Moskisvet.com
Jernej Privšek

Šport

Kiteboarding - andrenalinski šport novega tisočletja

R.B.
01. 08. 2018 13.57
3

Kiteboarding ali kajtanje je po popularnosti eden najhitreje rastočih vodnih športov na svetu. Andrenalinski šport, ki ga lahko izvajamo na vodi (kitesurfing) in ostalih podlagah, je pravi magnet za oči.

Kiteboarding se izvaja s pomočjo nekakšnega zmaja (kajta), v katerega se upre veter in tako ustvarja na eni strani učinek jadra, na drugi pa učinek letalskega krila. Zato zmaj hitro leti po zraku in obenem kot jadro omogoča kajterju, da s pomočjo upora ob vodo posredno ustvarja kinetično silo. Kajter je na zmaja pripet s sistemom vrvic in velikim pasom, ki je podoben tistemu za jadranje na deski. Na nogah ima pripeto desko, podobno 'vejkerski', s katero deloma stoji na vodi, deloma pa z njo krmili in drži smer.

Jernej Privšek na tekmi v hitrostnem kajtanju.
Jernej Privšek na tekmi v hitrostnem kajtanju. FOTO: Jernej Privšek
Začetki tega športa izvirajo iz uporabe posebnih zmajev, ki so jih spuščali že stari Kitajci. Slednji so z njihovo pomočjo dvignili vojaka več sto metrov visoko, od koder je lahko opazoval premike sovražne vojske. Kitajci so imeli vse potrebne 'sestavine' za gradnjo zmajev; svilo za zunanji ovoj in spletanje vrvic ter bambus za močno konstrukcijo. Kasneje so zmaje začeli izdelovati za razne znanstvene poskuse, v vojaške namene in v 20. stoletju tudi kot igračo. Konec sedemdesetih let sta brata Legaignoux konstrukcijo zmajev priredila tako, da sta vanjo vgradila napihljive dele, ki zmaju pomagajo plavati na vodi in izboljšajo njegovo aerodinamiko. Rodili so se zmaji z napihljivim robom, ki so v uporabi še danes.

Pionirji kitesurfinga so bili v prvih vrstah ljudje, ki so imeli veliko izkušenj s paraglidingom (jadranje s padali), jadranjem na deski, surfanjem in jadranjem. Med njimi so francoska legenda jadranja na deski Raphael Salles (ki je naredil prvo 'kajt' desko iz karbona in lesa), ameriški legandarni jadralec na deski Robbie Naish, surfer velikih valov Laird Hamilton, francoski avanturist Emmanuel Bertin in prvi zvezdnik svetovne kajterske scene, Marcus 'Flash' Austin.

Šport se razvija s svetlobno hitrostjo, vsak mesec na sceno zajadra novo podjetje, ki proizvaja bodisi deske, zmaje, ali pa kar oboje. Na svetu obstaja že skoraj pol miljona navdušencev tega športa, v nekaj letih je kljub dokaj dragi opremi (nov komplet stane 2000 evrov ali več) za pričakovati dvojno ali celo trojno število današnjih kajterjev, saj je šport izredno zanimiv in andrenalinski. Občutki, ki se pojavljajo ob več metrskih skokih v višino, so neverjetni in težko opisljivi. Na drugi strani je veliko surferjev na valovih začelo s kajtanjem, saj jim s pomočjo padala ni več potrebno 'veslati' z rokami, da bi ujeli val, ampak se nanj lahko potegnejo z več različnih strani in zato toliko bolj uživajo. Veliko je bilo napisano tudi o zmanjševanju števila windsurferjev na račun kitesurfinga, saj je slednji malce bolj tridimenzionalen in privlačen za izvajanje trikov. Vendar je treba vedeti, da je tudi jadranje na deski s primernim znanjem lahko čisti užitek in andrenalinska bomba.

Veliko popularnost doživljajo tudi kajterski posnetki, kjer andrenalinski odvisniki in tekmovalci kajtajo v orkanskih razmerah. Sledenje orkanom (Storm chase) podpira avstrijska 'energijska' multinacionalka Red Bull, ki spodbuja in sponzorira večino andrenalinskih športov, kamor uvrščamo tudi kajtanje. Red Bull podpira najboljše kajterje in kajterke na svetu, kot so Aaron Hadlow, Ruben Lenten, Robbie Naish, Alex Caizergues, Gisela Pulido in drugi.

Jernej Privšek
Jernej Privšek FOTO: Jernej Privšek
Slovenci smo zelo hitro osvojili šport, po nekaterih osnovnih izračunih je pri nas že okoli tisoč kajterjev ali takšnih, ki so šport okusili od blizu. Za to je med drugimi zaslužen tudi pionir kajtanja v Sloveniji, inštruktor, tekmovalec in promotor Jernej Privšek, kateremu smo postavili nekaj vprašanj.

Kaj ti pomeni kitesurfing?
Meni pomeni kitesurfing predvsem nekaj edinstvenega na celotni moji športni poti, ki pa vsekakor ni dolgočasna. V kitesurfingu združujem vse vrline, izkušnje, veselje, izziv in svobodo. Kajtanje mi pomeni nekaj novega, svežega, zaradi česar mi bo to vedno šport številka ena. Ni lepšega kot imeti motor na vetrovni pogon!

Kaj te je spodbudilo, da si se začel ukvarjati s kitesurfingom?
Predvsem to, da lahko združim vse elemente gibanja na različnih podlagah in v zraku.

Si bil v kakšni kajterski šoli, imel inštruktorja?
Predvsem sem samouk, saj leta 1999 ni bilo niti v Sloveniji, niti v bližnji okolici nobenega inštruktorja, kaj šele šole, kjer bi ti znali svetovati, kako začeti. Z veliko truda in napora sem se naučil ogromno stvari. Zato sem se leta 2001 odločil in odšel v Maroko na tečaj za mednarodnega inštruktorja. Po treh tednih uspešnega izobraževanja sem pridobil licenco, ki je tudi najpomembnejša v Sloveniji. Ob vrnitvi domov sem si prizadeval za ustanovitev svoje šole, tako da sem že leta 2003 najel plažo v Črni gori, kjer sem postavil najbolj prepoznaven kiteboarding center na Jadranu.

Si imel že prej kakšne izkušnje s podobnimi športi?
Najprej bi omenil, da je najboljše predznanje poznavanje jadralnega padalstva in wakeboardinga. Vsekakor pa ne smem pozabiti omeniti gimnastike, ki mi je dala občutek za telo, prostor in čas (treniral sem jo osem let) in veslanja na divjih vodah (postal sem svetovni prvak v raftingu leta 1994), kjer sem do potankosti spoznal in začel spoštovati moč narave.

Kajtati se da tudi po snegu, tako z smučmi, kot tudi z snežno desko.
Kajtati se da tudi po snegu, tako z smučmi, kot tudi z snežno desko. FOTO: Jernej Privšek

Na katere uspehe v karieri si najbolj ponosen?
Več jih je (smeh). Naj naštejem najpomembnejše:

-        uvrstitev v profesionalno kiteboarding zvezo
-        ustanovitev dveh klubov (Slovenija, Črna gora)
-        ustanovitev šole Kitesfera
-        ustanovitev Kiteboarding zveze Slovenije
-        razvoj kiteboardinga na Fakulteti za šport
-        postavitev slovenskega navtičnega hitrostnega rekorda, ki znaša 44,59 vozlov (82, 41 km/h) na razdalji 500 m

Kaj pa poškodbe?
Poškodbe so. Bolj kot obvladaš šport, težje so, če seveda pride do njih.
 
Tvoj najlubši kraj za kitesurfing?
Črna gora – Ulcinj
Albanija (skrivni kraj)
Namibija - Luderitz

Kdo bi bil tvoj vzor?
Zame je francoz Sylvain Hoceini človek z največjim znanjem o kiteboardingu.

Kaj pa počneš pozimi? Je možno 'kajtati' po snegu tudi pri nas?
Predvsem se posvečam študiju na Fakulteti za šport, smer kondicija in vzporedno razvijam smer o kiteboardingu. Poskušam izkoriščati vse vetrovne pogoje na vodi, ledu, snegu zato, da ostanem čimveč v stiku s padalom (kajtom). Kajtanje na snegu je vrhunska stvar. Kdo bo še plačeval za smučarske karte, če pa te kite zastonj potegne po hribu navzgor (smeh)!?

Kako se bo po tvojem mnenju ta šport razvijal v prihodnje?
Šport še se vedno razvija zelo hitro in že leta 2016 ga lahko pričakujemo na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru. Mislim, da to pove veliko.

Kajtanje je navdušujoč šport, ki bo v prihodnosti še bolj pridobil na veljavi med navtičnimi športi. Še posebno pa v kajtanju uživajo andrenalinski odvisneži, med katere spada tudi Ruben Lenten, eden najboljših in najbolj norih športnikov.
Poglejte si video, v katerem Lenten dokazuje, zakaj je eden najboljših na svetu.

LEN10 in Capetown from KITECINEMA on Vimeo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660