Mladeniči v arabskem svetu naj bi še vedno v veliki meri prevzemali mentaliteto svojih očetov ter vztrajali, da je ženski mesto doma za štedilnikom. To je mogoče sklepati na podlagi rezultatov Mednarodne študije o moških in enakopravnosti spolov na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki, v kateri je sodelovalo 10 tisoč moških in žensk iz Egipta, Libanona, Maroka in Palestine.
Manj kot polovica anketiranih moških, starih med 18 in 59 let (v anketi jih je sodelovalo 4.830), se namreč strinja, da bi morale imeti poročene ženske enake pravice do dela kot predstavniki močnejšega spola. Ti rezultati kažejo na to, da so mladeniči v teh državah enako konservativni, kot njihovi predniki.
Poleg tega le četrtina anketiranih moških podpira določeno obliko enakopravnosti spolov, kar pomeni, da se strinjajo z določenimi zakoni, ki varujejo pravice žensk, so proti nasilju nad nežnejšim spolom, ne vidijo nič spornega pri tem, da so na vodstvenih položajih ženske in želijo imeti večjo vlogo pri vzgoji otrok, ki je sicer v arabskem svetu (vsaj v zgodnjih letih) povsem v domeni mater. A tudi ti naj bi bili pripravljeni medse na delovno mesto sprejeti samo delovne ženske, pa še to samo v primeru, da bi bil še vedno moški tisti, ki bi skrbel za večino prihodkov v gospodinjstvu, žena pa ne bi smela zanemarjati hišnih opravil.
Večina moških v obravnavanih arabskih državah torej še vedno trdno stoji za tem, da so odgovorni za nadzor svobode svojih žena, da oni določajo, kako bo oblečena, kam bo šla in kako pogosto bosta imela spolne odnose. To je seveda čisti patriarhat, ki pa pod velik pritisk postavlja tudi veliko manj premožnih moških. Kar med 20 in 50 odstotkov naj bi jih bilo namreč sram pred družino, ker ne zaslužijo dovolj, da bi ji lahko zagotovili lagodno življenje. Kot je dejala vodja raziskave Širin el Feki je torej tovrstna oblika patriarhata v obravnavanih državah ugodna samo za peščico bogatašev. Vsem ostalim bi bilo veliko lažje, če bi denar za družino služila tako mož kot žena. A ponos je pač ponos!
Ob tem je vodja raziskave izrazila presenečenje nad tem, da se tudi predstavnice nežnejšega spola strinjajo s tem, da ostanejo doma, moški pa poskrbijo za preživetje družine. Več kot 70 odstotkov žensk naj bi dejalo, da si sicer želijo imeti možnost iti v službo, a če bi bilo delavnih mest premalo, bi morali prednost pri zaposlitvi imeti moški – ne glede na kompetence in izpolnjevanje pogojev za določeno delo.
Ženske manj konservativne
Podobno raziskavo so sicer izvedli v več desetih državah in rezultati so se precej razlikovali. Drugod se je namreč izkazalo, da so mlajši moški bolj dojemljivi za emancipacijo žensk in bolj liberalni kot so bili njihovi očetje in dedi. "Mlajše ženske so precej bolj odprte kot njihove matere in babice, za mlajše moške pa se zdi, da so prav tako konservativni kot njihovi očetje, ali še celo bolj," je dejala el Fekijeva in izrazila zaskrbljenost nad spolno neenakopravnostjo, ki se utegne zaradi pomanjkanja delovnih mest v tem delu sveta še poglobiti.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV