Moskisvet.com
Hekerji

Novice

Osnovna pravila, kako se zaščititi pred hekerji!

M.K.
28. 08. 2014 08.11
9

Ruski spletni kriminalci naj bi nedavno ukradli več kot 1,2 milijarde vstopnih gesel za različne internetne storitve. Razlog za preplah? Seveda, saj so ogroženi tudi vsi, ki uporabljajo spletno banko. A tisti, ki upoštevajo nekaj osnovnih pravil, se lahko dodobra zaščitijo pred preveliko škodo, ki utegne nastati v primeru, če je med ukradenimi podatki tudi kakšno njihovo geslo.

Pred dnevi naj bi ruska kriminalna združba, specializirana za spletni kriminal, iz podatkovnih baz ukradla zakladnico uporabniških imen in gesel za dostopanje do različnih spletnih storitev. Podrobnosti preiskovalci sicer ne želijo razkriti, a dovolj je najbrž že nekaj številk: napadli naj bi 420 tisoč spletnih strani ter ukradli 1,2 milijardi vstopnih gesel. Družba, ki je odkrila tatvino podatkov, naj zaenkrat ne bi objavljala, kateri podatki so bili ukradeni niti katera podjetja so žrtve kriminalnega dejanja. Tako ima javnost poleg številk samo kup vprašanj, odgovore na katera čaka zaman.

Doslej naj bi napadalci zajete podatke uporabljali samo za pošiljanje vsiljene elektronske pošte v obliki promocijskih materialov in povezav do virusov. Ob tem je še povsem nejasno, kdo je pravzaprav sploh bil žrtev kraje gesel. A s pomočjo nekaj osnovnih nasvetov, ste lahko precej pomirjeni, tudi če ste med tistimi, katerih gesla so bila odtujena.

Vse, kar morajo storiti, je odgovoriti si na sledeča vprašanja:

1. Imajo vse pomembne storitve ustrezna gesla?

123456 ali ime partnerja oziroma hišnega ljubljenčka so zelo slaba in ne ravno varna gesla. Veliko bolje je izbrati bolj zapletena in posledično tudi varnejša gesla, predvsem za pomembnejše spletne račune kot so dostop do elektronske pošte, družbenih omrežij, spletne banke ter službenih računalnikov. Najbolje se je domisliti kakšnega zahtevnejšega gesla, še bolje pa je uporabljati edinstveno geslo oziroma ga spreminjati ob vsaki prijavi, saj tako kriminalci skoraj zagotovo ne bodo mogli dostopati do vaših podatkov. Posebno zaščito računalniški strokovnjaki priporočajo zlasti za elektronsko pošto, saj številni ponudniki omogočajo enostavno ponastavitev gesla za primer, če slučajno pozabite geslo. Na elektronski naslov vam namreč običajno pošljejo povezavo, na kateri nastavite novo geslo, to pa pomeni, da spletni kriminalci resnično nimajo veliko dela z dostopom do vaših podatkov.

2. Kdaj ste nazadnje zamenjali geslo za pomembnejše spletne storitve?

Še vedno ni jasno, kdaj točno se je zgodila kraja gesel, zato bo morda sedaj pravi čas za posodobitve pomembnejših gesel. Strokovnjaki pravijo, da jih je naslednjih nekaj mesecev dobro spreminjati vsaj enkrat na teden, saj se poskusi kraje gesel dogajajo tako rekoč vsak dan. Priporočajo, da si denimo nastavite tedenski opomnik na telefonu in se tako zavarujete pred krajo pomembnejših podatkov. Če je ročno posodabljanje gesel preveč naporno, lahko uporabite tudi upravljalnik gesel 'Password Manager'. Gre za programsko opremo, ki vam prihrani veliko dela, saj namesto vas posodablja gesla in izbira taka, ki jih težje ukradejo.

3. Že uporabljate dvojno preverjanje pristnosti?

Skorajda vsi večji ponudniki spletnih storitev že ponujajo tako imenovano dvofaktorsko preverjanje pristnosti. To v praksi pomeni, da storitev od vas ne zahteva samo uporabniškega imena in gesla, temveč (za pomembnejše podatke in storitve) tudi posebno kodo, ki vam jo pošlje v obliki SMS sporočila na vašo telefonsko številko. S tem nekoliko otežite vdor v vaš spletni račun, obenem pa boste po prejemu sporočila takoj vedeli, ali vam je kdo vdrl v vašo storitev na spletu.

4. Obstajajo še kakšna 'zadnja vrata', skozi katera lahko kriminalci pridejo do vaših podatkov?

Če vam spletni kriminalci ukradejo vaše podatke pri določenem ponudniku storitev, ne morete storiti skorajda ničesar. V vsakdanjem življenju pa obstaja veliko enostavnih načinov kako spletnim kriminalcem preprečiti, da pridejo do vaših uporabniških imen ter gesel. Način, ki ga mnogi podcenjujejo, je funkcija pozabljenega gesla, ki pogosto temeljijo na varnostnih vprašanjih. Ta uporabnika ponavadi sprašujejo po kraju bivanja, imenu hišnega ljubljenčka ali dekliškem priimku matere. Vse te informacije hekerji lahko pridobijo, zato bo morda dobro, da kot pravilne odgovore nastavite napačne informacije, geslo pa sestavite iz daljše kombinacije črk in številk, ki ne bo povsem logična niti vam samim.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549