V nedeljo je največ volivcev, okoli 25 odstotkov, obkrožilo SDS. V DZ se je sicer uvrstilo rekordnih devet strank, poleg SDS še LMŠ, SD, SMC, Levica, NSi, Stranka Alenke Bratušek in DeSUS, velik povratek je po sedmih letih uspel še SNS z Zmagom Jelinčičem na čelu.
Janša, ki bo tokrat imel tretjič priložnost sestaviti vlado, je po objavi delnih rezultatov napovedal, da bo na pogovore povabil vse stranke, ki so se prebile v DZ. Sporočil jim je, naj s sabo prinesejo svoj program, da se bodo začeli pogovarjati o realnih stvareh.
A, kot kaže, sestavljanje koalicije ne bo mačji kašelj. Kar nekaj strank - LMŠ, SD, SMC, Levica, Stranka Alenke Bratušek in DeSUS - je že pred volitvami napovedalo, da ne nameravajo v koalicijo s SDS, to napoved pa so ponovili tudi v nedeljo po zaprtju volišč.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je z ljubljanskim županom in velikim Janševim kritikom Zoranom Jankovićem tudi sklenil levi blok, a se mu to očitno ni izplačalo, saj je DeSUS s manj kot petimi odstotki glasov podpore pristala na predzadnjem mestu med v DZ uvrščenimi strankami, Erjavcu pa se ni uspelo prebiti v parlament.
Predsednik republike Borut Pahor je napovedal, da bo relativnega zmagovalca volitev na pogovor povabil v začetku tedna. Ali bo to že danes, pa še ni znano.
V nedeljo so sicer prešteli 99,89 odstotka oddanih glasovnic. Okrajne volilne komisije bodo danes ugotavljale še izid glasovanja po pošti iz Slovenije na predčasnih državnozborskih volitvah.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV