Uporaba pirotehnike, še posebej prepovedane in predelane, prinaša nevarnosti. Nanje opozarjajo tako policisti kot zdravstveni delavci. Pirotehnične izdelke prve in druge kategorije lahko uporabljajo mladoletniki, stari od 14 oziroma od 16 let, če so pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov. Uporaba fontan in baterij je dovoljena le osebam, starejšim od 18 let.
V prvo kategorijo sodijo ognjemetni izdelki, katerih uporaba je dovoljena v strnjenih naseljih in povzročajo zelo majhno nevarnost. To so recimo tortne fontane, čudežne svečke, pasje bombice in pokajoče kroglice. Iz druge kategorije pa so dovoljene razne rakete in fontane.
Pirotehniko, ki povzroča hrup, je prepovedano uporabljati v strnjenih naseljih in zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih potniškega prometa in na površinah, kjer potekajo prireditve. Globe za kršitve zakona se gibljejo med 400 in 1200 evri.
Predelava pirotehničnih izdelkov
Policisti so posebej opozorili, naj uporabniki pirotehniko kupujejo v trgovinah, ki imajo dovoljenje ministrstva za notranje zadeve. Uporabniki naj na izdelku preverijo oznako CE, pred uporabo pa naj dobro preverijo navodilo proizvajalca, ki mora biti v slovenskem jeziku. Tako predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanja učinka, kot uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava pirotehničnih izdelkov in preprodaja, so prepovedane. Prav pri uporabi nedovoljenih pirotehničnih sredstev je v zadnjih letih najpogosteje prihajalo do poškodb.
Statistika ni najboljša ...
Policisti so lani obravnavali 129 kršitev v zvezi z eksplozivi in pirotehničnimi izdelki, leto prej več kot pol manj. Zasegli so skoraj 170.000 pirotehničnih izdelkov in obravnavali 42 poškodb premoženja, predvsem zabojnikov za smeti, nabiralnikov in oken. Inšpektorji pa so lani izrekli dve globi zaradi kršitev na področju pirotehnike.
V ljubljanskem kliničnem centru pa so v lanski sezoni novoletnih praznikov obravnavali 15 poškodovanih zaradi pirotehničnih sredstev, največ na silvestrsko noč, in sicer pet. Najmlajši poškodovani je štel deset let in je bil težko poškodovan, najstarejši pa 48 let, dobil je lažjo poškodbo.
Bodi zvezda - ne meči petard
Na policiji so tudi letos pripravili preventivno akcijo Bodi zvezda - ne meči petard, ki je namenjena predvsem osnovnošolcem in srednješolcem. Pri njeni promociji je pomagal tudi smučarski skakalec Peter Prevc, ki je upodobljen na plakatu ob sloganu Ne s pokom, raje s skokom do zvezd!
Pazite na živali!
V društvih za zaščito živali skušajo polepšati praznični čas tudi živalim. Izpostavili so, da nekaj sekund naše zabave s pirotehniko ni vrednih trpljenja, ki ga s tem povzročamo živalim. V ljubljanskem društvu so izdali smernice za lastnike hišnih ljubljenčkov in nasvete za ravnanje z živalmi v naravi in na kmetiji v novoletnem času.
Na ministrstvu za okolje in prostor pa so opozorili, da ognjemeti in druga pirotehnična sredstva vplivajo na koncentracije prašnih delcev PM10. Te so v prazničnem času, predvsem v silvestrski noči, močno povišane.
Kaj tvegate?
Na srečo statistika prejšnjih let razkriva, da so se preventivne akcije opozarjanja na nevarnosti uporabe pirotehničnih izdelkov izkazale za učinkovite, saj se število poškodb iz leta v leto zmanjšuje. A kljub vsem opozorilom v UKC Ljubljana še vedno vsako leto sprejmejo tudi po več deset žrtev pirotehnike, predvsem na silvestrovo, najbolj zastrašujoč pa je podatek, da gre predvsem za mlade pred 20. letom starosti; teh je kar 80 odstotkov med vsemi poškodovanci.
Največ poškodb nastane takrat, ko posamezniki izdelke predelujejo oziroma jih ne uporabljajo pravilno. Predvsem mladi so objestni in pogosto pod vplivom psihoaktivnih substanc pri uporabi pirotehnike, kar še dodatno poveča tveganje za grozljive posledice, ki lahko človeka zaznamujejo za celo življenje. V 75 odstotkih gre za poškodbe obraza, oči ter rok, predvsem za manjše opeklinske rane brez večjih funkcionalnih posledic, žal pa pogosto pride tudi do obsežnih in kompleksnih poškodb roke z dramatičnimi funkcionalnimi in estetskimi posledicami. Večinoma so poškodovane kosti (zdrobljeni, odprti zlomi) in vsa mehka tkiva: žile, živci, kite in mišice, prisotne so obsežne kožne vrzeli. Področje poškodbe je običajno zelo veliko, tkiva so zmečkana in raztrgana in lahko propadejo tudi pozneje. Zaradi umazanih ran obstaja tudi večja nevarnost okužb in zapletov po operaciji, včasih je potrebna celo amputacija uda. Ljudje so tako invalidi za celo življenje, ker gre predvsem za mlade, pa se ti posledično spopadajo tudi s psihičnimi posledicami.
Kako ravnati po poškodbi?
Med praznikih je ravno zaradi dovoljene uporabe pirotehnike še bolj kot sicer dežurna služba v pripravljenosti. Vsak dan sta na razpolago dežurni kirurg in kirurg v pripravljenosti, tako da lahko skupaj opravita kakršno koli reimplantacijo, prenos tkiv, istočasno pa so tudi v tesni povezavi s travmatologi in drugimi strokovnjaki, tako da bodo vsekakor poskrbeli za kar najboljšo oskrbo morebitnih ran, a včasih so ravno prve sekunde in prva reakcija pri okrevanju bistvenega pomena. Zato je treba ravnati v skladu s pravili prve pomoči. Čeprav sama krvavitev pri poškodbah s pirotehniko ni največja težava, jo morate najprej ustaviti, nato je treba poškodbo kompresijsko poviti, narediti imobilizacijo uda in ga dvigniti nad višino srca ter pripeljati bolnika na urgenco. S seboj je smiselno prinesti na kliniko tudi ostanke roke ali druge raztrgane okončine, ki sicer po vsej verjetnosti ne bodo uporabne za replantacijo, lahko pa se iz njih vzame del živca ali žile kot nekakšen "rezervni del". Če pa se nahajate na kakšni javni prireditvi, morajo biti tam obvezno tudi reševalci, na katere se najprej obrnite.
Razlogov, zakaj ne uporabljajte pirotehničnih izdelkov, je malo morje, a če se kljub temu uporabi tovrstnih izdelkov nikakor ne morete upreti, strokovnjaki opozarjajo, da skrbno sledite navodilom proizvajalca, predvsem pa nikar ne kupujte na črnem trgu, saj gre za nepreverjene izdelke, katerih delovanje je nepredvidljivo, torej nimate zagotovila o varnosti. In najpomembneje je, da v nobenem primeru ne ogrožate drugih, morate se namreč zavedati, da so nekateri ljudje občutljivi že na sam pok, posledice, ki jih lahko povzroči neustrezna uporaba pirotehničnih izdelkov, pa so lahko grozljive in vas lahko zaznamujejo za celo življenje. Vsakič, ko v roko primete petardo, se vprašajte, zakaj. Je res potrebno?
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV