Po pol leta izmenjave v Brnu na Češkem lahko z gotovostjo potrdim, da stereotip velja: Čehi obožujejo pivo. Že dopoldne lahko v mestnih krčmah srečamo prve pivoljube, pravo veselje pa se začne zvečer, ko je v večini priljubljenih lokalov težko najti mizo, ki je ne zaseda velika skupina lokalcev, vsak s svojim vrčkom v roki. Težko bi rekli, da gre za neobrzdano pijančevanje; redko bomo srečali domačina, ki zaradi hmeljeve pijače ne more več naravnost hoditi. Lahko pa potrdim, da je v takšnem okolju najlažje slediti običajem in na lastni koži preizkusiti, kaj domačine navdušuje v pijači lokalnega ponosa. Moja mini "znanstvena" raziskava se po pol leta končuje – pet finalistov pa objavljamo spodaj.

1. Pilsner Urquell
Pivo, ki po mnenju mnogih predstavlja vrh češkega pivovarstva. Gre za najbolj prodajano pivo v čeških trgovinah – in to kljub temu, da je eno izmed najdražjih čeških piv. Proizvajajo ga v mestu Plzen na zahodu Češke, ki se lahko pohvali z dolgoletno tradicijo proizvodnje značilne vrste lagerja, ki so mu nadeli ime pilsen. Ima dokaj grenak, a vseeno bogat okus, zvarjen pa naj bi bil iz kakovostnega hmelja. Čeprav ga poznajo tudi drugod po Evropi, se ne uvršča med najbolj izvažana češka piva.
2. Polička
Po okusu eno izmed najboljših in najokusnejših piv na Češkem. Značilno je predvsem za Moravsko regijo in okolico Brna, varijo pa ga v istoimenskem kraju Polička. Tako kot ostala piva ima tudi Polička več stopenj (10, 11, 12 in 13), ki ponazarjajo vsebnost alkohola in različne okuse. Zanimivost je, da večino Poličke prodajo v sodih, le redko jo ustekleničeno vidimo v trgovinah. Ostala piva so namreč praviloma dobro zastopana tako na policah trgovin kot na pipi v lokalih. Polička ima žlahtno barvo, pri točenju pa radi dodajo za kakšen centimeter več pene, ki ima značilen sladek okus.


3. Radegast
Eno izmed najbolj prodajanih čeških piv, ki ga (zaradi lokalnega povpraševanja?) skoraj ne izvažajo v druge države. Njegova značilnost je bolj grenak okus, ki ga znajo ustvariti le v tovarni na severo-vzhodu države blizu mesta Ostrava. Ime je dobil po slovanskem bogu Radegastu, ki je upodobljen na pločevinkah. Je občutno cenejši kot Pilsner Urquell, s čimer po mojem mnenju med češkimi pivi predstavlja eno najboljših razmerij med kakovostjo in ceno. Ostala (še) cenejša češka piva po kvaliteti praviloma ne dosežejo Radegasta.
4. Starobrno
Lokalno pivo iz Brna je po okusu občutno lažje in bolj pitno kot Radegast, a deluje manj kakovostno. Starobrno velja za eno izmed najstarejših čeških pivovarn, ki je hkrati prva uvedlo tako imenovano zeleno pivo na češki praznik Green Thursday (Zeleni četrtek). Na ta dan velja prepričanje, da boš, če poješ ali popiješ nekaj zelenega, celo leto zdrav. Pivoljubi iz pivovarne Starobrno, ki jim zelenjava očitno ni dišala, so pivo za ta dan obarvali zeleno, tradicija pa se je obdržala in prenesla še na ostale pivovarje. Če se ustavite v Brnu, pa se ne glede na to, ali ravno točijo zelenega, splača zaviti na kozarček v njihovo lično urejeno pivovarno.

5. Staropramen
Verjetno je ravno Staropramen mednarodno najprepoznavnejše češko pivo. Najraje ga pijejo v Pragi, od koder tudi izvira, a ga lahko najdemo v vseh kotičkih države. Poleg Kozla ga največkrat lahko opazimo tudi v trgovinah v Sloveniji, kar ne velja za preostali del izbora. Staropramen spada pod kakovostna češka piva, ki po okusu prijetno greni. Sicer ne spada med najcenejša, a se kupci po vsej Evropi očitno strinjajo, da kakovost upraviči ceno.
V čeških pivnicah bomo našli širok spekter odličnih hladnih hmeljevih zvarkov, ki bodo uspela zadovoljiti tudi zahtevnega pivoljuba. Vse pa bo gotovo navdušil še en podatek: cena. Na Češkem je pivo res poceni – povprečna cena v lokalih na jugu Češke je približno dva evra ali 50 kron. V nekaterih lokalih polliterski krigel lahko dobimo že za dober evro, sploh če gre za študentsko zbirališče.
Na naše cene – štiri do šest evrov za solidno točeno – bomo naleteli le v očitnih turističnih pasteh, ki jih je sploh v južnem delu države res malo. Če želite za malo denarja okusiti veliko pivovarske tradicije (in morda podoživeti študentska leta), je Češka torej odlična destinacija. A pozor – pri nizkih cenah se kozarci hitro vrstijo, na cesti pa so glede vinjenosti izredno strogi. 0,0 je edina sprejemljiva številka za češko policijo; še sreča, da je javni promet tako dobro urejen, o čemer si lahko več preberete v spodnjem članku.

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV