Moskisvet.com
Zloglasni zapori

Potovanja

Ste že obiskali katerega od desetih slavnih zaporov?

A.K
23. 09. 2019 07.07
1

Če ste po duši vsaj malo avanturistični, vas zanima zgodovina in privlačijo nenavadne stvari, ste zagotovo že kdaj brali o zloglasnih zaporih, ki zaradi pestre zgodovine še danes burijo duhove in privabljajo navdušence z vseh koncev sveta. Zakaj ne bi ob prihodnjem potovanju tudi sami pogledali za rešetke, se sprehodili po temačnih hodnikih in pogledali preteklosti v oči. Nekateri med njimi so precej blizu nas, pa morda sploh niste vedeli, za druge pa si je treba vzeti nekoliko več dopusta, saj zahtevajo polet čez širne oceane. Predstavljamo vam deset zloglasnih zaporov, ki so v današnjem času priljubljene turistične atrakcije.

Notranjost zapora Alcatraz
Notranjost zapora Alcatraz FOTO: Shutterstock
Grozljivo: Zapori, kjer so serijski morilci in kanibali
Preberi še
Grozljivo: Zapori, kjer so serijski morilci in kanibali
Alcatraz

Le kdo ne pozna Alcatraza, enega najbolj znanih zaporov v Združenih državah Amerike. Stoji na skalnatem otoku, ki ga obdaja morje, zato je dolgo časa veljalo, da je od tam pobeg nemogoč. To je bil tudi prvi najbolj zavarovan zapor, kjer so bile pravice zapornikov na najnižji ravni. A od 36 zapornikov, ki so skušali pobegniti, so jih 23 ujeli, 6 ustrelili, 2 pa sta se utopila. Preostalih 5 niso nikoli našli. Od vseh razvpitih kriminalcev sta tam sedela tudi Al Capone in Machine Gun Kelly. Danes je otok ena najbolj priljubljenih turističnih atrakcij v San Franciscu.

Tower of London

Londonski stolp, ki velja za eno najbolj priljubljenih znamenitosti v Angliji, je bil od leta 1100 do sredine 20. stoletja zapor. Od tod tudi izraz Poslan je bil v stolp, kar je pomenilo, da je bil zaprt. Najbolj znani zaporniki so bili Thomas More, kralj Henry VI., Anne Boleyn, Catherine Howeard (žena kralja Henryja VII.) in Rudolph Hess. Še ena zanimivost je ta, da je stolp ena najbolj strašljivih stavb v Angliji, saj naj bi o njem krožile številne zgodbe o duhovih – v njem naj bi strašil tudi duh Anne Boleyn.

Devil’s Island

Odprli so ga leta 1852 v času vladavine cesarja Napoleona III. in še danes velja za enega najbolj zloglasnih zaporov v zgodovini. V 94-letnem delovanju je bil dom tako političnim zapornikom kot tudi najhujšim kriminalcem. Zaporniki, ki so skušali pobegniti, so se najprej morali spopasti z reko polno piranh in neprehodno džunglo Francoske Gvajane. Avtobiografija nekdanjega zapornika Henrija Charrierreja opisuje številne domnevne poskuse pobega. Leta 1973 je bil po knjigi posnet tudi film Papillon, v katerem sta igrala Steve McQuinn in Dustin Hofman.

Na prvi pogled je videti kot sanjski otok, a je znan pod imenom Devil's island.
Na prvi pogled je videti kot sanjski otok, a je znan pod imenom Devil's island. FOTO: Shutterstock

Goree Island

Preden je Francija leta 1848 ukinila trgovino s sužnji, jih je šlo preko otoka Goree v Senegalu na tisoče. Eden od zloglasnih krajev na otoku je prav Maison des Esclaves, bolj znan kot hiša sužnjev, od koder so jih pošiljali na ladje. Sčasoma je hiša postala muzej, danes pa je romarsko mesto številnih Afroameričanov, ki želijo raziskati preteklost

Chateau d’If

Otok je javnosti znan predvsem zaradi knjižne uspešnice Grof Monte Cristo, po kateri so posneli tudi istoimenski film. Od leta 1634 do konca 19. stoletja je bil grad na otoku kraj verskih in političnih zapornikov. Veljalo je, da so bili zaporniki z višjim družbenim statusom deležni boljše oskrbe, a so morali za privilegije plačevati. Za javnost so ga odprli leta 1890, danes pa velja za enega najbolj znanih zaporov na svetu.

