Moskisvet.com
Rešena skrivnost Rubikove kocke - 2

Zanimivo

Rešena skrivnost Rubikove kocke!

R.B.
12. 08. 2010 10.50
4

Zagotovo ste vsaj enkrat v življenju poskušali rešiti Rubikovo kocko. Ste jo kdaj tudi rešili? Znanstveniki iz ZDA so po 15 letih prišli do zanimive ugotovitve.

Tomas Rokicki iz kalifornijskega Pala Alta se je trudil dolgih petnajst let, da bi rešil misterij. Ugotoviti je namreč hotel, v najmanj koliko premikih lahko rešimo problem Rubikove kocke, ne da bi seveda ob tem odlepili in premaknili nalepke. Računalniški inženir se je zanesel na računsko moč Googlovih serverjev in uspelo mu je ugotoviti najmanjše število premikov, s katerimi lahko postavimo iste barve na eno ploskev.

Reševanje je lahko zelo utrujajoče.
Reševanje je lahko zelo utrujajoče. FOTO: iStockphoto

Rokicki in njegova ekipa sta uporabila matematično tehniko, ki se imenuje 'skupinska teorija'. Začeli so z ugotovitvijo, da je vseh možnih začetnih pozicij (če so barve na kocki premešane) 2,2 milijarde, ki se razdeljujejo naprej v 19,5 milijarde možnih konfiguracij. Konfiguracije so izpeljali na podlagi določitve skupin možnih premikov iz vsake posamezne pozicije. Določili so skupine po 10 možnih premikov. Do nadaljnje selekcije so prišli z izločanjem tistih skupin po deset premikov, ki jasno ne vodijo do končnega rezultata. Z rešitvijo različnih simetrij kocke so prišli do reduciranega rezultata, ki znaša 'le' 56 milijonov konfiguracij iz začetnih pozicij.

Tako jim je uspelo vsaj približno določiti najboljše možne začetne pozicije s selekcijo. Prejšnje metode izračunavanja možnosti rešitev Rubikove kocke so izračunale do 4000 možnosti na sekundo. Po pravilni razporeditvi osnovnih pozicij so znanstveniki pravilno raziskali vse komplete rešitev (vsak komplet ima 19,5 milijarde), za posamezni komplet je superračunalnik potreboval le 20 sekund. Vendar bi navkljub veliki računalniški moči potrebovali kar 35 let, da bi rešili vseh 43 kvintilijonov možnih premikov (kvintilijon je 1030 ali bilijarda bilijard) do končne rešitve problema. Zato so pomagali prijazni računalničarji iz Googleplexa, ki so s pomočjo Googlovega računalniškega oblaka (veliko računalnikov povezanih v nek navidezni skupni računalnik z gigantsko računsko močjo) prišli do zaključka, da je Rubikovo kocko možno iz katere koli naključne začetne pozicije razrešiti v najmanj 20 premikih. Je vam že uspelo sestaviti kocko v dvajsetih premikih?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648