Moskisvet.com
Intel najavil 'prostornejši' flash spomin - 2

Visoki obrati

Dejstva, ki jih niste vedeli o Intelu

R.B.
30. 11. 2010 11.13
4

Največji proizvajalec procesorjev na svetu je na sceni že vrsto let. Poglejmo si nekaj zanimivih dejstev, ki pojasnjujejo strm vzpon te multinacionalke iz kalifornijske Silicijeve doline.

Intel je pred kratkim napovedal najnovejšo družino procesorjev Sandy Bridge, ki bodo na voljo takoj po novem letu in obljubljajo čisti prehod na 32 nm tehnologijo, kar pomeni, da bodo procesorji manjši, bolj ekonomični in seveda zelo zmogljivi. Tudi število jeder se bo v povprečju (glede na vse izvedenke) povečalo, štiri jedra bodo v okviru procesorjev Sandy Bridge dostopna že v računalnikih srednjega cenovnega razreda.

Intel - 1
Intel - 1 FOTO: arhiv proizvajalca
Intel je v zadnjih letih močno povečal razvoj in zmogljivost procesorjev, kar mu je omogočilo precejšen naskok pred zasledovalcem AMD-jem. Poglejmo si nekaj pomembnih dejstev v zvezi s tem multinacionalnim mastodontom, ki ima že precejšen vpliv na računalniški svet:

1. Podjetje sta leta leta 1968 ustanovila Bob Noyce in Gordon Moore. Sprva se je podjetje imenovalo NM Electronics, kasneje pa sta ime spremenila v Intel, ki sta ga odkupila od hotelske verige Intelco.

2. Prvi mikroprocesor se je imenoval 4004, na trg so ga lansirali leta 1971. Vseboval je 2.300 tranzistorjev, kar je približno 500.000-krat manj, kot jih je v današnjih mikroprocesorjih.

3. Gordon Moore je napovedal, da se bo vsaki dve leti število tranzistorjev na mikroprocesorju podvojilo. Moorov zakon še vedno velja in naj bi veljal vsaj še desetletje, ko naj bi se po nekaterih navedbah zmanjševanje tranzistorjev ustavilo zaradi fizikalnih omejitev.

Nit je v računalniškem žargonu najmanjša enota izračunavanja, ki jo operacijski sistem lahko naloži procesorju. Znotraj enega procesa je lahko več različnih manjših procesov (niti), ki delijo isti delovni spomin, zato lahko računalnik efektivno izvaja več stvari hkrati (recimo procesiranje glasbenih datotek, brskanje po spletu, iskanje virusov v sistemu in predvajanje videa).


4. Izdelava Intelovega procesorja se izvaja skozi 200 korakov. Prvi korak je ponavadi priprava silicijivega režnja, na katerega bodo natisnili pakete tranzistorjev. Konča se s testiranjem prevodnosti in kvalitete izdelave.

5. Prvi procesor, ki je postal širše znan, je 8080 (prvič izdelan leta 1974) in ga je sestavljalo 4.500 tranzistorjev. Pojavil se je v velikem številu elektronskih naprav – vse od arkadnih iger do industrijskih sistemov.

6. Marketinška kampanija z znakom 'Intel inside' se je začela leta 1991.
 
7. Globalno prepoznavnost je Intel dosegel s svojimi procesorji Pentium, ki so jih prvič predstavili leta 1993. V enem letu so njihovi procesorji poganjali že 85 odstotkov računalnikov po vsem svetu. Procesor se je ponašal s 3,1 milijona tranzistorjev.

8. Kasnješi naslednik Pentiuma z oznako 4 je imel že 42 milijonov tranzistorjev, vgrajenih na mikroprocesorju.

9. Leta 2002 je Intel predstavil tehnologijo večih 'niti', ki je opazno izboljšala sposobnosti računalnikov v multiopravilnosti.

10. Leto 2005 tudi predstavlja mejnik pri utrjevanju Intelove prevlade, saj so se takrat pri Applu odločili, da v svoje računalnike vgrajujejo le Intelove čipe. Danes lahko rečemo, da se je odločitev pokazala kot dokaj pravilna.

Intel - 2
Intel - 2 FOTO: arhiv proizvajalca

11. Avgusta leta 2010 je Intel kupil pomembnega proizvajalca antivirusne opreme McAfee z namenom integrirati digitalno varnost na svoje izdelke, kar so pa nekateri strokovnjaki označili kot napačno potezo. Za antivirusno podjetje so odšteli 7,68 milijarde dolarjev (5,9 milijarde evrov).

12. Z 'mobilno' družino procesorjev Oak Trail se podajajo tudi na trg tabličnih računalnikov, ki zahtevajo nizkoenergetske, vendar zmogljive procesorje.

13. Intel deluje v smeri razvoja robotike s projektom 'Robot Butler', ki naj bi v prihodnosti služil kot hišni robot.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660