Le nekaj dni pred božičem, ko je gneča na letališču Gatwick največja, je 120.000 ljudi ostalo ujetih na letališču. Lahko si predstavljate, kakšni so občutki, ko so se morali potniki sprijazniti z idejo, da ne bodo dočakali dopusta, spet drugim je to pomenilo, da ne bodo pravočasno prišli k svojim družinam. Med tistimi, ki so odpovedi letov sprejeli s precejšnjo mero jeze, je Jackie Palmer, ki je vse leto načrtovala presenečenje za svoja vnuka; nameravala ju je peljati v Božičkovo deželo na Finsko. Ko so jo novinarji vprašali, kako se počuti, ni varčevala z besedami: ’Vse leto sem načrtovala ta izlet in zdaj smo tu ujeti. Tako početje se mi zdi nagnusno in če najdejo storilca, naj ga obesijo!’
Med ujetimi je tudi 73-letna Lexie Heath, ki je imela ob novici, da so leti odpovedani, težave s srcem, zato so ji morali priskrbeti invalidski voziček. Poleg številnih zdravstvenih težav se potniki pritožujejo tudi nad izredno nizkimi temperaturami na terminalih.
Težave sicer še vedno niso povsem odpravljene. Po 760 letih, ki so jih bili prisiljeni odpovedati včeraj, so danes prva letala le poletela, a nevarnost še ni mimo. Še več, težave bi lahko trajale še nekaj dni, tudi do božiča. Poleg odpovedanih letov so bili številni tudi preusmerjeni; tako je let z newyorškega letališča JFK, ki bi moral prileteti na Gatwick, pristal na zasilnem letališče Doncaster’s Robin Hood, potniki pa so morali dodatnih 320 kilometrov preživeti na avtobusih.
Težave pa se tu za razočarane in jezne potnike še ne končajo. Kot kaže, ne bodo upravičeni do denarnega nadomestila, saj težave z droni ne spadajo pod Gatwickovo odgovornost. Potniki sicer lahko v podobnih primerih zahtevajo nadomestilo v višini do 600 evrov. Višina zneska je odvisna od dolžine potovanja in zamude, prav tako pa mora biti letalo v lasti družbe, ki je registrirana v Evropski uniji, letalo pa mora poleteti iz EU.
Odgovorni na letališču so sicer že sporočili, da tesno sodelujejo s policijo in aktivno iščejo krivca. Če ga najdejo, ga zaradi prepovedi letenja dronov na območju letališča čaka pet let zapora. Britanska zakonodaja namreč prepoveduje lastnikom dronov, da letijo na območju letališča, zaradi ogrožanja varnosti letala in potnikov pa poleg tega ne smejo leteti na višini nad 120 metrov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV