Program naj bi začeli najprej izvajati v celotni Evropi, nato pa še v Severni Ameriki, poročajo tuji mediji. Baza podatkov bi bila odprta za vse in brezplačna.
Kot je povedal predstavnik Bike-ID Kadi-Riin Leisalu, je 2 do 5 odstotkov ukradenih koles vrnejo lastnikom. Deloma zato, ker veliko kraj ne prijavijo. deloma pa zato, ker četudi policisti najdejo ukradeno kolo, ne vedo, kdo je lastnik, številko na kolesu pa je pravzaprav preprosto odstraniti.
Druga prednost je baza podatkov, Vsakdo, ki kupi ID številko za kolo, se registrira in vpiše v bazo podatkov. V primeru, da vam ukradejo kolo, to sporočite kar preko te baze. Poleg tega lahko vsakdo preveri status določenega kolesa preko te baze, tako da je praktično nemogoče, da bi od koga kupili ukradeno kolo. Če torej kupujete kolo in sumite, da vam nekdo želi prodati kolo, ki je bilo ukradeno, lahko to v bazi preverite.
Nekatere evropske države že imajo lastne registre koles: Nemčija, Velika Britanija, Finska. Slaba stran teh registracij je, da veljajo le znotraj države. Če je kolo prodano v tujini, mu ni mogoče več slediti. Po novi bazi Bike-ID bi po drugi lahko iskal vsakdo, tudi policisti v različnih državah, ki bi lahko precej lažje našli lastnike ukradenih koles.
Registracija bi sicer lahko izvedla preko aplikacije za pametne telefone, poleg tega bi preko aplikacije lahko tudi zavarovali svoje kolo. Kot zagotavljajo, so možnosti, da bi nekdo popolnoma odstranil vse oznake s kolesa, enake nič. Učinkovitost sistema je sicer odvisna os popularnosti: več registriranih koles pomeni večjo varnost pri nakupu koles. Pri podjetju so med drugim prepričani, da je to način, na katerega bi lahko v prihodnje popolnoma preprečili tatvine koles oziroma vsaj zmanjšali število kraj.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV