Kaj dela poker tako popularen? Verjetno preprostost in mobilnost te skupinske igre. Karte so imele v zgodovini iger prav posebno vlogo. Igrali so jih že v staroveški Kitajski, kjer je cesar Mu-Tsung ob koncu prvega tisočletja (našega štetja) s svojo ženo igral igro, podobno današnjim igram s kartami. 300 let pozneje so Perzijci že igrali igro, imenovano 'As Nas', s 25 kartami in različnimi stopnjami stav ter kombinacij.
Moderen poker se je razvil iz španske igre s kartami, imenovane 'Primero', ki so jo Španci masovno igrali v 16. stoletju. Francoska igra 'Pique' in nemška 'Pochen', obe izhajata iz španske izvedbe in sta bili zelo popularni v 17. in 18. stoletju. Francozi so svojo izvedbo uspešno izvozili v Novi svet, kjer se je iz takrat francoskega New Orleansa začela širiti po reki Mississipi navzgor. V 19. stoletju je prišlo do prve omembe igre in njenih pravil. Takrat so igrali samo s tremi kartami, potem so uvedli še dve dodatni. Tako je nastala najpogostejša igra tistega časa, imenovana 'draw poker', pri kateri igralci dobijo pet kart in nato menjajo željeno število kart ter stavijo. Iz nje so izšle razne različice, najpomembnejša za današnji poker pa je izvedenka, ki so jo začeli igrati šele v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, imenovna Texas Hold'em. Pri slednji igralci kombinirajo svoje karte z odprtimi kartami na mizi. Nekatere največje legende pokra so nastale po drugi svetovni vojni, med drugim je Felton "Corky" McCorquodale leta 1964 v Las Vegas pripeljal Texas Hold'em način igre. Znan je bil kot brezmejni hazarder in je kmalu postal legenda. Treba je omeniti tudi newyorškega čudežnega dečka Stuja Ungarja, ki je leta 1963 postal lokalni poker prvak in to zgolj pri desetih letih, pozneje je postal trikratni svetovni prvak in eden najmlajših poker prvakov v ZDA. Ungar je kar štirikrat prišel na beraško palico, vendar se je vsakič znova pobral. Imel je resne probleme z drogo, kar ga je na koncu tudi stalo življenja. V svoji karieri je zaslužil preko 30 milijonov dolarjev.
Poker v svetu in Sloveniji
V zadnjih časih je poker dodobra pridobil na popularnosti z igranjem na svetovnem spletu. V zadnjih letih so izkupički od spletnega pokra v povprečju rasli za več kot 70 odstotkov na leto, kar ga uvršča v sam vrh pri igrah na srečo. Tudi v Sloveniji je poker zelo popularen, tako na mizah kot na računalniških displejih. Nedvomno bo popularnost v Sloveniji še bolj zrasla s prihodom oddaje Zvezda pokra na Kanalu A z začetkom 24. aprila. Oddaje, ki bodo ob sobotah zvečer, bosta vodila prekaljena voditelja in pokeraša, Peter Poles in Dani Bavec. Vsako oddajo se bodo v turnirju pomerili dva profesionalna igralca, trije znani Slovenci in trije ljubitelji pokra. Slednji se bodo v oddajo uvrstili preko spletnih kvalifikacijskih turnirjev Poker Stars. Obetajo se nam torej zanimivi sobotni večeri, začinjeni z andrenalinom in zabavo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV