Matevž Luzar velja za enega izmed najbolj nadarjenih režiserjev mlade generacije pri nas, kar je dokazal s svojim prvim celovečernim filmom Srečen za umret. V filmu je prikazana zgodba 76-letnega Ivana, učitelja glasbe, ki verjame, da je njegovo življenje končano. Ampak zgodi se ravno nasprotno; na tečaju računalništva odkrije strast za življenjem in ponovno začne živeti.
Film Srečen za umret je na zadnjem Festivalu slovenskega filma med drugim osvojil tudi nagrado občinstva za najboljši film, najboljši scenarij, fotografijo, scenografijo, itd. Ste pričakovali tako pozitiven odziv?
Težko bi rekel, da sem karkoli pričakoval, ker sem komaj nekaj dni pred tem zaključil s filmom. Zelo sem bil vesel, ko se je film enkrat zavrtel in sem že med samo projekcijo videl, da ga je občinstvo vzelo za svojega in ga zelo dobro sprejelo.
Za tematiko starosti ste se odločil že v diplomskem kratkem filmu Vučko, prisotna pa je tudi v filmu. Kaj vas je pri njej tako pritegnilo?
Že pri kratkem filmu, ki sem ga delal pred Vučkom sem imel občutek, da nisem dovolj raziskal te teme in da imam o njej še veliko stvari za povedati. Tako sem šel potem iz filma v film in nekako se je zgodilo, da sem v filmu Srečen za umret zaključil s to temo in v njem tudi povezal vse te teme, ki sem jih razvil v kratkih filmih v prvem celovečernem filmu. Težko rečem, da je bila v to vpletena kakšna preračunljivost in motivacija. Bilo je čisto iskreno to, da so me tema staranja in osamljenosti ter nov začetek zelo zanimali in to je bilo tisto kar me je gnalo naprej in s tem sem tudi zaključil raziskovanje teh tem.
Sporočilo filma je, da se je za srečo treba odločiti. Pa je to res tako enostavno?
Ne, mislim, da je to nekaj zelo težkega, toda nikoli ni prepozno za nove začetke in prav ti so tisti, ki te lahko pripeljejo iz enega stanja, kjer nisi srečen in se ne počutiš dobro, v to, da nekaj spremeniš v življenju. In prav to je najtežje pa čeprav gre mogoče samo za eno majhno stvar v vsakdanjem življenju. In to je bilo tudi tisto kar me je zanimalo pri nekomu, ki je v bistvu na koncu svoje poti. Da naredi ta preskok in spet zaživi ter da živi drugače kot je živel pred tem.
V življenju pogosto obžalujemo določene stvari. Je kakšna stvar, ki ste jo do sedaj obžalovali?
Moja filozofija je popolnoma drugačna. Seveda pride do stvari, kjer si želiš, da bi v tistem trenutku ravnal drugače, ampak v osnovi živim po načelu, da vsaka odločitev, ki jo sprejmem v danem trenutku, je pravilna, pa čeprav se kasneje izkaže, da ni bila. Takrat je bila prava in je ne obžalujem.
Ja. Mogoče tega nisem takoj vedel oziroma artikuliral, toda s filmom sem rasel vse življenje. Prišel je trenutek, ko sem bil še v srednji šoli in sem si rekel, mogoče pa bi poskusil to narediti. In tako sem začel s prijatelji delati in sodelovati na različnih amaterskih festivalih. Tako so kratki filmi dobili tudi neko pozornost in to mi je dalo motivacijo, da sem vztrajal naprej in zelo dobro sem se počutil. Imel sem občutek, da je to področje, na katerem se lahko realiziram.
Razmere za ustvarjanje filmov v Sloveniji morda niso bile vedno najboljše, ste zaradi tega kdaj dvomili v uspeh?
Mislim, da razmere nikjer niso rožnate, ampak če imaš neko idejo in cilj ter si želiš nekaj narediti, se bo ta pot našla. Včasih gre to lahko zelo hitro, včasih pa je potrebno več časa, da prideš do nekega cilja, toda vse je možno. Ko sem naredil Vučkota nisem razmišljal o teh stvareh, potem pa sem sedel v Los Angelesu na podelitvi oskarjev in sem spoznal, da ni pomembno iz kje si, če imaš neko idejo oziroma nekaj za povedat.
