Jamesa Harrisona, ki se je rodil leta 1937 in živi v Sidneyju, v Avstraliji imenujejo kar 'zlata roka'. Pri 14 letih je moral na hud kirurški poseg. Odstranili so mu pljučno krilo, in da bi uspešno opravili operacijo, so potrebovali kar 13 litrov krvi, ki so jo darovali nekaj njegov oče, preostalo pa prostovoljci. Darovana kri mu je rešila življenje in odločil se je. da do, takoj, ko bo dopolnilč 18 let, postal darovalec krvi.
Ko je daroval kri, so zdravniki ugotovili, da so v njegovi krvi protitelesa, ki so potrebna za zdravljenje sicer bolezni, ki so nevarne za ženske med nosečnostjo, oziroma njihov plod. Gre za bolezen, imenovano hemolitična bolezen ploda, bolezen Rh faktorja. Težava se pojavi pri ženskah, ki imajo kri faktorja Rh-, plod pa ima krvno skupino Rh+. Žensko telo lahko otroka zazna kt tujek in posledica je splav, lahko pride do možganskih ali drugih poškodb ploda. S pomočjo protitelesc v Harrisonovi krvi, izdelujejo Anti-D, snov, ki jo vbrizgajo nosečnicam s faktorjem Rh-.
V nasprotju z darovanjem krvi gre pri darovaju plazme gre za to, da se darovalcu odvzame kri in se jo s posebno napravo že med odvzemom loči na trde in tekoče dele. Trde dele krvi (eritrociti, levkociti in trombociti) takoj vrnejo nazaj v krvni obtok darovalca. Ta postopek traja približno 45 minut, ker se odvzame le tekoče sestavne dele krvi, pa se jo lahko daruje tudi dvakrat na teden.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV