Aprila v Slovenijo prihaja pilot in rekorder v ekstremnem padalstvu Felix Baumgartner, ki je podrl številne svetovne rekorde v BASE skokih in je pomemben zagovornik neprofitne organizacije Wings for Life Spinal Chord Research Foundation. Kot govorec bo nastopil na 28. Slovenskem oglaševalskem festivalu (SOF), ki bo potekal 11. ter 12. aprila v Portorožu in tako prvič v Sloveniji delil svojo izkušnjo famoznega skoka z roba stratosfere leta 2012. 49-letni Avstrijec je s tem podvigom dosegel svoj končni cilj, danes pa potuje po svetu in ljudem pripoveduje o tem, kako se je počutil ob rekordnem prostem padu ter nadzvočno hitrostjo. Ob tem poudarja, da z rekordom njegovih podvigov še ni konec; v Portorožu bo spregovoril tudi o svojih nadaljnih 'letečih' načrtih.
Skok z roba vesolja
Felix Baumgarner je širši svetovni javnosti postal znan potem, ko je 14. oktobra leta 2012 v Roswellu v ameriški zvezni državi Nova Mehika s kapsulo, ki je bila pripeta na balon prostornine 850.000 kubičnih metrov, poletel do višine 39.045 metrov, skočil in podrl tri svetovne rekorde. Inženirji so mu v ta namen naredili posebno kapsulo, hkrati pa tudi posebno obleko, podobno tistim, ki jih v vesolju nosijo astronavti. Neustrašni Avstrijec je potreboval skoraj dve uri in deset minut, da je presegel višino 36,6 kilometra. Na tej višini pritisk v ozračju znaša le 0,001 bara. Ko je dosegel višino 37 kilometrov in se še počasi vzpenjal, se je ekipa tudi odločila, da so izpolnjeni pogoji, ki omogočajo Felixu, da skoči. Nato se je povzpel še na višino prek 38 kilometrov in skoraj presegel mejo 39 kilometrov, a so nato iz balona prek posebnih odprtin spustili nekaj helija in ga ustavili na približno 38.950 metrih nadmorske višine. Pri tem je začel spuščati pritisk v kapsuli, hkrati pa dvigovati pritisk v svoji obleki.
Ko je na višini 39 kilometrov stopil na stopnico, je Felix, kot je povedal po pristanku, razmišljal le o svoji varni vrnitvi na Zemljo. "Nisem želel umreti pred svojimi starši in svojim dekletom," je pojasnil. Pred skokom je imel težave z vizirjem na čeladi, na katerem se mu je začela nabirati zmrzal. Z ekipo so ugotovili, da bo lahko kljub temu skočil, saj težav z obleko ni bilo. "Na stopnici sem čutil, da gleda ves svet. Želel sem si, da bi videli tisto, kar sem videl jaz. Bilo je prečudovito," je po skoku svoje občutke strnil Baumgartner. Felix je skočil z višine 39.045 metrov, njegov prosti pad je trajal štiri minute in 19 sekund, nato pa je odprl padalo. Dosegel naj bi hitrost 1342 km/h in s tem dosegel hitrost zvoka na tisti višini.
Podvigov še ni konec
Med skokom ga je nekajkrat nenadzorovano obrnilo, a je nato ujel ravnotežje in se spravil v želen delta položaj z glavo navzdol. Felix je tudi povedal, da je v trenutku, ko je presegel hitrost zvoka, to tudi čutil. "Bil sem v obleki, ki je bila pod pritiskom, in zraka okoli sebe nisem čutil," je povedal. Dodal je, da je ves čas med padanjem govoril, ko je imel težave z obračanjem, pa je tudi razmišljal o tem, da bi pritisnil gumb, ki bi odprl posebno padalo, ki bi ga spravilo v ravnotežje, vendar bi se moral nato posloviti od rekorda. Tako pa je podrl štiri svetovne rekorde in sicer najvišji polet z balonom, najvišji in najhitrejši prosti pad ter presegel hitrost zvoka. Ni pa mu uspel najdaljši prosti pad, ki tako ostaja v rokah Johna Kittingerja – ta je bil tudi edini, s katerim je imel med podvigov vzpostavljeno radijsko zvezo in je skrbno spremljal njegovo popotovanje na rob vesolja.
Baumgartnerjev skok je bil del misije Red Bull Stratos, s pomočjo katerega so pridobili informacije, pomembne za razvoj novih sistemov evakuacije v nujnih primerih iz plovil, ki letijo na ekstremno visokih višinah. Felix je po opravljeni misiji dejal, da njegov skok ni končni mejnik in da si želi biti v prihodnosti član misije nekoga mlajšega, ki bo poskušal preseči njegove rekorde. "Imam sistem za takšne dosežke. Vsak cilj razbijem na manjše cilje, ne gledam na končni rezultat, zazrt sem le v naslednjo nalogo," je povedal Felix. "Včasih moraš iti zelo visoko gor, da se zaveš, kako majhen si," je še dejal.
Že pred tem je bil Avstrijec sicer znan po številnih norih podvigih, kot so skoki s stolpnic, kipov ter prelet angleškega kanala, skok z roba vesolja pa ni bil njegova zadnja misija. Še vedno namreč načrtuje polete (resda bližje Zemlji) in pravi: “Nihče mi ne more preprečiti, da ne bi bil več v zraku. Letel sem že kot komercialni pilot helikopterja v Evropi, sedaj bom imel čas, da bom ta del kariere ponesel tudi na višjo raven. Tega se zelo veselim.”
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV