Iz Nemčije, točneje iz Univerzitetne bolnišnice v Düsseldorfu, prihaja vest, da so bili žrtev napada škodljive kode ("ransomware"), hekerji pa so napadli ranljivi program bolnišnice in prek njega zamrznili več kot 30 strežnikov. S tem so ohromili delovanje informacijskega sistema in posledično bolnišnice same, saj ta ni mogla sprejemati novih bolnikov in izvajati operacij. Zahtevali so odkupnino.
V času napada so v rešilnem avtomobilu peljali neko žensko, ki je potrebovala nujno medicinsko pomoč, najbližja bolnišnica pa je bila prav ta v Düsseldorfu. Ker pa so se tedaj tam ukvarjali s kibernetskim napadom, se je rešilec odpravil v 30 kilometrov oddaljeno bolnišnico v Wuppertalu, kjer pa ji žal niso mogli več pomagati. Žensko zaradi tega obravnavajo kot prvo neposredno smrtno žrtev hekerskega napada. Napadalci so, ko so spoznali svojo zmoto, šlo je namreč za pomoto, saj je bilo izsiljevalsko sporočilo namenjeno lokalni univerzi, ne pa bolnišnici, bolnišnici nemudoma poslali ključ za dešifriranje podatkov, a za nesrečno žensko je bilo tedaj že prepozno. Če bodo kriminalisti ugotovili, da je bil napad res neposreden razlog za smrt ženske, bodo spletni kriminalci poleg napada obtoženi tudi umora.
Naj bo ta zgodba dodatno svarilo, da zaščitite svoje podatke, saj povrnitev datotek brez plačila odkupnine ni mogoča, zato nikar ne odpirajte datotek neznanega izvora in upoštevajte druge napotke, kako se učinkovito zoperstaviti izsiljevalskim kodam.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV