Moskisvet.com
Oktoberfest 2019

Svet

Nori zakoni, navade in rekordi Nemcev

E.R.
18. 06. 2024 04.30
0

Zanimivosti o državi, ki letos gosti evropsko prvenstvo v nogometu.

Pretekli vikend se je začelo evropsko nogometno prvenstvo, ki ga letos gosti Nemčija. Razpored vseh tekem najdete TUKAJ.

EURO 2024: Razpored vseh tekem
Preberi še
EURO 2024: Razpored vseh tekem

Več kot 83 milijonov prebivalcev

Nemčija je najbolj naseljena država v Evropi, če seveda iz enačbe izvzamemo Rusijo in Turčijo, ki se raztezata predvsem na azijski celini, je pa vsekakor prva med državami Evropske unije z več kot 83 milijoni prebivalcev.

To je najdaljša peščena plaža na Jadranu
Preberi še
To je najdaljša peščena plaža na Jadranu

Vožnja brez omejitev

Autobahn ali bundesautobahn je nemška državna avtocesta, ki se v tej evropski državi odcepi približno 13.000 kilometrov. Velja za najhitrejšo avtocesto na svetu in hkrati najbolj znano cesto, ki nima klasične omejitve hitrosti. Natančneje, pred urbanimi središči ali na mestih, kjer potekajo gradbena dela, so znaki z omejitvami hitrosti na 50 in 100 kilometrov na uro, vendar jih ni prepovedano ignorirati, če s svojim vozilom ne povzročite prometne nesreče.

Po drugi strani pa si lahko kazen prislužiš, če se pelješ preblizu avtomobila pred sabo, prepovedana pa je vožnja tudi avtomobilom, ki ne more doseči hitrosti 60 kilometrov na uro.

7 najbolj trajnostnih mest na svetu
Preberi še
7 najbolj trajnostnih mest na svetu

Jed, ki so si jo izmislili duhovniki

Maultasche so kroglice iz testa, polnjene s klobasami in špinačo, in so specialiteta Stuttgarta. Po legendi so si te cmoke izmislili duhovniki, ki se med postom niso hoteli odpovedati mesu in so prepovedano hrano skrivali v testenih kroglicah.

Maultasche
Maultasche FOTO: Profimedia

Najdaljši most

V Nemčiji boste našli najdaljši naseljeni most na svetu. Komercialni most ali Krämerbrückes nedaleč od mesta Erfurt s stavbami na obeh straneh in s svojimi 79 metri je nemški rekorder. Ta fenomen v osrednji nemški pokrajini Turingija je bil zgrajen v 12. stoletju. V svojih začetkih je bil most le lesena konstrukcija čez pritok reke Gera, Breitstorm. Zaradi požarne nevarnosti je sto let kasneje les zamenjal kamen.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Oktoberfest

Po številnih raziskavah je Nemčija tretja država na svetu po količini popitega piva na prebivalca, takoj za Češko in Avstrijo, poleg tega pa gosti tudi najbolj znan festival piva na svetu Oktoberfest, ki morda ne bi smel biti tako imenovan. Se sprašujete zakaj? Iz preprostega razloga, ker večina tega festivala poteka v septembru, zato to jesensko ime verjetno služi samo za zmedo turistov.

Festival je star 214 let, kako stara je ta tradicija, pa si lahko predstavljate že po tem, da je obstajala, ko je po svetu hodil še Napoleon. Sprva ni bilo piva – festival se je začel kot poročno slavje in je bil način, kako revnim ljudem omogočiti praznovanje poroke bavarskega kralja Ludvika in princese Terezije.

Odprtje Oktoberfesta
Odprtje Oktoberfesta FOTO: AP

Najbolj privlačen jezik

Spletna stran za zmenkarije PlentyOfDish je pred nekaj leti naredila veliko raziskavo o najbolj privlačnem jeziku na svetu in na prvo mesto (verjeli ali ne) se je uvrstila nemščina. Rezultati so pokazali, da Američanke najbolj privlačijo moški, ki govorijo nemško, po drugi strani pa Američanke najbolj privlačijo ženske, ki govorijo nizozemščino kot drugi jezik.

Zakon o gorivu

Ko ste ponos Nemčije, kar njene avtoceste zagotovo so, morate poskrbeti za dovolj goriva. Z zakonom je namreč prepovedano ostati brez goriva, kar ni nenavadno, če upoštevamo, da lahko na ta način ogrozite sebe in druge.

Noro doživetje v mestu greha
Preberi še
Noro doživetje v mestu greha

Lekcija v smeteh

Vsi vedo, da Nemci svoj sistem sortiranja smeti jemljejo zelo resno. Če smeti niso pravilno razvrščene, se vreča vrne z ustrezno etiketo.

Zibelka golote

"Kultura golosti" je izraz, ki ga v nemščini označujejo s kratico FKK (Freikörperkultur) in je tam precej razširjen, predvsem na plažah Severnega ali Baltskega morja. Nemčija je tudi zibelka naturizma, ki se je začel širiti zaradi zdravja. Da bi bili čim več goli na soncu, so se Nemci zbirali v najetih kočah, kjer so se lahko sončili in kopali brez oblačil.

Turisti se včasih premalo zavedajo, da se lokalno prebivalstvo zna sleči do golega ne le na plaži ali v zasebnosti svojega doma, temveč tudi v mestnih parkih. Verjetnost, da boste poleti v parkih Berlina in Münchna srečali Nemce, ki nosijo samo klobuk, je zelo verjetna.

Kje na Hrvaškem se lahko kopate in sončite goli?
Preberi še
Kje na Hrvaškem se lahko kopate in sončite goli?

Od kod izvira hamburger?

Nemškim in avstrijskim priseljencem, ki so prišli v Ameriko, se lahko zahvalimo za tanke klobase v žemljah (frankfurter ali wiener), iz katerih je nastal hot dog, kako pa sta povezana Hamburg in hamburger? Povezava ni povsem jasna, vendar spletni etimološki slovar nakazuje, da je mesni izdelek dobil ime leta 1880 po nemškem mestu Hamburg.

Muzej klobas

Ulična hrana ima v Berlinu posebno tradicijo. Prebivalci prestolnice so še posebej ponosni na karijevo klobaso Currywurst v kiosku Konnopke (Schönhauser Allee, Prenzlauer Berg) že od leta 1930. Ta ikonična berlinska specialiteta ima celo svoj muzej.

Currywurst
Currywurst FOTO: 24UR

Vrh Nemčije

Zugspitze, najvišji vrh Nemčije, se dviga 2962 metrov nad morsko gladino in izstopa kot najboljša destinacija za visokogorsko zabavo in celoletno rekreacijo. Žičnica Wankbahn obratuje od aprila do oktobra in pripelje obiskovalce na goro Wank na domač zajtrk v Sonnenalm s panoramskim razgledom. V toplejših mesecih je to tudi priljubljena pohodniška točka, zima pa ponuja priložnosti za smučanje, sankanje in ture po ledeniku.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Velikonočni zajček

Velikonočni zajček je bil prvič omenjen v knjigah v Nemčiji v 15. stoletju. Nemčija je v zgodnjih letih 19. stoletja izdelala tudi prvega užitnega velikonočnega zajčka iz peciva in sladkorja. V tem času so otroci začeli delati gnezdeca iz trave, da bi jih lahko velikonočni zajček ponoči napolnil z živo pisanimi jajci.

Dežela gradov

Grad Neuschwanstein iz 19. stoletja se nahaja na hribu nedaleč od očarljivega mesta Fussen na Bavarskem. Kralj Ludvik II. je naročil palačo v čast nemškega skladatelja Richarda Wagnerja in končni rezultat se je izkazal za neverjetnega. Pravzaprav je bil ta grad uporabljen kot osnova za znameniti grad Trnuljčice Walta Disneyja v Disneylandu, ki ga je danes mogoče videti na začetku vsakega Disneyjevega filma.

Poleg že omenjenega gradu Neuschwanstein naj bi bilo v Nemčiji še več kot 25 tisoč gradov, mnoge med njimi pa je zgradilo evropsko plemstvo v srednjem veku. Ta številka vključuje tudi palače, ki so zasnovane s poudarkom na dekoraciji, medtem ko so gradovi zgrajeni za obrambo – a oboje je lahko precej veličastno. Palača Sanssouci, palača Schwerin in grad Cochem so nekatere izmed najbolj znanih.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Brez mehurčkov

Gazirana voda je v Nemčiji na voljo povsod. Če v kavarni naročite 'wasser', boste najverjetneje dobili mineralno vodo. Številni Nemci tudi trdijo, da jim navadna voda povzroča slabost.

Zato ne bi smeli piti vode iz plastenke
Preberi še
Zato ne bi smeli piti vode iz plastenke

Vrtni palčki

Izdelani iz mavca, gline, keramike ali navadne plastike, vrtni palčki pogosto veljajo za utelešenje kiča. Med drugim pa imajo kultni status. Nič čudnega, saj imajo škrati bogato zgodovino. Posebej priljubljeni so v Nemčiji, splošno znani pa so bili že v 18. stoletju. Nemški pisatelj Johann Wolfgang von Goethe je v državljanskem epu 'Hermann in Dorothea' pisal o vrtu z barvnimi palčki, ki je bil znan v vsej regiji.

Brez prekinjanja

Nikoli ne prekinjajte Nemcev, ko govorijo. Eden od razlogov je, da je glagol v nemščini na koncu stavka, zato lahko zgrešite bistvo. Poleg tega bodo mnogi Nemci utihnili, če jih prekinete, tudi če se v pogovor vključujete z medmeti, kot so 'Res?', 'Super!' ali 'Ne morem verjeti'.

S temi dejanji odbijate druge in mečete slabo luč nase
Preberi še
S temi dejanji odbijate druge in mečete slabo luč nase

Müller

Najpogostejši priimek v Nemčiji je Müller, nanj se odziva več kot 900 tisoč prebivalcev. Drugi pogosti in priljubljeni priimki so Schmidt, Schneider, Fischer, Weber, Wagner, Becker ... Pri imenih so najpogostejša moška Alex, Lukas in Michael, ženska pa Lea, Julia in Laura.

Koliko gozdov!

Nemčija je z gozdovi pokrita na več kot 11,4 milijona hektarjev. To znaša približno 32 odstotkov nemške zemlje. Če ste ljubitelj narave in radi preživljate čas v naravi, nikar ne izpustite izleta v Nemčijo. Obstajajo velika prostranstva čudovitih gozdov, ki jih lahko obiščete, in odpirajo nešteto možnosti za kampiranje, ki jih ne morete doživeti doma.

Skrivnostni gozd Hoia Baciu ali evropski Bermudski trikotnik
Preberi še
Skrivnostni gozd Hoia Baciu ali evropski Bermudski trikotnik

Smisel za humor

Nemci imajo specifičen smisel za humor; je sarkastičen in včasih brutalen, ironija pa jim je tako domača kot zjutraj reči 'dober dan'. Nesmiselne šale, ki zabavajo Francoze in Britance, v Nemčiji niso priljubljene, kot so na primer otročje šale ali tiste, v katerih se poigravajo z različnimi pomeni besed, ki zvenijo enako.

Prehlajen pes

Ob omembi "hladnega psa" ali "Kalter Hund" se mnogi Nemci spomnijo svoje najljubše jedi iz otroštva. Kljub temu, da si delno deli ime s priljubljeno hitro hrano, cold dog nima nobene zveze s hrenovkami. Niti s sendviči. Je priljubljena sladica iz piškotov in čokolade.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Mesto Alberta Einsteina

Einstein se je rodil 14. marca 1879 v Ulmu, nemškem mestu ob Donavi, kjer je domoval le 15 mesecev, nato pa se je njegova družina preselila v München. Čeprav je imel rad svoje domače mesto, je Einstein na predvečer svojega 70. rojstnega dneva vljudno odklonil naziv častnega občana. Takšne nagrade, zavedajoč se vsega, kar se je med drugo svetovno vojno dogajalo v njegovi državi, mestu in someščanih, ni mogel sprejeti ne kot Jud ne kot moški.

Mestni uradniki so ga prepoznali tudi na druge načine, on pa je izrazil hvaležnost za njihove humane poteze v teh tragičnih in zmedenih časih. Njegove rojstne hiše si ne boste mogli ogledati, ker je bila porušena med drugo svetovno vojno, so pa drugi objekti: šole, ki nosijo njegovo ime, njemu posvečene razstave in spomeniki.

Skrivnosti in resnice slavnega genija Alberta Einsteina
Preberi še
Skrivnosti in resnice slavnega genija Alberta Einsteina

Najožja ulica

Spreuerhofstrasse v nemškem mestu Reutlingen je najožja ulica na svetu. Vsaj tako trdi znamenita Guinnessova knjiga rekordov od leta 2006. Gre pravzaprav za ozek prehod med dvema stavbama v tem mestecu v nemški zvezni deželi Baden-Württemberg, ki je na najožjem mestu širok le 31 centimetrov.

Ulica je na najširšem delu široka 50 centimetrov, v povprečju pa približno 40 centimetrov. Spreuerhofstrasse je dolga le 3,8 metra in po njej res ni lahko hoditi. Ne samo, da je ozka, je tudi precej nizka in domačini trdijo, da se boste morali pri prehodu čez njo skloniti, če ste višji od 180 centimetrov.

Spreuerhofstrasse
Spreuerhofstrasse FOTO: Profimedia

Pssst!

V Nemčiji velja pravilo o vožnji z dvigali – ne glej drugih ljudi, še posebej pa se ne pogovarjaj z drugimi ljudmi. Tudi če ste v dvigalu s prijatelji, mora med vožnjo vladati tišina.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: punkufer.dnevnik.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660