Moskisvet.com
Kako nadzirati sanje

Skrivnosti

Kako nadzirati sanje

U.K.
01. 08. 2018 14.12
7

Znanost še zmeraj ne more razložiti namena sanj. Gre morda za 'čiščenje' spomina, prehod v podzavest ali celo v paralelne svetove?!

Že Freud je poudarjal pomembnost sanj pri psihoanalizi, saj je verjel, da sanje odražajo naše psihološko stanje. Nekateri gredo še dlje in verjamejo, da odražajo tudi naše telesno stanje in nas opozarjajo na razne bolezni. Razlaga sanj je že skoraj znanstvena veda in obstaja na kupe knjig, ki poskušajo razložiti simbole, o katerih ljudje sanjamo.

Sigmund Freud
Sigmund Freud FOTO: iStockphoto
Obstaja pa še en način sanjanja, ki so ga razvijala predvsem razna indijanska plemena in se imenuje lucidno sanjanje. Lucidno sanjanje pomeni nadziranje sanj. 'Sanjalec' se zaveda, da sanja, in lahko kontrolira svoj karakter ter celo dogajanje v sanjah. Lucidni sanjači verjamejo, da je takšno sanjanje ključ do energijskega sveta in da lahko s kontroliranjem sanj ustvarijo dodatno energijsko telo, s katerim lahko potujejo po različnih dimenzijah.
Skoraj vsak človek je že kdaj sanjal in se hkrati zavedal, da sanja. Navadno se večina v takšnih primerih zbudi, tisti, ki svoje življenje posvetijo nadzoru sanj, pa jih začnejo nadzirati.

Kontroliranje sanj
Obstaja nekaj metod, s katerimi lahko zavestno začnemo kontrolirati sanje. In ko enkrat to dosežemo, pravzaprav ni več omejitev. V sanjah sta čas in prostor nedefinirana, torej lahko eno in drugo preoblikujemo. Sliši se kot v filmu Matrica in na nek način je podobnost kar na mestu. Skoraj nič ni nemogoče, čeprav je do popolnega nadzora potrebno veliko vaje in po besedah indijanskih šamanov tudi veliko energije. Pravih 'sanjačev' (ljudje, ki popolnoma nadzirajo sanje) naj ne bi zanimale slike, ki jih ponujajo sanje, temveč prenos svojega energijskega telesa v resničen svet.

Ali je kontrola sanj v resnici mogoča?
Pravzaprav ni debate o tem, ali se med sanjami človek lahko zaveda, da sanja. To je znanstveno potrjeno, ni pa direktnega dokaza, da bi lahko nekdo popolnoma kontroliral sanje. Je dovolj pričevanj ljudi, ki so uspeli nadzirati ali vsaj vplivati na dogajanje. Najbolj pogosto se lucidno sanjanje uporablja pri ljudeh, ki imajo ponavljajoče se nočne more in imajo zaradi tega hude motnje pri spanju. Tehnike nadziranja sanj so imele pri teh ljudeh določene uspehe, seveda pri nekaterih bolj, pri drugih manj. Ena od metod namreč prisili spečega, da se sooči s svojo nočno moro in jo poskuša odstraniti ali uničiti. Če mu to uspe, se more v veliko primerih niso več pojavljale. Nekateri znanstveniki so poskušali preučevati nadzor sanj pri šamanih, vendar na splošno ti niso pripravljeni sodelovati pri takšnih poskusih, po drugi strani pa jih je tudi težko najti.

Lucidni sanjači verjamejo, da je takšno sanjanje ključ do energijskega sveta.

Kako začeti nadzirati sanje
Obstaja veliko metod in ogromno knjig napisanih o tem. Veliko je o tem pisal 'zloglasni' Carlos Castaneda. Po besedah njegovega učitelja Don Juana naj bi 'sanjalec' v budnem stanju s posebnim načinom življenja zbral dovolj energije, nato pa med spanjem poiskal svoje roke. Pred spanjem bi moral svoj razum pripraviti do tega, da se bo zavedal, da sanja, iskanje rok pa je prvi korak do popolnega nadzora sanj in prenosa energijskega telesa v realen svet.

Sanjski dnevnik
Sanjski dnevnik naj bi bila še ena metoda, kako nadzirati sanje. Ideja je precej preprosta. Takoj, ko se zbudite, si zapišite sanje, tudi če je to sredi noči. Smisel tega je, da identificirate tipe sanj, ki jih boste pozneje lahko prepoznali in se zavedali, da sanjate.

Nadziranje sanj z urjenjem spomina
Ko se zbudite, se morate osredotočiti na to, da se sanj spomnite. Poskušajte si zapomniti čim več detajlov. Ko boste spet zaspali, si 'ukažite', da se boste naslednjih sanj spomnili, in nato to vajo ponavljajte, dokler se ne boste začeli zavedati med sanjanjem. Ta tehnika naj bi delovala dobro v povezavi s sanjskim dnevnikom in drugimi tehnikami.

V sanjah sta čas in prostor nedefinirana, torej lahko eno in drugo preoblikujemo.
V sanjah sta čas in prostor nedefinirana, torej lahko eno in drugo preoblikujemo. FOTO: iStockphoto

Testiranje realnosti
Ta tehnika vas lahko spravi tudi v umobolnico, ne zato, ker bi bilo kaj narobe z njo, temveč zato, ker vas bodo drugi imeli za malce norega. Gre namreč za nastavljanje razuma, da nenehno testira realnost. To v praksi pomeni, da se nenehno sprašujete, ali je dogajanje okoli vas resnično. Ljudje, ki uporabljajo to tehniko, večkrat strmijo v uro, da preverjajo, ali se kazalci v resnici premikajo, in se sprašujejo o resničnosti raznih dogodkov. Ideja za to tehniko je v tem, da če se možgani nenehno sprašujejo o realnosti v budnem stanju, potem se bodo o tem spraševali tudi med spanjem in 'sanjača' opozorili na dejstvo, da sanja.

Lucidno sanjanje in tehnologija
Kolikor vemo, obstaja samo ena naprava, ki naj bi povzročala lucidno sanjanje. Pravzaprav je precej preprosta. Gre za nočno masko, ki je takšna kot katera koli druga nočna maska, razen da ima v sebi senzorje, ki spremljajo premikanje oči in zaznajo, kadar speči sanja. Takrat sproži serijo svetlobnih bliskov, ki naj bi spečega potegnili v lucidnost.

Sanjanje je vsaj za moderno znanost skoraj popolnoma neraziskano področje. Nekateri verjamejo, da je takšno brskanje po človeški podzavesti lahko tudi nevarno. Navsezadnje nihče ne ve, kaj vse se lahko skriva v sanjskem svetu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660