Moskisvet.com
Alitalia na tleh

Zanimivo

Stavke, ki so ohromile letalski promet

Marko Štor
22. 02. 2010 14.41
0

Vse pogosteje se dogaja, da potniki, z letalsko vozovnico v roki, ostajajo na tleh. Dobesedno. Stavke letalskega osebja so vse pogostejše, škodo, ki nastane zaradi "prisilne prizemljitve", pa letalske družbe štejejo v milijonih.

Recesija in visoke cene goriva so večino letalskih družb pahnile v ogromne poslovne izgube. Zniževanje plač in bonitet zaposlenim ter množična odpuščanja so glavni razlogi za stavke v letalskem prometu, ki se precej pogosto dogajajo predvsem v Evropi.

Letala
Letala FOTO: Reuters

Novembra 2008 so se za stavko odločili francoski piloti in tako za tri dni ohromili promet na večjih francoskih letališčih. Francoski letalski prevoznik Air France je bil prisiljen odpovedati skoraj tretjino letov na daljših razdaljah in polovico vseh ostalih letov. Omenjena letalska družba dnevno opravi preko 800 poletov, tako da je po nekaterih ocenah izguba v treh dneh znašala več kot 100 milijonov evrov. Francoski piloti, stavkalo jih je kar 80 odstotkov vseh včlanjenjih v sindikat, so se za stavko odločili, ker so nasprotovali predlagani novi zakonodaji, ki je predvidevala zvišanje starostne meje za upokojitev iz 60 na 65 let. Francoska vlada je predlagala dopolnitve omenjeni zakonodaji, ki so jih stavkajoči ocenili kot zadovoljive, in stavko po treh dneh prekinili.

Italijanski uslužbenci med najbolj nezadovoljnimi

Letala Alitalie največkrat med vsemi ostanejo na tleh.
Letala Alitalie največkrat med vsemi ostanejo na tleh. FOTO: Reuters
Isti mesec, torej novembra 2008, so zaradi nenapovedane stavke pilotov in stevardes na letališčih ostala letala italijanske letalske družbe Alitalia. Odpovedati so morali več kot 110 letov, saj kar 6000 ljudi ni opravljalo svojega dela. Pet sindikatov, ki so zastopali Alitaliine pilote in letalsko osebje, ni želelo podpisati pogodb o zaposlitvi, ki jim jih je ponudil podjetniški konzorcij CAI. Ta je, skupaj z banko Intessa Saopaolo, želel kupiti donosni del Alitalie. Med drugim so nameravali odpustiti 3000 zaposlenih.
Italija je tudi sicer znana po pogostih stavkah na letališčih, sploh v zadnjih treh letih so se piloti in letalsko osebje večkrat posluževali tega, sicer legalnega izhoda v sili. Predvsem zaradi velikih poslovnih izgub, se je država odločila za odprodajo lastniškega deleža, kupci pa takrat v prevzemni ponudbi seveda niso skoparili z odpuščanji in ukinitvijo privilegijev zaposlenim.

Precej velike probleme s stavkami zaposlenih so v preteklosti imeli tudi Otočani z letalsko družbo British Airways. Leta 2007 si je strežniško osebje privoščilo dvodnevno stavko v precej nerodnem času, nekaj dni pred božično-novoletnimi prazniki. Letalska družba je morala odpovedati 1300 letov, pri čemer so potnikom zagotovili vračilo denarja oziroma prestavitev na lete konkurenčnih družb. Vsak dan stavke je British Airways menda stal 30 milijonov evrov, vse zaradi tega, ker se okoli 11.000 zaposlenih v sindikatu ni strinjalo z načinom izplačila bolniškega dopusta. S precej podobno stavko je isti sindikat grozil tudi lansko leto pred božičem, vendar so takrat napovedano dvanajstdnevno stavko v vodstvu družbe še pravi čas s sodno prepovedjo preprečili.

Prazno letališče Fiumicino, Rim
Prazno letališče Fiumicino, Rim FOTO: Reuters

Imune niso niti manjše države

Zaradi propadlih pogajanj z vodstvom družbe glede plač so lansko leto stavkali tudi finski piloti. Letalska družba Finnair je bila tako v dveh dneh, kolikor je trajala stavka, prisiljena odpovedati 400 letov, zaradi česar so po ocenah vodilnih imeli za okoli 5 milijonov evrov izgube.
V začetku letošnjega februarja so za en dan na tleh ostala tudi letala na grških letališčih. To je bila posledica stavke javnih uslužbencev, med katere spadajo tudi kontrolorji letenja. Tem naj bi na račun oklestenih bonitet in zmanjšanja plač osebni dohodek padel za več kot četrtino. Ker je bila stavka napovedana dovolj zgodaj, so se letalske družbe ustrezno odzvale na situacijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648