Znanstveniki britanskega Sveta za medicinske raziskave so ugotovili, da imajo nekateri starejši ljudje, ki še vedno lahko močno stisnejo roko in hodijo hitreje, večjo možnost dolge starosti, kot njihovi 'počasnejši in šibkejši' vrstniki.
S preprostimi raziskavami glede fizičnih zmožnosti, kakršne so stisk roke, hoja, vstajanje s stola in lovljenje ravnotežja na eni nogi, so ugotovili, da so rezultati v omenjenih testih močno povezani z življenjsko dobo. Rezultati po njihovih besedah nimajo zveze s spolom, letnico rojstva in telesnimi merami in so skupek 33 raziskav, narejenih do sedaj, v katerih je sodelovalo več deset tisoč ljudi. Ljudje v raziskavi do bili starejši od 60 let in niso živeli v domovih za ostarele, temveč doma, s pomočjo otrok ali nege na domu.
Znanstvenica Rachel Cooper pravi, da bi bilo potrebno narediti še nekaj nadaljnjih raziskav, da bi zdravniki omenjene znake lahko uporabili kot diagnostično orodje. Vendar rezultati jasno kolerirajo z ravnijo zdravja pri ljudeh.
Rezultati tudi kažejo, da je v časovnem obdobju, v katerem so izvedli raziskave, smrtnost ljudi z blagim stiskom rok kar 67 odstotkov večja od 'močnejših' ljudi. Počasnejši naj bi umirali kar trikrat več, kot hitrejši, enako velja tudi za ljudi, ki počasi vstajajo s stolov. Ergo: Močnejši in bolj dinamični ljudje živijo dlje.
Morda bi omenjeni podatki lahko bili zelo pomembni za naše 'reformatorje pokojninskega sistema'. Si predstavljate, da bi močan stisk roke, hitra hoja in hitro vstajanje s stola pomenilo podaljšanje delovne dobe? Verjetno delavci pred upokojitvijo sploh ne bi več vstajali s stolov, hodili in stiskali rok.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV