Moskisvet.com
Med vožnjo po dveh kolesih na strehi pije čaj - 2

Zanimivo

Med vožnjo po dveh kolesih na strehi pije čaj

M.J.
14. 01. 2011 13.53
8

Vožnja v Savdski Arabiji velja za dokaj dolgočasno, saj so ceste v veliki večini ravne, široke in od voznika ne zahtevajo pretiranega napora. Ker nekaterim 'sproščen' način vožnje ne ustreza, so si za popestritev omislili nekaj zelo nenavadnega – Tafheet.

Že pred časom so po svetovnem spletu zakrožili posnetki, na katerih bolj ali manj 'izkušeni' vozniki z veliko hitrostjo drsijo (driftajo) med rednim prometom in tako ogrožajo sebe, predvsem pa druge udeležence v prometu.

Nekaterim je resnično dolgčas.
Nekaterim je resnično dolgčas. FOTO: Google
Lahko bi ga imenovali tudi neke nove vrste 'šport', pri katerem vozniki, ponavadi s sposojenimi rent-a-car vozili, izvajajo vragolije in navdušujejo gledalce ob cesti, druge voznike pa spravljajo v nevarnost. Nesreče niso redke in pogosto so tudi posledice hude, saj vozila divjajo s hitrostjo, ki pogosto presega 150 kilometrov na uro.

Glavno območje, kjer so 'drifterji', je Riyadh v Savdski Arabiji, ki zagotavlja pravo kombinacijo ravnih cest in finega puščavskega prahu. Zaradi peska na cestišču ima voznik občutek, da bolj kot da bi vozil po asfaltu, vozi po vodi, zaradi česar vozilo bolj ali manj kontrolirano drsi po podlagi. Arabski bloger z imenom Mo je to početje opisal: "V Savdski Arabiji je treba le malo pritisniti na 'gas' in že se kolesa vrtijo v prazno. Občutek imaš, kot da se voziš po mokri cesti in če bi to poskusil kje drugje, recimo v Kuvajtu, bi se prevrnil že pri 80 kilometrih na uro, mi pa tukaj vozimo 180 kilometrov na uro"

Zgodilo se je že kar nekaj nesreč s smrtnim izidom.
Zgodilo se je že kar nekaj nesreč s smrtnim izidom. FOTO: Google

'Driftanje' je vedno bolj popularno, za kar sta zlasti zaslužni socialni omrežji MySpace in YouTube in mnogi vozniki so si na podlagi tega že 'prislužili' imena, na primer 'Kralj drifta' ali 'Mojster drifta'. Toda kljub vsemu blišču in pompu okoli omenjenega početja se savdske oblasti trudijo omejiti to nevarno divjanje po cestah. Zgodilo se je že kar nekaj nesreč s smrtim izidom, najbolj znana izmed njih pa je, ko si je oficir mornarice izposodil vozilo, vanj povabil še tri navdušence in se pri 120 kilometrih na uro zaletel v oviro. Vsi trije udeleženci so umrli na kraju nesreče, voznika pa je sodišče v Jeddahu obsodilo na smrt.

Poleg driftanja pa se je v zadnjem času pojavil še šport drugačne vrste, pri katerem vozniki za vožnjo po cesti ne uporabljajo vseh štirih koles, temveč le dve. To predvsem počnejo s terenskimi vozili, ki imajo mehkejše podvozje in se tudi lažje 'prekucnejo'. Nekateri izmed njih so pravi mojstri, ki bi lahko svoje znanje unovčili v kakršni kaskaderski agenciji, vendar večina to počne zgolj za zabavo ali iz golega dolgočasja. Poleg tega so to ponavadi ljudje, katerim odšteti nekaj 10 tisoč evrov za novo vozilo ne predstavlja večjega zalogaja. Zagotovo pa je omenjeno početje manj nevarno kot 'driftanje', predvsem če ga ne izvajajo v urbanih središčih. Ja, tudi to se dogaja.



 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660