Marsikdo si ne predstavlja nočne ali večerne vožnje brez cestnih svetilk in marsikatera voznica (ali voznik) si zvečer ne upa iz mesta ali lepo osvetljene vasi. Vendar je na drugi strani čezmerna in nespametna osvetlitev cest, parkirišč, podjetij ter reklamnih panojev zelo neprimerna za okolje, saj predstavlja svetlobno onesnaževanje, ki škodi tako človeku kot tudi živalim.
Znanstveniki so dokazali, da je nočna svetloba škodljiva za človeka, saj onemogoča sproščanje pomembnega intioksidanta hormona melatonina, ki je med drugim pomemben tudi za vzdrževanje imunskega sistema. Nočna svetloba tudi ogroža živalske ekosisteme, saj se živali, še posebno ptiči, začenjajo umikati v temnejša območja, ki pa jih v nekaterih regijah skoraj ni več.
Vendar so znanstveniki iz Tajvana prišli do zanimive ugotovitve, ki bi posredno lahko zmanjšala svetlobno onesnaženje v velikih mestih. V liste dreves jim je uspelo vbrizgati raztopino z nanodelci zlata, ki so povzročili, da so listi živega drevesa pričeli oddajati svetlobo. Še bolj zanimivo je to, da je zlato v listih začelo pod vplivom ultravijolične svetlobe visokih valovnih dolžin reagirati s klorofilom, tako da je slednji začel oddajati rdečkasto fluorescenčno svetlobo. Poleg tega večja aktivnost klorofila v kombinaciji z zlatimi nanodelci iz okolja vleče več ogljikovega dioksida in na drugi strani slednjega tudi veliko prihrani, saj lahko tovrstna drevesa osvetljujejo zunanje površine podobno, kot jih sedaj osvetljuje zunanja razsvetljava.
Prvotno so znanstveniki iz Tajvana raziskovali boljše možnosti razsvetljevanja od LED-diod, vendar so prišli na sled zgoraj omenjenemu odkritju, ki je še veliko bolj obetajoče. Vsekakor bi bilo zanimivo videti svetleča drevesa v mestnih parkih in botaničnih vrtovih. Kot da bi bil vsak dan božič ...
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV