Moskisvet.com
image (28)

Zanimivo

Slavni avanturisti, ki se niso vrnili domov

U.K.
12. 03. 2011 16.42
1

Za vsakega uspešnega raziskovalca/avanturista lahko naštejemo vsaj enega, ki se s svojih potovanj ni vrnil. Nekatere je premagala narava, drugi so bili umorjeni, tretji pa so preprosto izginili.

Ferdinand Magellan (1480–1521)
Slavni portugalski raziskovalec se je rodil v Sabrosu na Portugalskem, vendar je pozneje pridobil špansko državljanstvo in služil pod kraljem Charlesom I. Iskal je poti do tako imenovanih 'otokov začimb'. Med letoma 1519 in 1522 je odplul iz Atlantskega v Pacifiški ocen in velja za prvega človeka, ki mu je uspelo prepluti Pacifik. Velja tudi za prvega človeka, ki je obkrožil Zemljo, čeprav poti osebno ni dokončal. Med potjo je imel namreč nalogo, da odide na otok Mactan in za cebujskega raža ubije plemenskega vodjo z imenom Lapu-Lapu. Magelan naj bi sicer želel Lapu-Lapuja le spreobrniti, pri tem pa je prišlo do bitke in znani popotnik je bil zadet s kopjem, nato pa so ga obkolili ter ga pokončali.

Lope de Aguirre (1510–1561)
Je bil baskovsko-španski konkvistador v Južni Ameriki. Imenovali so ga tudi 'El Loco' (norec). Znan je predvsem po ekspediciji po Amazonki, ko je iskal mitični El Dorado. Sprva je bil majhna riba v hierarhiji ekspedicije, vendar je sprožil upor in prevzel vlogo vodje. Uprl se je tudi proti španskemu monarhu Philipu II. in leta 1561 zasedel otok Margarita. Krvavo je zatrl vsak upor proti njegovi vladavini. Poskušal je zavzeti tudi Panamo, vendar so ga pri Barquisimetu v Venezueli obkolili. Takrat je umoril lastno hčerko, ker se je bal, da bi se poročila s katerim od njegovih nasprotnikov. Poleg tega je lastnoročno ubil nekaj svojih bivših privržencev, ki so ga hoteli ujeti in ga predati Špancem. Na koncu so ga ujeli in usmrtili.


Kapitan James Cook (1728–1779)
Velja za enega najslavnejših britanskih raziskovalcev, navigatorjev in kartografov. 14. februarja so domačini zaliva Kealakekua na Havajih ukradli enega od čolnov, ki je pripadal Cookovi posadki. Takšne kraje čolnov so bile nekaj popolnoma običajnega za domačine in so bile v glavnem nekaznovane. Cook pa je želel ugrabiti poglavarja, da bi zagotovil vrnitev čolna. Domačini so se temu uprli in v manjšem spopadu je Cook dobil udarec po glavi, nato pa so ga zabodli. Ubil naj bi ga poglavar Kalanimanokahoowaha.

David Douglas (1799–1834)
David je bil vrtnarski vajenec, pozneje pa je postal uslužbenec botaničnega vrta v Glasgowu. Obiskoval je botanična predavanja in pokazal toliko zanimanja za rastline, da so ga poslali v Južno Ameriko, kjer je preučeval rastlinski svet in v dokaj kratkem času postal slaven raziskovalec. V svojem zadnjem popotovanju je odšel na Havaje. Med raziskovanjem je odšel preveč blizu pasti, v kateri je bila ujeto divje govedo. Rob pasti se je udrl in žival je Davida poteptala do smrti.


Dr. David Livingstone (1813–1873)
Čeprav je še mnogo neznanega glede življenja tega neverjetnega raziskovalca, pa je po zaslugi Henryja Mortona Stanleyja vsaj znano, zakaj je umrl. Nekako se zdi, če se malce pošalimo, da bi se za tako velikega raziskovalca spodobilo, da bi ga požrli levi, a se to ni zgodilo. Sicer ga je napadel lev, vendar ga je pred smrtjo rešil afriški služabnik, ki je leva odgnal, oba pa sta bila kar hudo poškodovana. Kljub temu se Livingstone ni nikoli vrnil na rodno Škotsko. Umrl je za posledicami malarije in griže v severozahodni Rodeziji. Livingstonova dela so precej vplivala na prepoved suženjstva. Sam je dejal, da je raziskovanje Afrike precej manjšega pomena od problema suženjstva. Veliki raziskovalec in človek je umrl 1. maja 1873.


Robert Falcon Scott (1868–1912)
Robert je bil oficir angleške mornarice, ki je vodil dve ekspediciji na Antarktiko. 17. januarja leta 1912 je Robert s petimi možmi dosegel južni pol, a razočaran ugotovil, da so ga že prehiteli Norvežani pod vodstvom Roalda Amundsna. Ko so se poskušali vrniti, je vseh pet umrlo zaradi neznosnega mraza in pomanjkanja hrane.

Roald Amundsen (1872–1928)
Že omenjeni Amundsen je bil s svojo ekipo prvi, ki je uspel doseči južni pol. In njegovo potovanje je potekalo relativno gladko. Uporabljal je pasjo vprego in to se je izkazalo za pravilno potezo. Robert Scott je uporabljal norveške ponije, ki niso prenesli tako hudega mraza. Seveda pa je bil podvig vse prej kot lahek. Prekoračili so območja, kamor še ni stopila človeška noga, in 14. decembra 1911 na južni pol zasadili zastavo. In Amundsen je pustil sporočilo za zgoraj omenjenega Roberta. Robert in Roald sta sicer bila konkurenta, a sta globoko spoštovala drug drugega.

„Spoštovani kapitan Scott – verjetno boste prvi, ki boste dosegli to območje za nami, zato vas prosim, da to pismo (priloženo) dostavite do kralja Haakona VII. Če lahko uporabite predmete, ki smo jih pustili v šotoru, prosim, ne oklevajte in jih uporabite. Morda vam bodo koristile sanke, ki smo jih pustili za seboj. Želim vam srečno vrnitev, s spoštovanjem, Roald Amundsen.“

Amundsen se je uspešno vrnil iz te ekspedicije in nadaljeval z raziskovanjem, dokler ni leta 1928 izginil pri Medvedjem otoku ob Norveški med reševalno misijo. Najverjetneje je umrl v letalski nesreči.


Amelia Mary Earhart (1897–1937)
Amelia je ena najbolj slavnih pilotk v zgodovini letalstva. Sama je preletela Atlantski ocean in postavila cel kup rekordov. Poleg tega je napisala nekaj knjig o svojih podvigih, ki so bile takojšnje uspešnice. Leta 1937 je poskušala z letalom obkrožiti Zemljo v svojem letalu Lockheed Model 10 Electra. Na poti so nekje pri otoku Howland v centralnem Pacifiku nenadoma izgubili radijsko povezavo z njo in njenim navigatorjem Fredom Noonanom in o njunem izginotju kroži mnogo teorij. Od tistih, ki jo predstavljajo za vohunko, do še bolj bizarnih, ki govorijo o ugrabitvi Nezemljanov. Po vsej verjetnosti sta se zrušila v ocean in izginila v globinah morja. Pred kratkim so našli razbitine, ki bi lahko bili ostanki njunega letala in glede na ostanke naj bi se ponesrečenca rešila na otok in tam vsaj nekaj časa preživela, vendar gre vsaj zaenkrat le za ugibanja.

Donald Crowhurst (1932–1969)
Donald naj bi bil nekoliko paranoičen, po mnenju nekaterih kar precej nor, po drugi strani pa je bil genialen, neustrašen in popolnoma predan svojim idejam. Donald si je dal za tekmovanje Sunday Times Golden Globe Race zgraditi katamaran, ki je bil za tiste čase dokaj neobičajen za tovrstne podvige. Tekmovalci so se potegovali za bogate nagrade, morali pa so sami, brez pristanka obpluti svet. Pot naj bi Donalda vodila iz Anglije preko Rta dobre nade Mimo južne Avstralije do Južne Amerike in nazaj do Anglije.

Z izgradnjo Donaldovega katamarana so precej zamujali in ga komaj končali pravi čas, da je Donald lahko odplul iz Anglije. Mnogo opreme so enostavno vrgli na katamaran in Donald je moral sam improvizirati. Nekaj opreme je celo ostalo na pomolu. Žal pa se slabo testiran katamaran ni dobro držal na vodi in je celo prepuščal vodo. Donald je bil prisiljen ilegalno pristati v Argentini in ni dlje nikoli prišel, vendar je v obupu, za katamaran je namreč vložil ves denar, kar ga je imel, ponaredil podatke, da so izgledali, kot da je bil vseskozi na morju. Odločil se je za prevaro. Več mesecev je ostal v južnem Atlantiku, nato pa naj bi se vrnil v Anglijo.
Njegov edini tekmec je bil Robin Knox-Johnstson in Donald je vedel, da ne sme zmagati, saj bi bilo preveč sumljivo, nekateri strokovnjaki so že med samo vožnjo dvomili o hitrostih, o katerih je Donald poročal. Očitno ga je nazadnje zlomil stres. Zadnji zapisi v dnevnik so bili brez glave in kot kaže, je enostavno skočil iz katamarana ter se utopil. Robin je nagrado, ki jo je prejel za zmago, podaril Donaldovi obubožani družini.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660