Moskisvet.com
Najpopularnejši tekstilni material na svetu.

Stil

Jeans - večno moderen

R.B.
04. 05. 2010 12.10
0

John Wayne je nosil kratke jahaške in zarobljene, James Dean svetle in ožje, Axl W. Rose strgane, temnopolti fantje v getih pa nosijo široke kot vreča. Jeans hlače so ikona modne industrije in največkrat uporabljen standard oblačil v zgodovini.

Najpopularnejši tekstilni material na svetu.
Najpopularnejši tekstilni material na svetu. FOTO: iStockphoto

Jeans hlače pozna vsakdo. Bombažno blago, iz katerega jih naredijo, je zelo trpežno, traja dlje kot večina klasičnih tekstilnih materialov, se lahko zelo dobro barva, preureja in kombinira z drugimi materiali. Jeans prihaja iz Italije in Francije. Italijanski mornarji iz Genove so nosili hlače iz materiala 'denim', ki so ga delali v francoskem mestu Nîmes (od tod izhaja beseda denim – de Nîmes). Ime je jeans dobil prav po pristanišču Genova in pogosti uporabi hlač med tamkajšnjimi mornarji. Francozi mestu Genova rečejo Gênes, tekstilu iz Genove pa so rekli 'de Gênes', iz česar se je pozneje izpeljala beseda 'džins'.

Na začetku se je jeans uporabljal za delovna oblačila. Nemški jud Levi-Strauss je v Kaliforniji pod imenom Levi's prodajal modri jeans rudarjem za časa zlate mrzlice. Eden od njegovih odjemalcev je bil tudi Jacob Davis, ki je prišel na idejo, da bi posamezne kose blaga med seboj pripeli z bakrenimi neti. Davis je to predlagal Straussu in skupaj sta registrirala patent. Tako so nastale jeans hlače in jakne, kakršne poznamo danes.
Med drugo svetovno vojno so ga uporabljali delavci v tovarnah kot najodpornejši material za delovne kombinezone in hlače. Moški so nosili zadrgo spredaj, ženske pa ob strani. Pozneje,  v šestdesetih letih, ko je jeans postal bolj modno naravnan, so tudi ženske 'dobile' zadrgo spredaj.
Material so od samega začetka barvali z indigo barvami, v sedemdesetih pa je na dan prišla nova tehnika obdelave, in sicer je Hal Burgess začel prodajati namerno obrabljene in 'sprane' kavbojke, ki so bile po predelavi skrčene (ang. 'shrunk'). Njegovo zalogo kavbojk mu je namreč poplavilo, zato so se mu vse hlače skrčile in se razbarvale. Ker je moral prodati zalogo, jih je prodajal kot 'sprane'.

Danes imamo nešteto različnih vrst jeansa, barv in oblik. V Evropi jim rečemo kavbojke zaradi ameriških kavbojskih filmov, ki so jih naredili svetovno popularne in modne. Jeans hlače lahko primerjamo s kokakolo, saj jih nosijo po vsem svetu, ne glede na nacionalnost, religijo, raso in kulturo nasploh. Kavbojke so v modo prišle z znamko Jorache (1978), nato pa so jeans za svoje kreacije začele uporabljati modne ikone, kot so Sergio Valente, Gloria Vanderbilt, Calvin Klein in Yves Saint-Laurent ter drugi. Kavbojke so bile na začetku oblikovane le za ženske, vendar je moška jeans moda hitro začela zavzemati svoje mesto. Ženske so imele na začetku pas na popku, tako kot moški. Danes se višina pasu pri obeh spolih giba glede na modne smernice.

Kavbojke pridejo z zadrgo ali z gumbi, vendar so zadrge tisti prvi način, ki se je uveljavil. Skoraj vse zadrge na jeans hlačah imajo vtisnjeno oznako YKK, kar je kratica za ' Yoshida Kogyo Kabushikikaisha' (Tovarna Yoshida), ki te zadrge izdeluje že od leta 1934. Blago je še vedno bombažnega izvora in je vezeno po tehniki kepra (vzorec ima poševne črte), prav tako se za obarvanje blaga uporablja indigo, ki ga v ta namen na svetu proizvedejo kar 20 milijonov ton. Je pa za en par hlač potrebno le nekaj gramov barve.
Vsako leto se ljubitelji, prodajalci in oblikovalci jeansa 20. maja spomnimo na izum Levi-Straussa in Jacoba Davisa, zato naj bi bil ta datum tudi neuradni dan jeansa. Lepo bi bilo, če bi na ta dan lahko vsak ljubitelj dobil en željeni par hlač zastonj. No, mogoče se nam bo to uresničilo v naslednjem življenju.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 400