Moskisvet.com
Kopalci v Triglavskem jezeru

Slovenija

Kopanje v teh slovenskih jezerih je strogo prepovedano

M.S.
27. 06. 2022 05.00
4

Čeprav je Slovenija majhna, premore kar nekaj krajev, kjer se človek lahko ohladi – bodisi v morju, jezeru ali reki. Ali pa v visokogorju, kjer ležijo številna visokogorska jezera, ki pa ne sodijo na seznam krajev, kjer se lahko osvežite, saj je kopanje v njih prepovedano.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Visokogorska jezera niso privlačna samo zaradi svoje lepote, ampak v vročih dneh kar kličejo po osvežitvi. Marsikaterega pohodnika zamika, da bi se v njem ohladil. Številni ne oklevajo in se v njih namakajo, toda takšno početje je kaznivo in vas lahko močno udari po žepu. V gorah namreč veljajo drugačna pravila, saj je gorski ekosistem precej bolj občutljiv in posledično tudi bolj ogrožen.

Slovenski ''hladni'' biseri: kotički za enodnevne izlete, ki osvežijo
Preberi še
Slovenski ''hladni'' biseri: kotički za enodnevne izlete, ki osvežijo
Slovenija premore 14 visokogorskih jezer, med katerimi je največje ledeniško Krnsko jezero, najvišje ležeča pa je trojica Kriških jezer, med katerimi je najvišje okroglo Zgornje Krišo jezero, ki se nahaja na nadmorski višini 2.158 metrov in ima 100 metrov premera. Večino leta je prekrito z ledom in snegom. Ostala visokogorska jezera so Sedmera jezera, ki se nahajajo v Dolini Triglavskih jezer (sem spadajo Črno jezero, Dvojno jezero, Jezer v Ledvicah, Zeleno jezero, Rjavo jezero, Mlaka na Laštah in Jezero pod Vršacem oz. Jezero v Podstebnju; v tem vrstnem redu si tudi sledijo po nadmorski višini), Jezero v Lužnici, Luža pod Viševnikom, Vodotečno jezero, Jezero na Planini pri Jezeru in Dupeljsko jezero.
Kopanje v visokogorskih jezerih je prepovedano.
Kopanje v visokogorskih jezerih je prepovedano. FOTO: Bralka

Zakaj se ne smemo kopati v visokogorskih jezerih?

Zaradi svoje majhnosti, slabe pretočnosti, sprememb vodostaja, ekstremnih razmer (nizke temperature pozimi in visoke poleti) je jezerska voda precej bolj občutljiva in tudi ranljiva. Mnogi se tega dejstva ne zavedajo, s svojim nepoznavanjem – večina jezer ni označenih z informativno tablo, da je kopanje prepovedano, zato pa so napotki za obnašanje v Triglavskem narodnem parku na vseh vstopnih tablah oz. izhodiščih – pa uničujejo naravo. Vsa slovenska visokogorska jezera ležijo v zavarovanem območju, to je v narodnem parku (v prvem varstvenem območju TNP), kjer veljajo drugačna pravila ravnanja, ki so podobna tistim drugod po svetu. Tam kopanje ni dovoljeno in se ga obravnava kot prekršek. Z naših teles se v jezero namreč sproščajo hranilne snovi, ki so glavni krivec za slabšanje stanja jezerskih voda. Vsak posameznik s potom in ostalimi snovnmi v jezero sprosti približno en miligram fosfatov, sprostijo se kreme, olja ipd., ki jih uporabljamo za zaščito pred soncem, kar uničuje tamkajšno floro in favno.

Krnsko jezero je največje visokogorsko jezero v Sloveniji.
Krnsko jezero je največje visokogorsko jezero v Sloveniji. FOTO:
Zakaj je voda v bazenih modre barve?
Preberi še
Zakaj je voda v bazenih modre barve?

Nad prekrškarji bdi nadzorna služba TNP-ja, ki v prvi vrsti opozarja in informira, kršitev pa lahko tudi kaznuje. Na pomoč ji na vrhuncu sezone priskočijo redarske službe ter gorska in prometna policija. Za prekrške, kot so kopanje v visokogorskih jezerih, potapljanje, čolnarjenje in druge rekreacijske dejavnosti (npr. kolesarjenje), pa tudi kurjenje ognja in kampiranja na nedovoljenih mestih, vam lahko po Zakonu o Triglavskem narodnem parku (64. člen) izrečejo globo v višini od 500 do 3.000 evrov.

5 idej za enodnevni izlet, nad katerimi bo navdušena
Preberi še
5 idej za enodnevni izlet, nad katerimi bo navdušena
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382