Moskisvet.com
Morski psi

Skrivnosti

Napad morskega psa – 6 nasvetov, ki vam bodo rešili življenje

A.P.
06. 08. 2019 07.26
5

Po statistiki sodeč so morski psi precej nenevarni. A to dejstvo je marsikomu v slabo uteho, nasveti iz nadaljevanja pa lahko pomenijo razliko med življenjem in smrtjo. Na svetu obstaja več kot 400 vrst morskih psov, k sreči pa večini človeško meso ne diši. Prvi smrtonosen napad morskega psa v Jadranskem morju smo sicer zabeležili leta 1868 v Trstu.

Statistični podatki pravijo, da je možnost, da nas bo pokončal morski pes zgolj 1 : 264 milijonov. Kar je precej manjša verjetnost, da umremo v letalski nesreči, ki je 1 : 11 milijonov ali da umremo v prometni nesreči, ki je 1 : 5000. Zakaj se torej ljude tako zelo bojimo morskih psov? Delno je kriv Steven Spielberg in njegov kultni film Žrelo (Jaws), delno pa strah pred neznanim, strah pred živaljo, ki nas zahrbtno napade.

Napadi morskih psov so zelo redki, za neracionalen strah pa so krivi filmi in strah pred neznanim.
Napadi morskih psov so zelo redki, za neracionalen strah pa so krivi filmi in strah pred neznanim. FOTO: Dreamstime

Leta 2018 se je sicer v svetu zgodilo zgolj 66 napadov morskih psov. 32 incidentov je bilo neizzvanih. V veliko primerih niti ne gre za prave napade, saj morski psi pogosto ugriznejo le zato, ker preverjajo ali smo primeren plen.

Na teh lokacijah ne smete nikoli polniti telefona
Preberi še
Na teh lokacijah ne smete nikoli polniti telefona

Kdaj so možnosti, da srečamo morskega psa največje? Za napad je več možnosti, kadar smo sami in blizu rečnega ustja po močnem deževju. Za določene vrste morskih psov je več možnosti, da jih srečamo ob svitu oz. ko se dela mrak.

Upamo, da se z morskim psom nikoli ne boste znašli iz oči v oči, če pa že, vam bodo ti nasveti prišli še kako prav. Kaj torej storiti ob napadu morskega psa? Tu je pet nasvetov, ki vam lahko rešijo življenje.

Ohranite mirno kri

Ne zaženite panike. Če se boste sami znašli v neposredni bližini morskega psa, vam bo instinkt narekoval, da skušate čimprej in čim hitreje odplavati proč. Uprite se tej skušnjavi, kajti s hitrim premikanjem obstaja večja verjetnost, da vas bo napadel. V paniki morski pes namreč preklopi na ''plenilski način'' razmišljanja, saj raje ujame bežeči plen. Zapomnite si – samo zato, ker je v vaši bližini morski pes, to še ne pomeni, da ste se znašli na njegovem meniju. Izkušeni potapljači vam bodo znali povedati, da se v bližini morskega psa v 9 od 10 primerov niso počutili ogrožene in da je bil plenilec le radoveden. Oklepajte se te misli in lažje boste ostali mirni. Umaknite se umirjeno in če je le mogoče v skupini.

Veliko večja verjetnost je, da doživite prometno nesrečo ali strmoglavite z letalom, kot da vas napade morski pes.
Veliko večja verjetnost je, da doživite prometno nesrečo ali strmoglavite z letalom, kot da vas napade morski pes. FOTO: Dreamstime

Očesni stik

Tako kot ''kopenski'' psi tudi morski cenijo odločnost, zato se z morskim psom soočite. A ne z agresijo. Ohranite mirne živce in vzdržujte očesni stik z živaljo. Dajte ji vedeti, da ste tudi sami plenilec. Če se vam približa, ga odrinite. Z njim se ne želite spustiti v boj, saj je zmagovalec znan vnaprej, a ne bodite krotki. Pogosto se morski psi umaknejo, kadar se jim postavite po robu.

Zavarujte si hrbet

Če je le mogoče, se pritisnite ob skale, podvodno steno ali greben, saj si na ta način zavarujete hrbet in lažje nadzorujete situacijo. Tako vas bo tudi težje ugriznil, saj ima precej dolg nos. Ne delajte se mrtve, saj zaradi tega plenilec ne bo izgubil interesa in vas bo ravno tako napadel.

Če napade, napadite nazaj

Napad je najboljša obramba. V primeru, da si vas izbere za hrano, veliko izbire več nimate. Še posebej, če je žival precej večja od vas. Četudi vas samo okuša, to lahko povzroči hudo poškodbo. Ob ugrizu ne začutimo bolečine zaradi ugriza samega, ''le'' močan stisk, neznosna bolečina pa se pojavi, ko plenilec začne z nami opletati. Strokovnjaki priporočajo, da začnete tepsti in napadati morskega psa kakor veste in znaste. Merite na oči, nos in škrge. Dajte mu vedeti, da niste lahek plen. Dlan sploščite in udarjajte s prsti naprej. Če imate med potapljanjem s seboj nož, mu ga ne zapičite na vrhu glave, saj ne boste prodrli dovolj globoko, da bi ga resneje poškodovali. Merite na škrge ali spodnji del trupa. Če plenilec ni prevelik, začnite krožiti okoli njega, kot to sicer počne sam, saj takšni morski psi niso vajeni tako velikega plena in so posledično previdnejši. Četudi vas ugrizne, to še ne pomeni začetek konca, saj se večina neizzvanih napadov konča srečno.

Veliko večino vrst morskih psov človeško meso ne zanima.
Veliko večino vrst morskih psov človeško meso ne zanima. FOTO: Dreamstime

Če imate ranjeno roko, jo držite nad glavo

Če imate to srečo, da vas morski pes izpusti, skušajte čim prej priplavati na obalo oz. na varno. Če imate ranjeno roko, jo držite nad nivojem srca, da upočasnite krvavitev.

Rane ne glejte

Ljudje morskemu psu nismo kos in rane, ki nam jih te živali zadanejo, so lahko grozljive. Če boste pogledali svojo rano, lahko zaradi grozljivega prizora padete v šok. Skušajte se osredotočiti na preživetje oz. kako čim prej prispeti na varno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660