Moskisvet.com
Shelbyj v Ljubljani na sejmu Big Boys Toys.

Visoki obrati

Ameriško srce v evropskem dizajnu

R.B.
07. 06. 2010 11.19
3

V avtomobilizmu velikokrat ne sme prihajati do slabih kompromisov, sicer je lahko produkt slabo prodajan. Pri nekaterih ekstra ekskluzivnih modelih pa je prišlo do nenavadnih kombinacij, ki so bile uspešne.

Povsem nenavadno je, da so nekatera ekskluzivna evropska avtomobilska podjetja, ki so razvijala in še razvijajo ter izdelujejo luksuzna športna vozila, v svoje najboljše modele vgradila ameriški motor. Ne gre za to, da ameriški motorji ne bi bili dovolj kvalitetni ali napredni, vendar je še vedno malce nenavadno, da se na primer tradicionalno italijansko podjetje odloči za ta korak. Dober primer tega je nakup italijanskega Lamborghinija in pridobitev pravic za uporabo znamke Bugatti s strani nemškega koncerna Volkswagen, ki sta Italijanom šla pošteno v nos. Nemci so v Bugatti Veyrona vgradili svoj šestnajstcilindrski motor W16, kar se je izkazalo kot zelo dobro.

Danes je v Evropi poleg gospodarske in deloma politične mobilnosti prisotna tudi mobilnost v avtomobilski industriji oziroma pri sestavljanju in različnih delih avtomobilov. Kot je bilo že rečeno, so nekateri proizvajalci že v preteklosti svojim avtomobilom dodajali tudi ameriške motorje, ki so bili vedno znani po svoji potratnosti, glasnosti in manjšem izkoristku moči. Vendar je ameriški motor dal evropskemu avtomobilu neko brutalnost in dodatno moškost, čeprav se nekateri ljubitelji avtomobilizma s tem ne bi nikakor strinjali.

Prvi primer, ki ga bomo omenili, je z imenom cobra, ki so ga na začetku šestdesetih začeli izdelovati z ameriškimi motorji v angleškem podjetju AC in je pravi primer uspešnosti, ki je skozi čas pridobil status ameriškega avtomobila, čeprav to ni. Podjetje AC je po vojni izdelovalo cobro, ki je imela vgrajen še predvojni BMW-jev motor. Zaradi zastarelosti in tudi zaradi nezmožnosti, da bi takrat sami razvili primeren motor, so sprejeli ponudbo ameriškega predelovalca in konstruktorja dirkalnikov Carrola Shelbyja, da skupaj naredijo predelano cobro, ki bo sposobna na ameriškem trgu parirati Chevrolettovi corvetti. Po prvotni vgradnji fordovega motorja zephyr (prostornina 2,6 litrov), so dirkalnik preuredili za večje, močnejše osemcilindrske stroje, katerih prostornine so se gibale okrog 4 litrov, kasneje tudi več. Najmočnejši vgrajeni motor je imel kar 7 litrov delovne prostornine in je z dvema turbopolnilnikoma zmogel proizvesti 462 konjskih moči.

Vendar Angleži niso bili edini, ki so 'kolaborirali' z ameriškimi proizvajalci motorjev. Čeprav so Italijani najbolj trdovratni in tradicionalni, so prav oni vgradili nekaj ameriških brutalnih motorjev v svoje ekskluzivne superšportnike. Poglejte si galerijo z nekaj najbolj znanimi in najdražjimi primerki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660