Moskisvet.com
Tihotapljenje kakadujev

Novice

Policisti naleteli na grozljiv prizor!

N.J., U.K.
08. 05. 2015 15.20
6

Tihotapci ogroženih živalskih vrst si izmišljujejo najbolj nore in/ali neumne načine, kako spraviti 'blago' iz ene države v drugo. Na srečo jih mnogo pri tem ujamejo. Nov dokaz, da pri svojem početju ne poznajo meja, je grozljiva 'pošiljka', na katero so nedavno naleteli policisti v Indoneziji. Pošiljka: množica rumenih kakadujev, stlačenih v plastenke.

Indonezijski policisti so pred gotovo smrtjo rešili več kot 20 rumenih čopastih kakadujev, sicer ogrožene živalske vrste. Vsakega izmed njih bi tihotapci lahko na črnem trgu prodali za okoli 650 dolarjev, težava pa je, da jih med tihotapljenjem običajno vsaj 40 odstotkov pogine zaradi grozljivih razmer, v kakršnih drobne živalce preživljajo pot.

Kakaduji so bili natlačeni vsak v svojo plastenko, pri čemer je bil spodnji del plastenke odrezan, pokrovček pa odstranjen.

Svetovna zveza za varstvo narave (angleško World Conservation Union oz. International Union for the Conservation of Nature and Natural Resources, kratica IUCN) je leta 2007 velike rumenočopaste kakaduje označila za ogroženo vrsto. So priljubljene domače živali, zaradi česar so pogosto tudi žrtve tihotapcev, v naravi pa naj bi bilo le še okoli 7.000 primerkov.

Več kot 10.000 papagajev vsako leto ulovijo v divjini v Indoneziji in jih prodajajo za domače ljubljenčke. Na 1.000 primerkov jih okoli 400 pogine že med samim prevozom in zaradi krutega ravnanja. Težava pri velikih rumenočopastih kakadujih, ki zrasejo do okoli 50 centimetrov, je predvsem ta, da se zelo počasi množijo. Jajca ležejo le enkrat letno, največ dva hkrati.

Okruten posel

Tihotapljenje živali je okruten posel, ki ima lahko velike posledice tako za živali kot nenazadnje tudi za okolje. Nekatere živali zaradi slabih razmer pri prevozu poginejo, mnoge med njimi pa že pri samem lovu. Vendar so vsaj v nekaterih primerih žrtve tudi divji lovci, saj želijo samo nahraniti svoje družine. Recimo rogova odrezana ustreljenemu črnemu nosorogu na črnem trgu staneta okoli 50.000 dolarjev, se pravi okoli 40.000 evrov. Sami lovci dobijo le majhen odstotek, a s tem denarjem lahko zagotovijo hrano in morebitno medicinsko oskrbo svojim otrokom. Glavna krivda pri ilegalnem lovu in tihotapljenju je pravzaprav pri povpraševalcih in ne pri ponudnikih.

Človeška neumnost

V vsakem primeru pa je žalostno, da živalske vrste izumirajo zaradi človeške neumnosti, saj je nosorogov rog iz iste snovi kot človeški nohti. In dokazano je, da keratin nima nikakršnega vpliva na spolno potenco, prej nasprotno.

46-letnega Sonyja Donga so leta 2009 aretirali, ko je poskušal pretihotapiti 15 ptic pevk iz Vietnama. Sony si je ptiče navezal na hlače in jih poskušal spraviti čez carino kot okraske. Vendar ga je izdalo petje ter iztrebki na hlačah.

V Maleziji so aretirali znanega tihotapca Ansona Wonga. Na carini se mu je nenadoma odprla torba iz nje pa je padlo 95 udavov, dva gada in želva. Wonga so obsodili na 71 mesecev zapora.

Piyawan Palasarn, 31 letna Tajka, je poskušala iz Bangkoka pretihotapiti mladega tigra, tako da ga je omamila in ga dala v torbo skupaj s plišastimi igračkami. Očitno ni vedela, da s tem ne more pretentati X-ray naprave. Trimesečni tigerček je bil dehidriran in sprva ni mogel hoditi, ko so ga odpeljali v zavetišče, vendar naj bi sedaj že popolnoma okreval.

Leta 2009 so na Norveškem na carini ustavili 22 letnega moškega. V hlačah je imel 14 kač in deset kuščarjev, ki si jih je prilepil z lepilnim trakom na telo. Moški jim je bil sumljiv saj ni mogel stati pri miru, znotraj njegove obleke pa se je nenehno nekaj premikalo.

Jeffrey Lendrum je bil leta 2010 obsojen na 30 mesecev zapora zaradi tihotapljenja 14 jajc redkega peregrinovega sokola. Jajca je poskušal pretihotapiti iz Anglije v Dubai, kjer je sokolarstvo izjemno priljubljeno. Jeffrey je za to, da je ukradel jajca, moral preplezati več prepadov in se celo spuščal iz helikopterja. Nato pa ga je zaradi sumljivega obnašanja na letališču prijavil eden od čistilcev.

58 letni zbiralec plazilcev Hans Kurt Kubus je moral za 14 tednov v zapor, saj je za spodnjicami tihotapil 44 gekonov in skinkov (oboje je dokaj majhna vrsta kuščarjev). Kuščarje je poskušal v Nemčijo pretihotapiti iz Nove Zelandije, poleg zaporne, pa si je prislužil še precejšnjo denarno kazen – 3.540 evrov. Čeprav se zdi še zmeraj prenizka, glede na to kje so kuščarji morali nekaj časa preživeti.

Leta 2002 sta se iz Azije v ZDA vrnila Chris Mulloy in Robert Cusack. Po podatkih New York Timesa so pripadniki varovanja na letališču postali sumničavo, ko je Cusak odprl potovalko, iz nje pa je zbežalo več vrst eksotičnih ptičev. Po natančnejšem pregledu so med Cusackovo prtljago našli več vrst redkih orhidej, še nekaj ptičev, v hlačah pa je imel še dve majhni opici. Mulloy se je sprva izmazal, saj pri sebi ni imel ničesar kar bi ga povezovalo s primerom, vendar ga je leta 2006 izdal njegov partner, ko je policiji povedal, da je leta 2002 Mulloy iz istega potovanja uspel pretihotapiti v državo dva leoparda.

Egipčanski organi pregona enostavno niso mogli spregledati moškega z ogromnim kovčkom, ki se je poskušal vkrcati na letalo za Tajsko. Po pregledu kovčka pa niso našli bombe, temveč osem živih lisic in kar petdeset kameleonov. Živali naj bi moški prodal na Tajskem.

Roberto Cabarera je poskušal pretihotapiti 18 titi opic iz Peruja v Mehiko. Vendar ga je bilo tako strah, da bi x-žarki živali poškodovali, da si je vseh osemnajst opic s steznikom pritrdil na telo. Seveda se je carinikom izboklina zdela sumljiva in Robert je pristal v zaporu. Žal pa sta pri tem dve opici poginili. Toliko o škodljivosti x-žarkov.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 607