Moskisvet.com
„Mitohondrij bo lahko pretvoril v električno energijo tako banalne stvari kot so energijske pijače ali proteinski napitki.“

Visoki obrati

Bomo elektronske naprave polnili z energijskimi pijačami?

U.K.
26. 08. 2010 10.40
0

Pretvorba biogoriva v električno energijo ni ravno nekaj novega, a če to storijo umetne celice s komponentami živih celic, je to vsekakor preboj na področju bio in nano tehnologije.

„V samem bistvu umetne celice, ki jih poganja bio-gorivo delujejo podobno kot žive celice. In ker se zavedamo tega dejstva, bomo lahko v prihodnje baterije polnili z energijskimi pijačami in celo z rastlinskimi olji,“ je dejal Shelley Minteer, raziskovalec univerze v Missouriju na srečanju Kemikov v Bostonu.

„Mitohondrij bo lahko pretvoril v električno energijo tako banalne stvari kot so energijske pijače ali proteinski napitki.“
„Mitohondrij bo lahko pretvoril v električno energijo tako banalne stvari kot so energijske pijače ali proteinski napitki.“ FOTO: arhiv proizvajalca

Bistvo te tehnologije je mitohondrij, ki v živih celicah pretvori hrano v energijo. In prav te mitohondrije želijo znanstveniki vstaviti v umetne celice. Gre za integracijo živih delov celic v elektronske naprave. Takšne 'baterije', ki bi vsebovale umetne celice z mitohondriji, bi v prihodnosti lahko zamenjale klasične baterije, kar bi imelo pozitiven vpliv na okolje, saj so baterije eden večjih onesnaževalcev, posredno pa bi se zmanjšala poraba električne energije.

Dr. Minteer je dejal, da bo za to potrebno razstaviti in ponovno zgraditi molekule v takšno obliko, da jih bodo celice lahko uporabljale. Celice bodo nato z encimi sprostile elektrone in posredno ustvarjale električno energijo.

Do sedaj so za takšno pretvarjanje molekul uporabljali encime, sedaj pa se raziskovalci pod vodstvom dr. Minteerja osredotočajo na mitohondrij, ki te encime tako rekoč nadzoruje. Mitohondriji bi namreč lahko pretvarjali organske snovi direktno v energijo.
„Razvoj tehnologije bo prinesel popolnoma nova goriva, na katera v preteklosti ne bi niti pomislili,“ je še dodal dr. Minteer.

Za to, da celice popolnoma porabijo gorivo je potrebna cela serija encimov, ki morajo biti med seboj usklajeni. In mitohondriji te encime usklajujejo, se pravi, da usmerjajo gorivo od prvega encima do drugega in tako naprej. Za kompleksnejša goriva je potrebno tudi preko dvajset različnih encimov.

Prototip celice, ki so jo predstavili na srečanju ameriških Kemikov, je lahko uporabljal samo preprosta goriva, ki jih sestavlja samo ena vrsta molekule. V prihodnosti pa bodo lahko izdelali celice, ki bodo lahko razgrajevala bolj kompleksna goriva.
„Mitohondrij bo lahko pretvoril v električno energijo tako banalne stvari kot so energijske pijače ali proteinski napitki.“

Projekt je še globoko v eksperimentalni fazi in raziskovalci za enkrat še testirajo materiale, ki bi jih lahko uporabljali kot biogorivo, trudijo pa se tudi, da bi celice proizvedle več električne energije.

Direktor centra za nove energijske tehnologije iz univerze v Novi Mehiki, Plamen Atanassov, pa je dejal, da proizvedena elektrika celic za biogorivo morda ni najbolj pomembna stvar pri razvoju te tehnologije. Plamen verjame, da je v tem trenutku bolj pomembno dejstvo, da lahko vnesejo dele živih celic v tehnične naprave. Pri sami uporabnosti tehnologije pa je za enkrat še previden. „Čas bo pokazal, kakšna bo uporabna vrednost teh naprav.“

Vsekakor pri tej tehnologiji gre za združevanje biotehnologije in nanotehnologije, ki zna precej vplivati na prihodnost energijskih tehnologij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660