Moskisvet.com
Vojna med internetnima gigantoma se je začela.

Visoki obrati

Facebookov titan, mogočnejši od gmaila?

U.K.
16. 11. 2010 10.58
0

Pred nekaj dnevi smo poročali o 'vojni' med Facebookom in Googlom. Pri Facebook inc. naj bi izdali 'morilca' gmaila, pri Googlu pa 'morilca' Facebooka.

In predstavniki Facebooka so predstavili projekt titan, za katerega pravijo, da gre za moderen sistem spletne pošte, ki naj bi v prihodnosti postal model internetne komunikacije.

Pri Googlu naj bi v kratkem predstavili lastno socialno omrežje.
Pri Googlu naj bi v kratkem predstavili lastno socialno omrežje. FOTO: Google

Čeprav ga imenujejo 'modern messaging system' in naj ne bi tekmoval z gmailom, lahko vseeno zaznamo prikrit napad na Google. In titan bo v vsakem primeru direktni tekmec gmaila, ki je eden vodilnih webmailov. Predstavniki Facebooka upajo in želijo, da bi titan v prihodnosti radikalno spremenil uporabo interneta kot komunikacijsko sredstvo, vendar so poudarili besedico 'prihodnost'.

Projekt titan sta predstavila Mark Zuckerberg in direktor inženirskega oddelka Andrew Bosworth, vendar sta se v glavnem osredotočila na dejstvo, da bo titan prihodnost internetne komunikacije. Mark je posebej poudaril, da ne gre za 'morilca' gmaila, kot so sistem poimenovali mediji. „Mislim, da je gmail odličen produkt … mi samo verjamemo, da lahko s preprostejšim načinom prepričamo ljudi, da bodo pošiljali sporočila,“ je dodal Mark. Andrew je povedal, da se bodo uporabniki v vmesniku počutili precej domače, saj je zelo podoben Facebooku in outlooku.

Po njegovih besedah bi lahko sklepali, da Facebook v resnici ne želi ustvariti nekaj, s čimer bi premagal gmail, yahoo ali hotmail na njihovem 'ozemlju'. Vendar je velika verjetnost, da bodo oni prisiljeni vstopiti na Facebookov teren.

V bistvu obstajajo trije principi (Seamless Messaging, Conversation History in Social Inbox), na katerih slonijo moderni komunikacijski sistemi in titan naj bi združeval vse tri. Tako imenovan 'brezšivni' (seamless) sistem, ki združuje različne komunikacijske možnosti – SMS, 'chat', e-mail, Facebook IM in tako naprej.

Izjemno pomemben del komunikacijskega sistema titan je socialni inbox, ki je nekaj podobnega kot Priority Inbox v gmailu. Se pravi, da bo lahko uporabnik delil svoje kontakte v skupine po pomembnosti.

Kar se tiče komunikacije, bo Facebook-titan odločil, katera pot za pošiljanje sporočila je najhitrejša. Na primer, če bo uporabnik poslal e-mail drugemu uporabniku, ki je v tistem trenutku na Facebooku, bo ta prejel Facebook IM (instant message). Vendar bo program zaznaval načine komunikacije, ki so uporabniku najbolj pri srcu in se odločil zanje. Sistem, ki se imenuje 'Policy service', je narejen tako, da uporabniku ne bo treba razmišljati o načinu komunikacije, temveč samo o samem sporočilu in prejemniku.

V praksi bo naslov izgledal precej običajno: uporabniško_ime@facebook.com. Pri podjetju so tudi potrdili, da bo sistem podpiral priponke.

Mark je zagotovil, da se reklamiranje s tem ne bo spremenilo in da vsebine sporočil ne bodo izkoriščali v marketinške namene.

Mark in Andrew sta vseskozi poudarjala, da ne pričakujejo, da bodo uporabniki čez noč zaprli svoje e-mail račune in presedlali na Facebook. Šlo naj bi za dolgoročni projekt, saj verjameta, da bodo v prihodnosti ljudje na takšen način uporabljali komunikacijska orodja. „V prihodnosti morda e-mail ne bo več tako pomemben, kot je trenutno,“ je za konec dodal Mark.

Težko je reči, ali bo Google zaradi tega v težavah. Podcenjevanje Facebooka je v vsakem primeru zanje nevarno, vendar so že, sicer dokaj previdno, napovedali svojo lastno socialno mrežo. Očitno se je s predstavitvijo titana vojna med internetnima gigantoma šele prav začela.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660