Chateau d’If je številnim znan po filmski uspešnici Grof Monte Cristo.
Chateau d’If je številnim znan po filmski uspešnici Grof Monte Cristo. FOTO: Shutterstock
Najnevarnejši zapori na svetu
Preberi še
Najnevarnejši zapori na svetu

Robben Island

Otok leži tik ob obali mesta Cape Town v Južni Afriki. V preteklosti so nanj prevažali gobavce in jih tako oddaljili od ostalih prebivalcev, veliko bolj pa je otok znan po tem, da je služil kot zapor v apartheidskem režimu. Izkusili so ga tako Nelson Mandela kot Kgalema Motlanthe in ostali politični zaporniki. Danes je otok priljubljena turistična destinacija, do njega pa lahko pridete s trajektom iz Cape Towna. Tam boste poleg zgodovinskih ostalin srečali tudi velike kolonije afriških pingvinov.

Elima Castle

Grad v Gani je bil zgrajen leta 1492 in je predstavljal najstarejšo evropsko zgradbo, ki je obstajala južno do Sahare. Več kot 300 let je predstavljal ujetništvo vsem, ki so bili namenjeni za nadaljnjo prodajo v suženjstvo – do konca 18. stoletja naj bi jih bilo kar 30.000. Ni bilo redko, da so si sužnji morali deliti majhne celice še z 200 drugimi, kar je bilo zelo mučno.

Hanoj Hilton

Zapor Hoa Loa, ki so ga ameriški zaporniki sarkastično poimenovali kar Hanoj Hilton, so Francozi prvotno zgradili za namestitev vietnamskih političnih zapornikov. Pozneje je vietnamska vojska zapor uporabljala za vojne ujetnike. Znano je, da so tamkajšnji zaporniki trpeli mučenje in stradanje – celo do smrti. Senator John McCain, James Stockdale in Bud Day si bili le nekateri od številnih vojnih ujetnikov. Dve tretjini zapora so porušili, ostalo pa so spremenili v muzej, ki je danes priljubljena turistična atrakcija.

Zapor v Hanoju je ena od najbolj priljubljenih turističnih atrakcij.
Zapor v Hanoju je ena od najbolj priljubljenih turističnih atrakcij. FOTO: Shutterstock

Port Arthur

Je nekdanja kolonija obsojencev v Tasmaniji. Od leta 1833 do 1850 je bil to kraj najhujših britanskih in irskih zločincev ter upornikov. Danes lahko tam najdemo številne ruševine, vključno s kaznilnico, bolnišnico, azilom za duševne bolnike in cerkvijo, ki so jo zgradili obsojenci. Leta 1996 se je v Port Arthurju zgodil eden najodmevnejših strelskih masakrov.

Tuol Sleng Genocide Museum

Gre za enega najbolj grozljivih zaporov na svetu, saj so v njem zapornike rutinsko mučili z namenom priznanja kaznivih dejanj. V štirih letih, kolikor je zapor deloval, je bilo v njem zaprtih 17.000 ljudi – preživela je le peščica. Ko je leta 1979 vietnamska vojska odkrila zapor, je bil Tuol Sleng preoblikovan v zgodovinski muzej, ki opominja na režim rdečih kmerov.

Umazane hotelske skrivnosti, ki jih morate poznati!
Preberi še
Umazane hotelske skrivnosti, ki jih morate poznati!
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660