Moskisvet.com
Seksi razgaljena kolesarka-4

Zdrav in v formi

Kolo prihodnosti

U. K.
11. 01. 2010 17.13
4

Na videz izgleda kot običajno kolo z nekoliko nenavadnim zadnjim kolesom. Vendar pa ravno to skriva v sebi skupek nenavadnih napravic in funkcij, ki zadnje kolo spremenijo v nekaj posebnega.

Raziskovalci ameriškega inštituta MIT (Massachusetts Institute of Technology) so namreč na klimatski konferenci v Kopenhagnu (COP15) predstavili gorsko kolo s sistemom KERS (Kinetic Energy Recovery System). To je sistem, ki pretvarja kinetično energijo v električno. Se pravi, da pretvori gibanje v električno energijo, ki jo lahko kolesar kasneje uporabi pri pospeševanju. Ob zaviranju se namreč kinetična energija shrani v baterijo znotraj zadnjega kolesa, kolesar pa jo nato lahko uporabi, kadar želi. Ta lastnost daje kolesu lastnosti hibridnega avtomobila, ki nudi tudi rekreacijo, saj kolo samo pomaga pri poganjanju.

Pretvarja kinetično energijo v električno
Pretvarja kinetično energijo v električno FOTO: arhiv proizvajalca

Pri Mitu pravijo, da niso hoteli izdelati hibrida, ki bi poganjal sam.
Kolo vsebuje GPS sistem, premore pa tudi serijo senzorjev, ki nam lahko koristijo na poti. Meri hitrost, smer, število prevoženih kilometrov in onesnaženost zraka. Telefon deluje kot krmilnik za elektroniko in vam bo dal podatke o vremenskih pogojih in porabljenih kalorijah, ponuja pa tudi program t. i. pogostega letalca (Frequent-Flyer program), kjer boste namesto zračnih kilometrov nabirali kolesarske, imenovane tudi zeleni kilometri. Predvideva se, malce v šali, da bodo ti kilometri prinesli razne popuste na organsko prehrano.

Če se ne boste hoteli ločiti od svojega starega kolesa, boste preprosto zamenjali zadnje kolo, kar po navedbah Mita ne bi smelo predstavljati nobenih težav. Ves sistem pretvarjanja in porabljanja energije kontroliramo s pedali, brez dodatnih gumbkov ali vzvodov. Če jih zavrtimo nazaj, se začne shranjevanje kinetične energije v baterijo, če pa močneje poženemo naprej, se ta sprošča v obliki električne in nam pomaga pri pospeševanju. V sistem je vgrajen varnostni mehanizem, ki, če ga vklopimo, prek Bluetooth povezave prepozna lastnikov telefon in se v njegovi bližini avtomatsko vklopi, odsotnosti pa izklopi.

Sicer kolo še ni v masovni proizvodnji in morda tudi nikoli ne bo, kljub temu pa je zanimiv poskus, kako vsaj za kratek čas spraviti ljudi stran od fosilnih goriv. In kot pravijo na Mitu, so s tem projektom želeli pokazati, da je kolesarjenje lahko rešitev nekaterih težav velikih mest, kot so prometni zastoji, onesnaževanje in navsezadnje, če gledamo širše, segrevanje našega planeta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660