Mitja Okorn je na primer 'zbežal' na Poljsko, tudi vi kdaj pomislite na odhod v tujino?
Tujina me mika definitivno, toda to je odvisno od tega kako se ujameš z ljudmi oziroma kakšne priložnosti tam dobiš. Se mi zdi, da neka priložnost mora priti in to si potem počasi skozi leta gradiš. Bomo videli kaj bo.
Ima slovenski film svetlo prihodnost?
Jaz mislim, da se razmere kar se tiče filmov pri nas iz leta v leto izboljšujejo. Seveda včasih pride tudi leto, ko se poslabšajo, ampak nekako mislim, da imajo slovenski filmi zelo svetlo prihodnost, če se le sprejmejo neke prave odločitve na višjih položajih in se dela več filmov. Mislim, da je pri nas veliko zanimivih režiserjev starejše in srednje generacije ter kup režiserjev mlade generacije, katere del sem tudi sam. Da ima slovenski film lahko svetlo prihodnost dokazujemo tudi v zadnjih tednih, ko imamo v istem času na filmskem platnu kar tri slovenske filme, Razredni sovražnik, Čefurji raus in Gremo mi po svoje 2 in vsi so tudi zelo uspešni pri gledalcih.
Kateri slovenski filmi so vam ostali v najlepšem spominu?
Zelo pri srcu mi je Tistega lepega dne, všeč mi je film Janeza Burgerja Ruševine, V leru, Ekspres, Ekspres, itd. Veliko filmov je in težko je naštevati najljubše, zlasti, če se s tem ukvarjaš in si zaljubljen v film. V vsakem namreč najdeš nekaj lepega in spisek najljubših filmov je zelo dolg in širok.
NA POP TV PRIHAJA NOVA DOMAČA SERIJA MAMIN DAN!
POP TV v sodelovanju s priznano produkcijsko hišo Perfo v teh dneh pripravlja novo domačo serijo Mamin dan, ki prihaja na male zaslone prihodnje leto. Snemanja so v polnem teku, da pa bo serija nekaj posebnega kaže tudi to, da ne potekajo v studiu, pač pa na realnih lokacijah v Ljubljani in njeni okolici, in sicer pod taktirko nadarjenega režiserja Matevža Luzarja. "Snemali bomo do poznega decembra in tako sem ravno sredi procesa ustvarjanja v čimer zelo uživam. Ekipa je super in mislim, da nastaja nekaj zelo zanimivega," nam je zaupal o prihajajoči seriji.
V glavnih vlogah bodo zaigrali priznani igralci, dobitniki številnih nagrad za presežke na področju igre: Janja Majzelj (mama Ela), Uroš Fürst (mož Miha) in Maruša Oblak (prijateljica Mimi). Serija je osredotočena na Elo, mamo, ki za uspešno krmarjenje skozi zahtevno življenje-mati treh otrok, žena, prijateljica in poslovna ženska, nenehno prireja resnico in se tako poskuša izvleči iz različnih situacij. Laži so večinoma drobne, male in neškodljive, včasih pa prerastejo v večjo. "Gre za velik igran projekt, tako po številu snemalnih dni, kot številu različnih likov, ki jih je v seriji več kot 100. Snemanja so v pripravi z odlično ekipo na vseh nivojih, ki na terenu diha v eno in tako že uspešno nastaja ćisto posebna novost na naših tleh," sta o seriji še povedala producenta Aleš Pavlin in Andrej Štritof iz produkcijske hiše Perfo, ki med drugim avtorji z viktorjem nagrajene serije »Na terapiji«.
Nova domača serija je nadgradnja izraelske uspešnice Mother's Day, scenarij zanjo pa je napisal priznan slovenski scenarist in režiser Nejc Gazvoda, avtor filmske uspešnice »Izlet« in letošnjega celovečernega filma »Dvojina«. Uspeh formata potrjuje tudi, da bo kmalu svetovni velikan CBS Broadcasting posnel svojo serijo z Debro Messing v glavni vlogi, poznano kot Grace iz TV uspešnice »Will and Grace«.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV