V oddaji razkrivate kompleksne, zanimive, pogosto tudi bolj žalostne zgodbe. Se vas je kakšna zgodba doslej posebej dotaknila?
Vsaka zgodba se me dotakne kot mali potres. Nekateri potresi so blagi, obstajajo pa tudi tektonski premiki. Pa sploh ne gre toliko za nekaj, kar se zgodi na terenu, za šokantno izjavo, posnetek nasilja ali podobno. Največji šok vedno doživim med raziskovanjem, ko začnem razumeti določen sistem, pravila kako delujejo in kako nemočni smo ljudje, da bi lahko kaj spremenili, ker smo razdrobljeni in polni stereotipov.
Če ni skrivnost, lahko izdate, katere zgodbe so se vas najbolj dotaknile?
Petrodolar, ki je vezan na nafto. Črno zlato lahko razen v Iranu kupiš le z dolarjem, kar zagotavlja nenehno povpraševanje po tej valuti. V Sloveniji smo govorili o zlatem fiskalnem pravilu. Izgledalo je, da le javnost ne ve, kaj je to, izkazalo pa se je, da tudi politiki, ki sprejemajo odločitve ne vedo kaj točno je to. Protesti iz 2012, ki bi morali prinesti spremembe so šele zdaj prinesli novo vlado. Potem je tukaj gensko spremenjena hrana, trd oreh. Uporaba kanabinoidov v zdravstvu. Zdravniki že leta prosijo za takšna zdravila. 3D tiskanje, ki bo spremenilo vse. Ozadje konfliktnih žarišč v Siriji, Sudanu, Palestini. O vsem omenjenem bom verjetno tudi letos veliko pisal.
V ekipi ste edini moški novinar. Ste zato, ker ste edini, kaj v prednosti pri izbiri tem?
Ne, ker teme ne ločujemo na ženske in moške. Pravzaprav poteka tako, da je novinar dolžan teme oziroma ideje za prispevke predlagati urednici, ki oblikuje oddajo.
Verjetno enako kot če bi delal z moškimi, ne vidim razlike. V kolektivu se odlično počutim.
Se vam zdi, da je moški zorni kot predstavljanja zgodb kaj drugačen od ženskega? V čem?
Ne to bi bilo posploševanje stereotipnega razmišljanja o moških in ženskah. Moje sodelavke lahko naredijo boljši prispevek o vojaški aferi kot jaz, jaz pa lahko naredim epsko dober prispevek o kuhanju. Novinarji se razlikujemo bolj po osebnosti in načinu pristopa, kot pa po spolu.
Koliko je za vas (kot moškega) pomemben videz?
Obleka naredi človeka, jasno. Urejen videz daje občutek resnosti in kredibilnosti, če se greš resnega novinarstva je to sestavni del tega pristopa. Kot, če si prodajalec, politik ali na primer zdravnik. Zato tudi nosijo bela ogrinjala. V resnici menim, da je bolj kot videz pomemben zdrav način življenja.
Običajno veljajo ženske za bolj čustvene, da jih bolj ganejo socialne zgodbe. Kako socialne zgodbe dojemate vi kot moški?
Mene preveč ganejo. Nosim jih domov, včasih tudi sanjam o njih. Sicer imam pri vseh prispevkih osebni pristop, to vzamem v zakup. Gre za način življenja, ne le poklic. Zato se tudi takšnih zgodb otepam. Predlagam jih urednici le, če vidim, da res lahko pomagam, izboljšam ali kaj slabega preprečim.
Vam zato, ker si moški, ljudje zaupajo več ali manj kot recimo kolegicam novinarkam?
Dvomim, da bi mi ljudje zaradi spola lahko bolj zaupali. Jaz osebno zaupam le zaupanja vrednim ljudem, ki jih ni ravno veliko.
Lahko v novi sezoni Preverjeno pričakujemo še kaj novega, drugačnega?
Lahko pričakujete vsak teden nove zgodbe. Še sam ne vem, kaj me čaka čez 10 dni. (smeh) Res je, da smo v nepredvidljivih časih in verjetno bodo temu primerni tudi prispevki.