Čeprav se praznovanje valentinovega vse bolj spreminja v donosno tržno nišo, se večina ljudi na svetu še vedno zaveda tradicionalnega pomena čaščenja ljubezni. Avstralska zgodovina praznovanja valentinovega tako sega v čas zlate mrzlice, Brazilci dan ljubezni praznujejo sredi junija, večina islamskih držav pa si zaradi povezanosti s krščanstvom in zahodnim svetom prizadeva praznovanje valentinovega enostavno prepovedati.
Kako pa praznik ljubezni praznujejo po svetu?
Avstralci valentinovo povezujejo z 'zlato mrzlico'
V Avstraliji valentinovo praznujejo skoraj tako množično in pompozno kot v ZDA, a ne le zaradi vpliva, ki ga imajo na državo 'tam spodaj'. Praznovanje dneva zaljubljenih ima v državi na južni polobli tudi izredno močan zgodovinski vpliv. Konec 19. stoletja je v času zlate mrzlice namreč obogatelo veliko avstralskih rudarjev. Svoje na novo pridobljeno bogastvo naj bi se odločili proslaviti z bogato okrašenimi voščilnicami, ki so jih zapakirane v lične škatlice podarili svojim najdražjim. Voščilnice z lepimi mislimi so skozi čas postale tradicionalen način izkazovanja ljubezni ter naklonjenosti in še danes se večina Avstralk in Avstralcev za valentinovo obdari z izvirnimi voščilnicami. V Avstraliji valentinovo niti približno ni le dan zaljubljenih parov, temveč tudi dan izražanja naklonjenosti in ljubezni do družine, prijateljev in znancev.
'Dia dos Namorados'
Kljub bližini Združenih držav Amerike, od koder izvira celoten komercialni pomp okrog praznovanja valentinovega, Brazilci praznika zaljubljenih ne praznujejo 14. februarja, temveč 12. junija. Ta datum so za 'Dia dos Namorados' (dan zaljubljenih) izbrali zato, ker je tik pred godom svetega Antona (St. Anthony), svetnika zakona, ki naj bi skrbel za večno srečo v zakonu. Kot vse posebne priložnosti v tej latinskoameriški državi je tudi praznovanje 'Dia dos Namorados' zelo barvito. Veliko je plesa in petja, ne manjka pa niti daril. Zaljubljenci si večinoma podarjajo cvetje in pisemca z ljubezenskimi sporočili, večina pa ta dan preživi ob dobri hrani v krogu družine ali prijateljev.
Na Japonskem praznika ljubezni ne praznujejo le en dan, temveč kar ves mesec – od 14. februarja do 14. marca. Na valentinovo dekleta in ženske fante, može, prijatelje in sodelavce obdarujejo s čokolado. S to gesto jim pokažejo, koliko jim pomenijo. Čokolada je najbolj tipično in skorajda edino darilo ob prazniku valentinovega, zato ni čudno, da trgovci v tem času police založijo z najrazličnejšimi vrstami te sladke razvade. Vendar pa vse več Japonk verjame, da čokolada iz trgovine ni znak resnične ljubezni, zato kupljeno čokolado doma stopijo, jo zlijejo v različne modelčke in znova strjeno podarijo svojim najdražjim. Od moških, ki 14. februarja prejmejo čokoladno darilce, se pričakuje, da natanko čez mesec dni, torej 14. marca na tako imenovan 'beli dan', ženske obdarijo z belo čokolado ali marshmallow bomboni.
V večini islamskih držav poskušajo valentinovo prepovedati
Pretežno muslimanske države imajo do valentinovega večinoma precej odklonilen odnos, saj naj bi bil tradicionalno krščanski praznik, motila pa naj bi jih tudi vse večja skomercializiranost. Savdske oblasti so že leta 2002, potem pa še enkrat leta 2011 prepovedale prodajo izdelkov, ki bi bili kakorkoli povezani s praznikom zaljubljenih. Trgovci morajo zato v času okrog 14. februarja s prodajnih polic odstraniti vse predmete rdeče barve, prav tako je v tem času prepovedana prodaja vrtnic in okrasnega papirja. Podobno tudi v Iranu, kjer je prepovedano tiskanje in proizvajanje vsega, kar bi utegnilo biti povezano s praznikom zaljubljenih, kršitelje pa lahko doleti tudi več let zaporne kazni. Namesto tega praznujejo 'Sepandarmazgan' oziroma 'Esfandegan'. Gre za praznik, na katerega po stari perzijski kulturi častijo zemljo ter z darili izkazujejo ljubezen materam in ženam. Tudi v Pakistanu si oblasti že več let prizadevajo, da bi prepovedale praznovanje praznika zaljubljenih, a za zdaj brez uspeha, saj si predvsem mladi ne dovolijo odvzeti dneva zaljubljenih.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV