalci so sicer odkrili optimalno stanje, pri katerem lahko dosežejo najboljšo absorbcijo, toda ni jim uspelo doseči popolne absorpcije," je dejal eksperimentalni fizik na univerzi Yale Hui Cao.

Znanstveniki so napravo zasnovali tako, da so dva žarka iz titanovo-safirjevega kristala usmerili in ujeli v optično odprtino, narejeno iz silicija. Žarka vstopata iz nasprotnih smeri, in ko sta v popolni formaciji, drug drugega izničita in postopoma izgubita energijo, ki jo absorbira silicij. 'Antilaser' deluje na specifičnih frekvencah, in ko se valovna dolžina spremeni, se naprava vklopi ali izklopi. V teoriji naj bi se 99,999 odstotka svetlobe izničilo, vendar je ta odstotek zaradi omejitve laserja in silicija nekoliko nižji; 99,4 odstotka.
Edina 'slaba lastnost' omenjene naprave je ta, da ni sposobna onesposobiti laserskega orožja. Po trditvah profesorja Stona se vstopna energija laserja sprosti kot toplota, in ker so vojaški laserji izjemno močni, bi naprava v vsakem primeru oddala enormno količino toplote.

Nova generacija računalnikov je zasnovana za uporabo komponent, ki delujejo s pomočjo svetlobe in ne elektronov. In 'antilaser' bi lahko postavil nova merila na področju prenosa podatkov, zlasti v primeru optičnih preklopnikov, saj bo s to tehnologijo prenos potekal še hitreje. "Zanimivo je tudi dejstvo, da se v zelo razvitem področju laserske tehnologije in prenosa podatkov ponovno pokaže neka novost, ki revolucionarno spremeni obstoječo tehnologijo," je dejal Marin Soljacic iz massachusettskega Inštituta za tehnologijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660