Kovine lahko obdelujejo na različne načine – lahko jih varimo, režemo, ukrivljamo, iz njih izdelujemo dele za avtomobile, cevi in še druge številne izdelke za vsakdanjo rabo.
Spoznajmo najprej najpogostejše procese za obdelovanje kovin, predstavili pa vam bomo tudi nekaj nepogrešljivih orodij, ki sodelujejo v takšnem procesu.
Najpogostejši procesi obdelovanja kovin
Razrez kovin
Razrez kovin sodi med osnovne postopke obdelave kovine – pot do končnega izdelka se pravzaprav prične z razrezom. Poznamo dve vrsti razreza: CNC in laserski razrez.
Slednji je še posebej natančen in zagotavlja zelo malo odpada. Vsekakor se tudi CNC odlikuje s prednostmi, ki se pokažejo predvsem tedaj, kadar je treba razrezati preprostejše oblike. V tem primeru je strošek vložene energije bistveno manjši v primerjavi z laserskim rezanjem.
Varjenje
Varjenje omogoča spajanje dveh kosov kovin v nerazdružljivo celoto. Poznamo različne vrste varjenja, pri katerih se uporabljajo različni načini: z elektriko, s plinom in različno strojno opremo.
Varimo lahko ročno ali robotsko. Kljub temu da so roboti neutrudljivi in se praktično ne zmotijo pri svojem delu, pa je človeška roka še vedno dobrodošla, na primer pri varjenju unikatnih kosov.
Ukrivljanje
Ukrivljanje velja za zahtevnejši postopek obdelave kovin, ker je treba posamezne kose ukriviti pod točno določenim kotom.
Takšen proces se na primer uporablja pri ukrivljanju cevi. V tem primeru se najpogosteje uporablja 3D CNC krivljenje kovin.
Prebijanje
V primeru prebijanja je navadno v igri pločevina. Ključno je, da strojna oprema zagotavlja prebijanje določene debeline pločevine in kako velike luknje lahko ustvarja pri tem.
Štancanje
Štancanje omogoča serijsko proizvodnjo izdelkov iz pločevine. Stroj s posebnim orodjem oziroma matrico jih lahko zelo hitro izrezuje in oblikuje. Matrica zagotavlja, da stroj lahko s primerno silo preko nje učinkovito oblikuje in obrezuje kose pločevine.
Strojna obdelava
Strojna obdelava kovinam lahko omogoči končni videz, pa tudi uporabnost določenega izdelka iz kovine. Pri takšnem obdelovanju uporabljamo veliko različnih vrst orodij in strojev.
V sklop obdelave se v tem primeru na primer prištevajo struženje, brušenje, vrtanje lukenj, obrezovanje, vrezovanje navojev.
Ulivanje
Ulivanje je proces, kjer se kovina segreje do temperature svojega tališča. Nato se jo vlije v vnaprej določen kalup. Ta je zasnovan tako, da na notranji strani posnema končni izdelek z zunanje strani.
Perlesova visokozmogljiva orodja za obdelavo kovin
Če boste v lastni režiji kdaj želeli na zahteven način obdelati kovino ali kakšen drug zahtevnejši kos materiala, boste potrebovali ustrezno orodje, ki vam lahko močno olajša delo.
V nadaljevanju vam predstavljamo tri nepogrešljiva visokozmogljiva orodja blagovne znamke Perles. Temeljito se osredotočite na njihove lastnosti in izberite tisto, ki bi vam lahko pri delu na domu ali kje drugje najbolje koristilo.
1. Kotni brusilnik
Kotni brusilnik je vrsta orodja, ki omogoča, da določena zahtevna opravila postanejo bistveno prijetnejša. Z njim si lahko koristno pomagate pri montaži pergol, nadstreškov, brušenju ograj, rezanju ploščic za kopalnico, odstranjevanju rje.
Perlesov kotni brusilnik je vsestransko orodje, primerno tako za zahtevna profesionalna opravila kot tudi za domače mojstre. Profesionalni uporabniki bodo cenili predvsem njegovo robustno zasnovo in zmogljivost, ponaša pa se tudi z enostavno uporabo in vsestranskostjo.
Ker so lahki, z njimi lahko opravljate manjša, a zahtevnejša opravila. Za večjo moč, enakomerne vrtljaje in učinkovitejše rezanje debelostenskih cevi poskrbi vgrajena krmilna elektronika.
2. Vrtalnik
Vrtalnik visoke kakovosti označuje vrsto električnih orodij, ki se ponašajo zlasti z vrhunskimi rezultati in prefinjenimi detajli, in to ne glede na to, v kateri panogi jih uporabljate: v lesarski industriji, kovinarstvu ali v gradbeništvu.
Na voljo so najmočnejši univerzalni vrtalniki Perles – za vrtanje najrazličnejših materialov, na primer betona, opeke, plastike, kamnin, keramike, peščenih in apnenih ometov, lesa, kovin.
Izbirati je mogoče med 11 različnimi modeli vrtalnikov. Njihov skupni imenovalec je izjemno natančno vrtanje, optimalno krmiljenje, zaščita pred prahom in vrtenje z vrtljivimi ogljikovimi ščetkami za spremembo strani.
3. Udarni vrtalnik
Udarni vrtalnik Perles poskrbi za izjemno hitro in natančno vrtanje najrazličnejših gradbenih materialov, na primer betona, opeke, ploščic, peščenega apna. Vrtalniki Perles so v prvi vrsti seveda namenjen profesionalnim in najzahtevnejšim uporabnikom.
Odlikujejo se po vretenskem zaklepanju za hitro menjavo nastavkov v primeru vpenjala brez ključa. Za boljši oprijem poskrbi gumiran ročaj. Elektronski zagon je mehak. Končna hitrost je prilagojena glede na namen uporabe.
Motorji udarnih vrtalnikov Perles so opremljeni z zasučnim sistemom krtačk, zato omogočajo najboljšo komutacijo pri obeh smereh vrtenja. Posledično je iskrenje med kolektorjem in krtačkami najmanjše. To pa omogoča dolgo življenjsko dobo krtačk, minimalno obrabo kolektorja, zlasti pa dolgo življenjsko dobo samega orodja.
Če vas zanima še kakšna dodatna informacija o vrhunskih orodjih za obdelavo kovin in drugih materialov proizvajalca Perles, obiščite še njihovo spletno stran, kjer je na voljo tudi kontakt ponudnika.
Naročnik oglasa je Spletnik.