Moskisvet.com
image (28)

Zanimivo

Globokomorski 'ilegalni priseljenci' ob obali Grenlandije

U.K.
18. 05. 2010 10.36
1

Ob obalah Grenlandije so se pojavile nenavadne ribe, ki jih prej ni bilo. Znanstveniki trdijo, da obstajata dva razloga, zakaj so se ti globokomorski 'vesoljci' znašli bližje površja: segrevanje oceanov in pretiran ribolov.

Globokomorski svet je tako nenavaden, da se zdi, kot da bi bitja, ki tam živijo, prišla z drugega planeta. Eno najbolj skrivnostnih globokomorskih bitij je orjaški ligenj, ki je dolgo veljal za mit in so šele pred kratkim posneli živi primerek. In navsezadnje nihče ne ve, kaj vse se lahko še skriva v globinah morja. Kot je dejal Arthur C. Clarcke: „Najpametnejša žival je tista, ki je človek še ni videl.“
Očitno ima človekov vpliv na okolje posledice tudi na živali v največjih globinah. Zaradi pretiranega ribolova in sprememb temperatur se morajo tudi globokomorske živali seliti bližje površju in v razmere, na katere niso prilagojene. Zaradi tega se vedno pogosteje znajdejo v ribiških mrežah.

Vesoljec iz globin
Če se spomnite pošastnega vesoljca iz filma Osmi potnik (Alien), boste opazili podobnosti s to ribo. Chaenophryne longiceps, ki so jo poimenovali tudi dolgoglavi sanjač, sodi med morske spake. Zraste le približno 17 centimetrov v dolžino in je ena od 38 vrst rib, ki so jih pred kratkim prvič našli ob obalah Grenlandije.

Morska mačka
Med na novo najdenimi ribami je tudi nenavaden morski pes, Scyliorhinus canicula. Ta morska mačka živi navadno okoli 800 metrov pod morsko gladino, kjer se prehranjuje z ribami, morskimi črvi in raki.

Grenlandska morska spaka – Himantolophus groenlandicus
To ribo so ob obalah Grenlandije (bližje površja) opazili leta 1992. Himantolophus groenlandicus privablja plen z izrastkom in ko se nič hudega sluteča riba približa, jo posrka vase. Zanimivo pri tej ribi je, da je moški spol precej manjši od ženskega in se kot neke vrste parazit pritrdi na samico. Samica ga hrani, dokler niso njene ikre oplojene.

Portugalski morski pes
Prvič so tega morskega psa ob obalah Grenlandije našli leta 2007. Morski pes je na robu izumrtja, saj ga komercialne ribiške ladje lovijo zaradi olja v njegovih jetrih, ki se uporablja v kozmetični industriji.

Sredozemski repak (Coryphaenoides mediterraneus)
Prvič so to ribo opazili leta 1998. Živi na globinah okoli 2500 metrov. Prehranjujejo se predvsem z globokomorskimi raki. Ribiče na Grenlandiji pa predvsem jezi, ker te ribe, ki so se na novo pojavile v njihovem morju, nimajo kakšne posebne komercialne vrednosti.

Morska spaka z dvojno vabo (Diceratiidae)
Morske spake s posebnimi izrastki privabljajo žrtve v bližino svojih 'strašnih' čeljusti. Diceratiidae je vrsta, ki živi nekje na globinah 1400 metrov.

Morska spaka (Lophius piscatorius)
Še ena iz vrst morskih spak, ki je pred kratkim prišla v vode Grenlandije. Veljajo za specialiteto in grenlandski ribiči upajo, da se bo več teh novih 'priseljencev' naselilo ob grenlandski obali. Živijo v dokaj plitkih vodah in očitno izkoriščajo nove toplejše razmere v grenlandskem morju.

Globokomorski požiralec (Chiasmodon harteli)
Spada med ribe, ki lahko pogoltnejo plen večji od njih. Živi globoko v morju in je en od tistih, ki so se zaradi pomanjkanja hrane (zaradi pretiranega ribolova) morali dvigniti proti površju.

Podnebne spremembe, naj jih povzroča človek ali ne, in pretirano zlorabljanje morja očitno že vplivajo tudi na življenje v globokem morju. Opozorilni znaki so tu, posledice pa so lahko hujše, kot si predstavljamo.

Ne pozabite na galerijo najbolj nenavadnih 'obiskovalcev' grenlandskih obal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660